Kúpeľ

Prečo by sme sa mali pravidelne kúpať? Existujú výhody pre naše zdravie, ak sa kúpem? Môžem niečo zlepšiť, ak sa okúpem vo vode obohatenej kúpeľovým olejom alebo soľou?

Nad týmito otázkami môže rozmýšľať mnoho ľudí, keď uvažujú o kúpaní. Niektorí to dokonca vidia ako stratu času v porovnaní s rýchlou sprchou, zatiaľ čo iní majú pocit, že kúpanie je pre „prostých“ ľudí. Ľudia sú celkovo z tejto myšlienky zmätení.

Našťastie je kúpel ideálny pre každého, a to z niekoľkých dôvodov. Slúži nielen ako skvelý čas na odpočinok, ale má aj rôzne výhody pre telo a myseľ.

Kúpeľ je vynikajúci pre vaše dýchanie

Ak relaxujete vo vani naplnenej vodou po krk, zlepší sa vaša kapacita pľúc a kyslík. Závisí to však od tlaku vody v tele. Dôležitá je tiež teplota vody.

Napríklad, keď vám teplou vodou rozbúši srdce, vaše telo prijme viac kyslíka. Pomáha tiež vyčistiť si hrudník a dutiny, čo predstavuje jednu z výhod horúcej vody.

Okrem horúcich kúpeľov má na telo pozitívne účinky aj studená voda. Napríklad ponorenie do vlažnej vody môže znížiť pravdepodobnosť infekcie u ľudí s CHOCHP (forma pľúcneho ochorenia).

Pokiaľ ide o zvýšenie kapacity a rastu pľúc, kúpanie je ideálnou voľbou. Podľa výskumov na dospievajúcich dievčatách dýchacie techniky pomáhajú zlepšovať výkonnosť pľúc.

Celkovo možno povedať, že ak chcete zvýšiť výkonnosť svojich pľúc, dýchate dlhšie a hlbšie, keď ste pod vodou.

Stará sa o váš mozog a nervový systém

Odpočinok vo vani naplnenej vodou môže urobiť tiež veľa pre váš nervový systém. Môže napríklad upokojiť vaše nervy, najmä po namáhavom dni. Pomáha tiež zlepšoť náladu, keď ste ponorený v modrej farbe.

Špeciálny kúpeľ môže zmierniť bolesť spojenú s roztrúsenou sklerózou, pretože voda upokojuje chrbticu. Voda navyše pomáha podporovať slabé svaly končatín, čím sa stáva ideálnym upokojujúcim prostriedkom pri Parkinsonovej chorobe.

Poskytuje vašim svalom dôkladný, ale bezbolestný tréning

Ak chcete cvičiť vo vode, pomôže vám to uvoľniť svaly. Je to preto, že voda ponúka odpor a spôsobuje, že cvičenie má malý vplyv na vaše telo.

Rozmýšľate nad jednoduchým cvičením pre starších ľudí? Kúpanie je ideálne aj pre dôchodcov, pretože pády, výlety a pošmyknutia sa pri tejto činnosti takmer nevyskytujú. Kúpanie tiež pomáha znižovať bolesti spojené s osteoartrózou, ktorá sa s pribúdajúcim vekom zhoršuje.

Upokojuje hemoroidy

Lieky môžu pomôcť zmierniť bolesť análnej trhliny alebo hemoroidu. Teplým kúpeľom sa budete cítiť lepšie, pretože teplo zmierňuje bolesť. Doprajte si teplý 20-minútový kúpeľ.

Odborníci tiež odporúčajú používať harmanček, hamamel, arniku, dubovú kôru alebo čajovníkový olej. Vyhýbajte sa však mydlu, pretože dráždi výstelku konečníka.

Uľahčuje pôrod a uzdravuje trhliny

Podľa štúdií v kombinácii s dychovými cvičeniami môžu masáže a horúce kúpele pomôcť zmierniť pôrodné bolesti. Kúpanie ďalej nepoškodzuje matku počas pôrodu.

Aj keď je známe, že kúpele zvyšujú riziko UTI (infekcia močových ciest), teplý kúpeľ hrá významnú úlohu pri tlmení bolestí spojených s pôrodom. Dokonca urýchľuje hojenie trhlín spojených s pôrodným procesom.

Zlepšuje vašu imunitu a hladinu krvi

Kúpanie v horúcom kúpeli si poradí s baktériami a zlepšuje imunitu vášho tela. Poradí si tiež s príznakmi, ktoré prichádzajú s prechladnutím a chrípkou.

Jednou z 20 zdravotných výhod studeného kúpeľa sú jeho schopnosť bojovať proti rakovine. Podľa štúdií trávenie času vo vani naplnenej studenou vodou môže zlepšiť poškodenie buniek a znížiť vaše šance na vznik niektorých druhov rakoviny.

Pomôžte svojim hormónom

Ponorenie do studenej vody môže pomôcť pri zdravotných problémoch spojených s hormonálnou nerovnováhou. Medzi ne patrí syndróm chronickej únavy a niektoré problémy s plodnosťou. Umožňuje tiež žľazám vylučovať hormóny ako kortizol, beta-endorfín alebo ACTH vo vyváženej forme.

Serotonín je známy tým, že nám dáva pocity šťastia a pohody. Jednou z 20 zdravotných výhod kúpania v horúcej vode striedavo v studenej je, že zvyšuje tok „dobrej“ mozgovej chemikálie.

Čistí a hydratuje vaše oči, vlasy a pokožku

Každý chce mať pružnú pokožku, zdravé vlasy a žiarivé oči. Tieto prirodzené vlastnosti môžete mať hydratáciou pokožky pitím vody. Kúpanie má tiež podobný účinok, pretože ľudské telo má vysoký obsah vody.

Kúpanie v špeciálnych soliach alebo olejoch môže ešte viac vylepšiť vaše prirodzené vlastnosti. Môžete sa dokonca ponoriť do bazéna alebo do prírodnej vodnej plochy, aby ste dosiahli rovnaké výsledky.

Kúpeľ s horúcou vodou čistí pokožku, pretože otvára póry, ktoré spôsobujú potenie. Prípadne sa vaša pokožka pri studených sprchách stiahne, čím uzavrie póry a zvlhčí ju.

Aj keď vaša pokožka môže byť čistá, bude možno potrebné vyčistiť jej póry. Znečistenie ovzdušia, toxíny a nečistoty upchávajú tieto malé otvory, ktoré vedú k akné a čiernym bodkám. Najskôr, aby ste mali zdravé póry, musíte ich umyť horúcou vodou, aby ste ich otvorili a odstránili nečistoty.

Je smutné, že otvorené póry sa ľahko upchali. Môžete ich však otvoriť (ako je uvedené vyššie) umývaním pokožky studenou vodou.

Zmierňuje bolesti hlavy a migrény

Bolesti hlavy a migrény možno viniť z úzkych krvných ciev a môžu spôsobiť, že sa niekto cíti mizerne po väčšinu dňa. Doprajte si horúci, aby ste bolesť zastavili, pretože voda znižuje tlak, ktorý bolesť spôsobuje.

To slúži ako jeden z najlepších liekov, ktoré môžu znížiť potrebu užívania aspirínu. 

Ideálne pre zdravie vášho srdca

Hľadáte jednoduchý spôsob, ako udržať svoje srdce v zdraví? Potom zvážte kúpanie v teplej vode, pretože vďaka tomu bude vaše srdce biť rýchlejšie.

Teplé kúpele zvyšujú krvný obeh vo všetkých častiach tela, pretože znižujú hustotu krvi a pomáhajú lepším výkonom ciev. Ak však máte ochorenie srdca, odporúčame vám pred kúpeľom poradiť sa s lekárom.

Okrem toho, že vám pomáha pri prekrvení, kúpanie hrá dôležitú úlohu aj pri liečbe srdcových chorôb. Podľa výskumov môžu horúce vodné kúpele pomôcť znížiť vysoký krvný tlak.

Mali by ste sa však poradiť so svojím lekárom skôr, ako budete tráviť čas vo vani.