Intímna hygiena

Intímna hygiena, ako už názov správne napovedá, je predovšetkým o tom, aby boli vaše intímne ​​partie čisté a hygienické. Mnoho žien nevie rozdiel medzi intímnou a pravidelnou hygienou a nedodržiavajú základné pravidlá na udržanie svojho vaginálneho zdravia.

Číry, biely vaginálny výtok je normálny. V krčku maternice sú určité žľazy, ktoré produkujú prírodzené mazivo, ktoré sa posúva smerom nadol vašej vagíne a pomáha jej zostať vlhkou a zdravou. Zjednodušene povedané, tento vaginálny výtok je prirodzeným spôsobom čistenia vašej vagíny a známkou toho, že je dokonale zdravá.

Ak je však výtok páchnuci, inej farby (napríklad žltej alebo zelenej) a spôsobuje svrbenie a bolestivosť, je veľká pravdepodobnosť, že by mohlo ísť o infekciu. Ak je výtok nepríjemne zapáchajúci, svrbivý alebo špinavý, okamžite sa poraďte s gynekológom.

Vaša pošva, čo sa týka pH, je kyslejšia ako zvyšok tela. To pomáha udržiavať dobré baktérie, ako laktobacily, a zabrániť množeniu zlých. Musíte dodržiavať správne postupy intímnej hygieny, aby ste nenarušili rovnováhu pošvového pH a aby ste sa vyhli vaginálnym infekciám, ako je bakteriálna vaginóza (BV).

Čo musíte urobiť, aby bola vaša vagína zdravá a čistá?

1. Používajte kvalitné prostriedky na intímne partie

Pokiaľ ide o dodržiavanie hygieny, pokožka vo vašej intímnej oblasti vyžaduje osobitnú, jemnú starostlivosť. Umývanie bežnými mydlami / gélmi môže viesť k nerovnováhe v hodnotách pH, ​​čo môže viesť k problémom, ako je svrbenie, zápach a infekcie. Ak už trpíte infekciou, umývanie mydlom môže problém zhoršiť. Používajte vysoko kvalitné dermatologicky a gynekologicky testované intímne prostriedky, ktoré sú tiež hypoalergénne. Nalejte si pár kvapiek na ruku a použite ju tak, ako by ste sa umývali tekutým mydlom.

2. Umyte sa iba mimo svojich intímnych partií

Ako už bolo spomenuté vyššie, vagína má schopnosť samočistenia, čo znamená, že nemusíte umývať vnútornú stranu. Infekcia, umývanie vagíny na vnútornej strane sa môže ukázať ako škodlivé. Umyte si iba vonkajšiu časť svojej intímnej oblasti - vulvu, pošvové pery a okolie podnebia.

3. Umyte si aspoň raz denne

Intímne partie by ste si mali umývať teplou vodou aspoň raz denne, najmä po vyprázdnení čreva, aby nedochádzalo k prenosu baktérií. Uistite sa, že sa počas menštruácie umývate teplou vodou najmenej dvakrát.

4. Nestriekajte vodu priamo na vagínu

Striekanie vody priamo do vagíny môže viesť k vstupu baktérií. Jemne sa umyte a nechajte vodu zhora stiecť.

5. Žiadna špongia ani rukavice

Koža vo vašich intímnych partiách je veľmi jemná. Nikdy nepoužívajte nič drsné, na umývanie používajte iba ruky.

6. Použite mäkký uterák

Na nasiaknutie vody použite mäkký a úplne vysušený uterák. Operte tento uterák raz za dva dni v teplej vode s jemným mydlom.

7. Utierajte sa správne

Intímne miesto si vždy utierajte spredu dozadu, najmä ak používate vaginálne obrúsky.

8. Pred a po pohlavnom styku sa dobre umyte

Je dôležité umyť si intímne miesto pred a po sexe, aby ste zabránili množeniu a šíreniu škodlivých baktérií. Uistite sa, že aj váš partner dodržiava správnu hygienu, pretože infekcie sa môžu šíriť veľmi ľahko. Močte tiež po sexe. To pomôže odstrániť všetky baktérie, ktoré sa mohli rozšíriť do močovej trubice, ktorá spája močový mechúr tesne nad vašim vaginálnym otvorom.

9. Počas menštruácie sa vyhýbajte sexu

Ak máte menštruáciu, vyhnite sa intímnemu styku, pretože to môže viesť k infekciám. Počkajte, kým krvácanie neprejde, najmä ak ste náchylná na infekcie / svrbenie / boľavú pokožku.

10. Vymieňajte si vložky každé 2 - 4 hodiny

Používanie hygienickej vložky dlhšie ako 4 hodiny môže spôsobiť množenie škodlivých baktérií. Vymeňte si vložku každé dve až štyri hodiny, aby ste sa cítili a zostali čisté, svieže.

11. Minimalizujte použitie tampónov

Ak používate tampóny, buďte radšej opatrné. Tampóny by sa mali pravidelne meniť, pretože môžu spôsobiť syndróm toxického šoku - potenciálne smrteľný stav. Nepoužívajte tampóny, ak máte nejaké infekcie a nikdy s tampónom nespite.

12. Noste bavlnené nohavičky

Bavlnené oblečenie umožňuje pokožke dýchať, na rozdiel od syntetických, ktoré blokujú cirkuláciu vzduchu. Ak nedochádza k cirkulácii vzduchu, môže sa zvýšiť úroveň vlhkosti v intímnej oblasti a vytvoriť tak priaznivé prostredie pre rast škodlivých baktérií. Mäkké bavlnené nohavičky používajte na každý deň a luxusné iba na špeciálne príležitosti. Taktiež sa vyvarujte nosenia oblečenia, ako sú tesné džínsy či nohavice.