Detoxikácia organizmu - Varianty - Madal Bal Neera detox kúra

Každodenne príjímame prostredníctvom potravy, nápojov a dýchaním množstvo toxických látok, ktoré sa v našom tele usádzajú. Vytvárajú nánosy na rôznych orgánoch a energetických dráhach. Dôsledok je zlá činnosť jednotlivých životných funkcií (najmä trávenia) a celkové oslabenie organizmu. Zanesený organizmus sám o sebe nebolí ani nevykazuje známky choroby, avšak akékoľvek banálne zranenie alebo sezónna choroba má podstatne horší priebeh ako u "čistého" tela. Neklamným znakom toxických látok v tele sú chronická únava, nízka výkonnosť a v neposlednom rade aj znížená imunita.

Detoxikáciu by sme mohli rozdeliť do dvoch hlavných skupín

  • Očista hrubého čreva, v ktorom sa vo veľkej miere koncentrujú toxické zvyšky potravy, ktoré sa nevylúčili stolicou. Problém nastáva v momente keď sa "odpadu" nahromadí toľko, že je celý proces vylučovania paralyzovaný a vzniká zápcha. Najjednoduchšia detoxikácia je preto dostatok tekutín a strava s vysokým obsahom vlákniny. Nemal by chýbať ani pohyb pre podporu peristaltiky a celkového fungovania trávenia. Celý proces očisty vhodnou stravou je dobré doplniť probiotickou výživou, či už formou špeciálnych potravín alebo výživových doplnkov (Chlorella, Spirulina, Mladý Jačmeň, Psyllium). Celý proces detoxikácie spravidla trvá 3 - 6 mesiacov podľa stupňa zanesenia organizmu. Výsledkom je spoľahlivé trávenie, čistá pleť, zníženie únavy a výrazné posilnenie imunity.
  • Detoxikácia pečene, ktorá ako hlavný "filter" v tele zachytáva a následne spracúva všetkych jedovaté látky, ktoré sa už dostali do krvného obehu. Každá z toxických látok je špecifická a vyžaduje si iný prístup, lepšie povedané inú dobu odbúravania. Látky, ako napríklad alkohol síce pečeň jednorázovo zaťažia, ale pokiaľ nepríde k opakovanej konzumácii, regenerácia je pomerne rýchla. Pravým opakom sú ťažké kovy, ktoré môžu pretrvať v organizme niekoľko rokov a dokonca sa môžu usádzať aj v iných orgánoch. Výsledkom "otravených vnútorností" sú problémy s trávením, psychiché poruchy, znížená imunita a celkový zlý pocit zo života. Napriek všetkému je pečeň veľmi odolný orgán, preto pri detoxikácii postupujeme tak, že eliminujeme vonkajšie vplyvy (potraviny, pobyt v toxických priestoroch, akékoľvek elmg. žiarenie) a podporíme jej regeneráciu (Kompex vitamínov B, Pestrec Mariánsky, Echinacea, Cesnak, Žihľava).

Detoxikácia organizmu by nemala byť prudká, zmeny by mali nastať postupne, aby sa organizmus adaptoval a prudké vylučovenie toxických látok / zbytkov potravy, nespôsobilo problémy. Ku každej očistnej kúre preto treba pristupovať opatrne a radšej uprednostniť dlhodobejší proces pred drastickými diétami.

Aromaterapia

Aromaterapia spúšťa alebo podporuje množstvo procesov v našom tele, či už na fyzickej alebo duševnej úrovni. Dobrým príkladom sú vône, ktoré podporujú meditácie alebo iné duchovné cvičenia. Toxické nemusia byť iba hmotné látky v našom tele, ale aj myšlienky alebo výčitky svedomia pochádzajúce zo skutkov, ktoré sme v minulosti urobili. Výsledkom sú rôzne mentálne stavy, ktoré môžu prejsť do depresií alebo postihnúť fyzické telo. Takáto detoxikácia vyžaduje veľkú dávku odhodlania a odvahy, ale výsledky určite stoja za všetku námahu a vynaloženú energiu.

Proces je ideálne začať meditáciou, ktorá nás ukľudní, stíši a prevedenie pozornosť z vonkajšieho sveta na vnútorný. V tomto stave sa zameriame na negatívny skutok, ktorý by sme radi odčinili. Zo začiatku je treba začať s menšími prehreškami a neskôr prejsť k zásadnejším veciam. V momente ako máme udalosť alebo skutok jasne pre sebou, vyjadríme lútosť a poprosíme seba alebo ľudí, ktorým sme ublížili, o odpustenie. Dôležitým momentom je aj prísľub neopakovať skutok znovu a vytrvať vo svojom postoji k danej životnej situácii. Pri pocite, že situácia je vyriešená, vedome zaplníme celý vnútorný priestor čistým bielym svetlom a v tomto stave ostaneme do konca meditácie. Aromaterapia pomôže detoxikačné procesy naštartovať alebo ich významne skrátiť. Vybrané vône je možné miešať, finálna podoba ostáva na individálnom vnímaní každého jednotlivca.

Bylinné čaje

Detoxikácia organizmu je dôležitá predovšetkým na jar, keď telo po zime obsahuje rôzne nadbytočné látky. Nemusí sa jednať priamo o cudzorodé prvky, ale napríklad o zvyšky nevylúčenej potravy v črevách alebo nadbytočné tukové zásoby. Bylinné čaje predstavujú ideálny nástroj na detoxikáciu organizmu, pretože ich účinné látky sa ľahko a rýchlo vstrebávajú.

Z jednotlivých bylín sú asi najznámejšie žihľava a medvedí cesnak. Obidve rastliny čistia tráviaci trakt a žihľava dokonca pomáha čisteniu krvi. Pre širší záber poskytujú výrobcovia množstvo zmesí čajov na prečistenie organizmu. Príkladom z čínskej medicíny je čaj ČIN ČAN, ktorý okrem trávenia pomáha čistiť cievy a zvyšovať ich elasticitu. Výborný je proti chronickej zápche, prípadne pri iných problémoch s vylučovaním. Najširší záber má čaj "7x7 KräuterTee", ktorý obsahuje komplexný súbor bylín na celkovú očistu organizmu. Zlepšenia sa môžu prejaviť od trávenia až po korekciu zraku, prípadne ustúpenie psychických porúch.

Pokiaľ chceme, aby detoxikácia organizmu mala čo najlepší účinok, je nutné dodržiavať pitný režim a v niektorých prípadoch dokonca prísun tekutín zvýšiť. Odbúravanie škodlivých látok je zbytočné pokiaľ nepríde k úprave životného štýlu, takže príjem kávy, alkoholu a fajčenie musia prestať. Počas detoxikácie sa môžu niektoré problémy krátkodobo zhoršiť, ale pri konci kúry príde k úprave stavu.

V prípade ak uživate pravidelne lieky na podporu srdcovej činnosti alebo prípravky na korekciu psychických stavov, konzultujte možnosť detoxikácie z Vaším lekárom!

Klasická liečba

Ľudské telo je pripravené na toxické látky, ktroré sú v potrave, vzduchu alebo v prostrední kde žijeme. Prakticky každý orgán je vytvorený tak, aby sa týchto látok mohol zbaviť alebo ich neutralizovať. Väčšina týchto očistných procesov je koncentrovaných v pečeni, ktorá funguje ako filter - látky, ktoré telo nevie spracovať, odfiltruje a nepustí spať do krvného obehu. Pri vysokej koncetrácii škodlivých látok stúpne aj jej zaťaženie, ktoré môže skončiť až jej úplným zlyhaním. Detoxikácia pečene je preto rozdelená do dvoch fáz: odstránenie toxických látok a následne regenerácia buniek. Pri čistení je ideálna kombinácia extraktu z Pestreca mariánskeho a koenzýmu Q10, regeneráciu zase podporuje celá škála vitamínov B.

Mechanické nečistoty, vzniknuté ukladaním nestrávených zbytkov potravy, zanášajú trávenie, predovšetkým tenké a hrubé črevo. Výsledkom je znížené vstrebávanie živín z potravy alebo problémy s vyprázdňovaním. Vláknina Psyllium, Chlorella a Spirulina sú ideálne látky na vyčistenie tráviaceho traktu. Ich kombinácia predstavuje najúčinnejší prostriedok pre vyčistenie čriev.

Očistná a regeneračná kúra by mala trvať maximálne 21 dní, potom treba dodržať 7 dňovú prestávku. Počas celého obdobia detoxikácie treba zvýšiť prísun tekutín a obmedziť všetky zdroje toxických látok (predovšetkých alkohol, fajčenie, kávu a ostatné psychotropné látky). V prípade ak užívate lieky na podporu kardiovaskulárneho obehu alebo na potlačenie psychických problémov, poraďte sa s lekárom pred začatím detoxikácie. Očista hrubého čreva sa nedoporučuje pri diagnostikovaných problémoch s krvácaním alebo inými chronickými poruchami štruktúry sliznice tráviaceho traktu.

Prírodná liečba

Príroda poskytuje viacero možností ako očistiť ľudský organizmus a detoxikovať celé telo alebo iba postihnutý orgán. 

Špecifickou kategóriou sú prípravky, ktoré hubia choroboplodné zárodky a neutralizujú vírusy alebo rezistentné baktérie. Typickým predstaviteľom je CORDYCEPS, ktorý, ako prírodné antibiotikum, dokáže eliminovať aj baktérie, ktoré sa vyskytujú v skrytých ložiskách. Veľmi odolným nepriateľom zdravého tela sú plesne, ktoré môžu spôsobiť rôzne ochorenia. Dúhový elixikír FUNGILEN zbaví telo všetkých druhov húb a kvasiniek. 

Nekvalitná strava spôsobuje zanesenie čriev alebo poškodenie slizníc. Výsledkom sú problémy s vylučovaním a vstrebávaním živín z potravy. Vláknina v akejkoľvek podobe na seba naviaže toxické látky alebo nestrávené zbytky potravy a črevá vyčistí. Dobrým príkladom sú napríklad sladkovodná riasa Chlorella alebo mladý jačmeň.

Prekyselenie organizmu je rovnako toxické ako prítomnosť akýchokoľvek cudzorodých látok. Zníženie pH vnútorného prostredia je možné predovšetkým výživou (surová zelenina a ovocie), ale aj napríklad kúpeľom s obsahom zásaditých solí. Výsledkom je uvoľnenie kyselín cez kožu a spustenie procesu detoxikácie.

Výživa

Existuje mnoho druhov potravín, ktoré okrem zdravého stravovania môžu telu pomôcť aj od toxických látok. Najjednoduchším a najlacnejším spôsobom sú raňajky zložené s ovsených vločiek, ovocia a kvalitného zeleného čaju. Toto zloženie zabezpečí nielen prečistenie trávenia, ale aj prísun vitanímov a povzbudzujúcich látok pre začiatok nového dňa.

Výživa podporujúca detoxikáciu je založená predovšetkým na potravinách obsahujúcich vlákninu a látky, ktoré neutralizujú alebo absorbujú toxické látky. Najviac vlákniny nájdeme v listovej zelenine, strukovinách, ananáse a celozrnnom pečive. Čistiace účinky majú aj červená repa alebo kyslá kapusta. Všetky uvedené potraviny sú ideálnym doplnkom vyváženej stravy, nemali by však dlhodobo tvoriť dominantnú časť denného jedálnička.

Veľkým problémom dnešnej doby je prekyslenie organizmu, ktoré vzniká zlou výživou a konzumáciou nadmerného množstva mäsa alebo sladkostí. Najjednoduchšou prevenciou je jeden pohár vody s citrónom ráno na prázdny žalúdok, intenzívnejším nástrojom je Spirulina alebo Zelený jačmeň. Množstvo výrobcov vyrába špecilizované výrobky na zníženie kyselosti. Výborným príkladom je celá rada produktov Dr. P. Jentchury, ktorá obsahuje od solí do kúpeľa až po "raňajkové menu" všetko čo vyrovnáva pH v ľudskom tele.