Hallux - GEHWOL

Hallux valgus, je deformácia kĺbu spájajúceho palec nohy s chodidlom. Veľký palec sa často ohýba k druhým prstom a kĺb sa stáva červeným a bolestivým. Vznik halluxu je zvyčajne postupný. Medzi komplikácie môže patriť burzitída alebo artritída.

Presná príčina je nejasná. Medzi navrhované faktory patrí nosenie príliš tesných topánok, topánok na vysokých podpätkoch, rodinná anamnéza a reumatoidná artritída. Diagnóza je všeobecne založená na príznakoch a je podporovaná röntgenovými snímkami. Podobný stav malého prsta sa označuje ako bunionette.

Aké príznaky majú pacienti s hallux valgus?

Bolesť, začervenanie a opuch okolo kĺbu na spodnej časti palca nohy: bolesť, ktorú pociťujú pacienti s hallux valgus, sa líši od človeka k človeku. Dokonca aj mierny hallux valgus môže spôsobiť niektorým ľuďom silné bolesti, zatiaľ čo iní napriek veľmi výraznej deformácii takmer žiadne bolesti nemajú.

Bolesť v polovici chodidla: s progresiou ochorenia sa stáva nestabilný takzvaný prvý lúč (palec na nohe a prvá metatarzálna kosť spolu tvoria prvý lúč), takže pacient už nemôže niesť váhu v tejto oblasti. Pacient potom zaujme ochrannú polohu chodidla a zaťaženie sa presunie do strednej a bočných častí nohy.

Kladivkový prst: vybočená poloha veľkého prsta často ovplyvňuje aj malé prsty. Sú na seba natlačené a môže sa vyvinúť kladivkový prst.

Osteoartróza: pretrvávajúca deformácia môže poškodiť kĺb v spodnej časti palca na nohe tak silno, že sa kĺb po niekoľkých rokoch stane osteoartritickým (opotrebovanie kĺbu).

Liečba hallux valgus

Len čo sa hallux valgus vyvinie, už sa stav nedá zvrátiť. Lekár potom musí rozhodnúť, ktorá forma liečby je vhodná - podľa toho, ako závažná je deformácia prednej časti chodidla.

Vložky, dlahy, podpery: ak je možné palec na nohe stále vrátiť do pôvodnej polohy (pružná deformácia), potom môžu bolesť zmierniť konzervatívne (nechirurgické) možnosti liečby. Potom môže byť užitočné ošetriť podkladovú roztiahnutú nohu stielkami: tieto zdvihnú druhý a tretí lúč stredných chodidiel, stredná časť chodidla sa celkovo zužuje a tlak v uzavretých topánkach klesá.

Fyzioterapia: chôdza naboso, ako aj cvičenie môžu posilniť svaly chodidla a spojivové tkanivá. Toto pôsobí proti deformáciám. Špeciálne cviky na posilnenie a mobilitu na posilnenie nôh a celého tela sa nazývajú Spiraldynamik (trojrozmerný pohybový koncept): pacient sa učí trénovať prsty na nohách a aktívne ich udržiavať vystreté.

Operácia: ak stav chodidla napriek konzervatívnej liečbe stále pokračuje, zostáva jedinou možnosťou chirurgický zákrok. Existujú rôzne operačné techniky: operácia narovná prst na nohe.

Prevencia vzniku hallux valgus

Pohodlné ploché topánky, ktoré sa nezovrú, sú jedným zo spôsobov, ako zabrániť hallux valgus. Topánky na vysokom podpätku stav ešte zhoršujú. Dôvodom je to, že hlavy kostí stredných nôh musia potom niesť väčšiu váhu. Ak by ženy nosili vysoké podpätky menej často alebo dokonca vôbec, išlo by určite o preventívne opatrenie.

Zdroj: medi.de, en.wikipedia.org