Kĺby, šľachy, kosti - Dr. Nona
SOĽ z Mŕtveho mora mix s harmančekom, levanduľou, ylang-ylang, eukalyptom a tymiánom
Obklady z vody Mŕtveho mora
Reumoseen
Chocoseen
Od traumatickej zlomeniny dolných končatín po postupné zhoršovanie artritídy rúk sa vyskytujú poruchy ovplyvňujúce kosti a kĺby v mnohých podobách. Bez správneho ošetrenia môžu kostné a kĺbové stavy viesť k chronickej bolesti a zdravotnému postihnutiu.
Zdravé kĺby, ako sú zápästia, ramená, kolená, členky a kĺby prstov, umožňujú telu ľahký pohyb. K pohybu prispievajú aj kosti, ako je stehenná a ramenná kosť.
Kosti majú tiež niekoľko ďalších životne dôležitých funkcií. Chránia vaše orgány, rovnako ako vaša lebka chrániaca mozog. Kostná dreň produkuje krvinky. Kosti zabezpečujú ukladanie minerálov, ako je vápnik, a uvoľňujú hormón, ktorý pomáha kontrolovať hladinu cukru v krvi. So všetkými spôsobmi, ako kosti prispievajú k dobrému zdraviu, môžu choroby kostí narušiť celé vaše telo.
Pretože kĺby sú tvorené dvoma kosťami, ktoré sa spájajú, medzi ich chorobami je veľa prekrývaní. „Kosti sa môžu poškodiť alebo reagovať na ochorenie kĺbov, čím sa zhoršuje problém, ktorý má pacient,“ hovorí Dr. David Fox, profesor interného lekárstva v Michigane. "Kosti sú postihnuté artritídou, aj keď artritída začína v kĺboch."
Typy kostných chorôb
Osteoporóza - je jedným z najbežnejších ochorení kostí, ktoré vedie k úbytku kostnej hmoty, čo vedie k oslabeniu kostí, ktoré sú náchylnejšie na zlomeniny. Osteoporóza je neviditeľný stav, ktorý často spôsobuje poškodenie bez toho, aby si ľudia uvedomili, že ho majú.
Metabolické ochorenia kostí - osteoporóza je jedným z niekoľkých metabolických ochorení kostí. Sú to poruchy kostnej sily spôsobené nedostatkom minerálov alebo vitamínov (ako je vitamín D, vápnik alebo fosfor), ktoré majú za následok abnormálnu kostnú hmotu alebo štruktúru. Osteomalacia (zjemnenie kostí), hyperparatyreóza (nadmerná žľaza vedúca k úbytku vápnika v kostiach), Pagetova choroba kostí (abnormálne veľké, oslabené kosti) a vývojové poruchy kostí postihujúce deti sú rôzne typy metabolických chorôb kostí.
Zlomenina - akútne zlomeniny sú zvyčajne spôsobené úrazom, hoci môžu súvisieť s rakovinou kostí. Zlomeniny sú veľmi závislé od demografie pacientov. Napríklad detské kosti sú pružnejšie a odolnejšie a zlomeniny sa hoja rýchlejšie. Deti majú častejšie zlomeniny zápästia pri športovom páde alebo pri hre. Starší dospelí sú zraniteľnejšími voči pádom a zraneniam bedier z dôvodu problémov s rovnováhou a keďže ich kosti môžu byť krehkejšie, je pravdepodobnejšie, že si zlomia boky.
Stresová zlomenina - nazývajú sa aj nadmerné zlomeniny a častejšie sa vyskytujú u aktívnych ľudí, ako sú napr. bežci.
Rakovina kostí - podľa Národného inštitútu pre rakovinu je rakovina, ktorá pochádza z kostí, zriedkavá a predstavuje menej ako 1% všetkých diagnostikovaných nových druhov rakoviny. Rakovina, ktorá sa šíri do kostí z iných častí tela, je častejšia, napríklad metastatické nádory z rakoviny prostaty alebo prsníka. Mnohopočetný myelóm, typ rakoviny krvi, narúša funkciu kostnej drene a tvorbu novej kosti v bokoch, panve, rebrách, pleciach a chrbtici, čím sa zvyšuje riziko zlomenín.
Skolióza - abnormálne zakrivenie chrbtice, ktoré pri pohľade zozadu vedie k vzhľadu tvaru S alebo C, sa nazýva skolióza. Bežne sa diagnostikuje u dojčiat alebo detí, ale môže pretrvávať až do dospelosti.
Typy kĺbových chorôb
Artritída
Artritída je hlavnou príčinou zdravotného postihnutia na celom svete. Artritída spadá do dvoch základných kategórií: osteoartritída a autoimunitné ochorenie kĺbov. Majú protichodné príčiny a príznaky a vyžadujú si odlišnú starostlivosť.
Medzi spoločné ochorenia patrí:
Artróza - najbežnejším typom osteoartritídy je forma opotrebovania, ktorá sa s vekom zvyšuje. Chrupavka, ktorá normálne tlmí kĺb, sa v priebehu času rozpadá, čo vedie k stuhnutosti a bolesti, najmä pri pohybe. Pri artritíde bedrového kĺbu a kolennej artritídy sa chôdza stáva zložitejšou, pretože sa zvyšuje bolesť a znižuje sa flexibilita. U dospelých vo veku 50 a viac rokov je väčšia pravdepodobnosť, že sa vyvinie toto chronické progresívne ochorenie, a ženy sú zraniteľnejšie.
Reumatoidná artritída - je autoimunitný stav, ktorý ovplyvňuje výstelku kĺbov. Bunky imunitného systému, ktoré normálne nepatria do kĺbov, sa tu hromadia vo veľkom počte. Ako imunitné bunky interagujú s miestnymi kĺbovými bunkami, spôsobujú stále sa zvyšujúci zápal, s prípadným poškodením a deštrukciou chrupavky a kosti.
Spondyloartritída - tento zastrešujúci výraz, ktorý sa tiež nazýva spondylitída, sa vzťahuje na niektoré ďalšie reumatoidné choroby. Axiálna spondylitída zahŕňa zápal v chrbtici a môže nakoniec viesť k fúzii miechy alebo ankylozujúcej spondylitíde. Enteropatická artritída je možná komplikácia zápalových ochorení čriev, ako je ulceratívna kolitída. Psoriatická artritída, ktorá je spojená s psoriázou s kožným ochorením, má tendenciu ovplyvňovať kĺby rúk a nôh.
Juvenilná idiopatická artritída - je najbežnejším chronickým ochorením kĺbov u detí. V tomto autoimunitnom stave imunitný systém dieťaťa útočí na zdravé tkanivo tela. Hovorí sa tomu „idiopatický“, pretože príčina nie je známa. Zápal spôsobený JIA môže ovplyvniť svaly, kĺby, väzivo, vnútorné orgány a dokonca aj oči. Ďalšou obavou je, že JIA môže zmeniť normálny rast detí.
Lupus - tento autoimunitný stav postihuje rôzne časti tela vrátane kože, vnútorných orgánov, krvi, mozgu, kostí a kĺbov. Zápal spôsobený lupusom môže vyvolať artritídu, najmä v rukách, lakťoch, ramenách, kolenách a chodidlách.
Dna - tento typ artritídy najčastejšie ovplyvňuje kĺb spájajúci veľkú špičku so zvyškom chodidla. Pri dne vytvára nadbytok kyseliny močovej - odpadový produkt v krvi - kryštály v kĺboch. Dna spôsobuje vzplanutia, ktoré sú veľmi bolestivé a často sa stávajú uprostred noci. U mužov je väčšia pravdepodobnosť vzniku dny, hoci po menopauze sú ženy zraniteľnejšie.
Burzitída - zahŕňa zápal malých, tekutinou naplnených vakov nazývaných burzy, ktoré tlmia kĺby a okolité šľachy, svaly a kosti. Pri burzitíde môže nadmerné používanie alebo náhle poškodenie kĺbov, ako sú bedra, lakte a rameno, viesť k vzplanutiu. Burzitídu môžu niekedy spôsobiť baktériálne infekcie.
Typy šľachových chorôb
Fibromyalgia - je charakteristická dlhotrvajúcimi bolesťami v oblasti pohybového aparátu (šľachy, svaly). Ide o nezápalové, reumatické ochorenie mäkkých tkanív, ktoré je spojené s generalizovanými bolesťami pohybového systému a všeobecnými symptómami, ako únava, depresie, poruchy spánku a ktoré je charakteristické bolestivými bodmi citlivými na dotyk.
Tendinitída - je zápal alebo podráždenie šľachy. Pri opakovaných alebo dlhotrvajúcich činnostiach, silnom namáhaní, statických postojoch, vibráciách a lokalizovanom mechanickom namáhaní sa vlákna šľachy môžu odtrhnúť takmer rovnakým spôsobom, ako sa roztrhne lano.
Výživové doplnky
Flex Care od Vianutry posilňuje zloženie a funkciu kĺbov, chrupaviek a kostí, podporuje pružnosť šliach a svalov pohybového systému, zmierňuje problémy pohybového systému a navyše zmierňuje fyzickú, psychickú únavu a vyčerpanie.
Glukosamín+chondroitín+MSM pomáha predĺžiť zdravie vitalitu a silu kĺbov, kostí a chrupaviek ohrozených námahou, nadmernou aktivitou, poraneniami a rastúcim vekom. MSM je prirodzená forma organickej síry, tretieho najdôležitejšieho minerálu v tele. Bez náležitej hladiny MSM naše telo nie je schopné vytvárať zdravé bunky. Síra je dôležitá pre tvorbu bielkovín. Glukosamín je prirodzenou súčasťou kostnej chrupavky. Pomáha pri tvorbe chrupaviek a prispieva k ich ochrane pred poškodením. Chondroitín je polysacharid, ktorý je najviac zastúpený v štruktúrach medzibunkovej hmoty chrupavky. Jeho úlohou je zadržiavať vodu, čím dodáva chrupavkám pružnosť.
Pri spazmatických bolestiach svalov na chrbte sa používa Ľubovníkový masážny olej.
Pre deti je určený Vitamín D3 v kvapkách pre ľahšie prehĺtanie a rýchlejšie vstrebávanie. Vitamín D napomáha k udržaniu zdravých kostí a zubov, podporuje správnu funkciu svalov a okrem toho všetkého prispieva k dobrej funkcii imunity a obranyschopnosti organizmu.
Kurkumín je určený na zníženie zápalu spojeného s rôznymi zápalovými stavmi.
Ako liečiť ochorenia kĺbov a šliach?
Liečba má skôr konzervatívny charakter a zriedka vyžaduje chirurgický zákrok.
Vyhnite sa tým činnostiam, ktoré spôsobili alebo zhoršili váš stav. Uvoľňovače bolesti, kortikosteroidy alebo plazma bohatá na doštičky môžu byť dobrou voľbou, ale musíte sa o nich porozprávať so svojím lekárom. Fyzikálna terapia môže pomôcť napnúť a posilniť postihnuté svaly a šľachy.
Ako môžete zabrániť poruchám šliach?
Poruchy šliach boli spojené s opakujúcimi sa alebo dlhodobými činnosťami, silnou námahou, nevhodným a statickým držaním tela, vibráciami a lokalizovaným mechanickým stresom. Prevencia porúch šliach by mala zahŕňať identifikáciu a nápravu týchto rizikových faktorov.
Cieľom pracovných postupov by malo byť zníženie opakujúcich sa pohybov, zlého postoja a statického držania tela (napríklad poloha v jednej pozícii). Cieľom by malo byť aj minimalizovanie dvíhania ťažkých predmetov a zabezpečenie správneho využívania pracovných prestávok.
Prevencia porúch šliach by mala zahŕňať aj odbornú prípravu a vzdelávanie. Na to, aby bol program odbornej prípravy a vzdelávania úspešný, musí byť organizovaný, dôsledný a trvalý. Všetci, ktorí pracujú, vrátane pracovníkov, vedúcich pracovníkov, zástupcov pre bezpečnosť a ochranu zdravia atď., sa musia aktívne zapájať. Vzdelávanie a školenie môže zahŕňať to, ako používať správnu techniku počas činnosti alebo pri práci na zmiernenie možných problémov (napr. napínanie, posilňovanie svalov, vhodné techniky zdvíhania, dobré ergonomické usporiadanie atď.).