Enzýmy a enzýmoterapia

Bunky vášho tela neustále pracujú na vykonávaní zložitých úloh, ktoré väčšinou zostávajú úplne nepovšimnuté. Ale keď nastane problém na bunkovej úrovni, účinky môžu byť vážne aj rozsiahle.

Enzýmy sú jednou z týchto malých, ale dôležitých zložiek zdravých telesných funkcií. Sú zodpovedné za interakciu s inými chemickými látkami vo vnútri tela, aby vyvolali určité reakcie, napríklad premenu zložitých cukrov na využiteľnú energiu. Ak dôjde k dysfunkcii vašich enzýmov, môže to mať škodlivé následky, ktoré si vyžadujú celoživotné ošetrenie.

Najlepším dostupným postupom je často jednoducho nahradiť chýbajúce enzýmy.

Tráviace enzýmy

Tráviace enzýmy sú bielkoviny podieľajúce sa na trávení potravy. Tráviace enzýmy, ktoré sa nachádzajú v tele prirodzene a sú dostupné v lekárskej forme, sa tiež predávajú ako doplnky výživy.

Navrhovatelia tvrdia, že tieto voľnopredajné enzýmy môžu pomôcť pri liečbe celého radu zdravotných problémov, vrátane problémov s trávením, ako sú:

  • celiakia
  • Crohnova choroba
  • pálenie záhy
  • zažívacie ťažkosti
  • syndróm dráždivého čreva
  • ulcerózna kolitída

Tráviace enzýmy vylučované väčšinou pankreasom pomáhajú telu pri odbúravaní tukov, bielkovín a sacharidov. Keď je narušená normálna činnosť pankreasu a spôsobuje nedostatočnú produkciu enzýmov, telo nemusí byť schopné správne rozložiť potraviny, ktoré boli požité, a absorbovať ich živiny. Pred touto malobsorpciou chránia doplnky tráviaceho enzýmu, ktoré môžu spomaliť trávenie a viesť k nepríjemným príznakom, ako je nadúvanie, plynatosť, brušné kŕče a hnačky. Lekári napríklad často predpisujú tráviace enzýmy Rx ľuďom s nedostatkom pankreasu pri ochoreniach, ako je pankreatitída, rakovina pankreasu a cystická fibróza.

Častejšie ľudia, ktorým chýba enzým laktáza, ktorý pomáha tráviť laktózu, cukor v mliečnych výrobkoch, často užívajte voľnopredajn doplnky laktázy, aby ste sa vyhli tráviacim ťažkostiam pri konzumácii mliečnych výrobkov. Podobne aj tí, ktorým chýba enzým na trávenie cukrov v fazuli, môžu užívať doplnok alfa-galaktozidázy.

Tráviace enzýmy v doplnkoch pochádzajú z rôznych zdrojov vrátane živočíšnych pankreasov (ošípané, kravy alebo jahňatá) alebo z rastlín. Napríklad bromelaín sa získava z ananásov, papaín z papájí a laktáza z purifikovaných kvasiniek alebo húb. Doplnky tiež často obsahujú zmes enzýmov, ako sú proteolytické enzýmy ako bromelaín a papaín (potrebné na trávenie bielkovín), lipáza (potrebné na trávenie tukov) a amyláza (potrebné na trávenie sacharidov).

Je dôležité si uvedomiť, že samoliečba chronického stavu tráviacimi enzýmami a vyhýbanie sa alebo oddialenie štandardnej starostlivosti môžu mať vážne následky. Ak uvažujete o použití tráviacich enzýmov, najskôr sa poraďte so svojím lekárom.

Zdroj: verywellhealth.com