Lupiny - BIOTA Botanical Laboratories GmbH

Pokiaľ ide o lupiny, väčšina ľudí sa zameriava na malé šupinky, ktoré sa vyskytujú na pokožke hlavy. Na druhej strane svrbenie môže byť najnepríjemnejším vedľajším účinkom.

Príznaky a príčiny vzniku lupín

Vločky a svrbivá šupinatá pokožka hlavy sú hlavnými príznakmi lupín. Biele, mastné vločky sa zvyčajne hromadia vo vlasoch a na pleciach a často sa zhoršujú počas jesenných a zimných mesiacov, keď je vzduch suchý.

Určenie presnej príčiny vašej svrbiacej, šupinatej pokožky hlavy môže byť ťažké, ale tu je niekoľko bežných vinníkov:

  • podráždená a mastná pokožka, ochorenie známe tiež ako seboroická dermatitída (závažnejšia forma lupín)
  • nedostatočné šampónovanie, čo spôsobuje hromadenie kožných buniek a vytváranie vločiek a svrbenie
  • kvasinky zvané malassezia, ktoré zhoršujú vašu pokožku hlavy a spôsobujú nadmerný rast kožných buniek
  • rôzne výrobky osobnej starostlivosti môžu spôsobiť kontaktnú dermatitídu, ktorá spôsobuje, že pokožka hlavy je červená a svrbí

U mužov sa objavujú lupiny častejšie ako u žien. Vyššie riziko majú aj ľudia, ktorí majú tendenciu mať mastnejšie vlasy alebo žijú s určitými chorobami (ako je Parkinsonova choroba alebo HIV). Možno ste si začali všímať príznaky okolo puberty, ale lupiny sa môžu vyvinúť v každom veku.

Čo sa vám teda snaží povedať svrbiaca pokožka hlavy? 

Nie všetky šampóny sú rovnaké

Ak vás pokožka hlavy svrbí, môžete si pomôcť pomocou šampónov určených na predaj, ktoré sú vyvinuté na pomoc proti lupinám.

Správne prispôsobenie môže vyžadovať určité pokusy a omyly, takže ak ste v minulosti nemali šťastie, skúste to znova. Niekedy môže pomôcť aj striedanie dvoch alebo viacerých typov šampónov.

Niektoré produkty, ktoré je ideálne používať proti lupinám

V boji proti lupinám je Šampón proti lupinám od Dr. Nona jedinečným pomocníkom. Bahno a voda s minerálmi Mŕtveho mora, obsiahnuté v Halo komplexe, vlasy šetrne čistia, nenarúšajú prirodzenú pH pokožky a zároveň bránia šupinateniu pokožky.

Bioxsine šampón proti lupinám je účinný proti vypadávaniu vlasov, posilňuje a revitalizuje vlasové korienky, zlepšuje prekrvenie vlasových korienkov, reguluje tvorbu kožného mazu a zabezpečuje vstrebávanie obsiahnutých výživných látok. 

Natura Siberica ponúka Šampón proti lupinám, ktorý je špeciálne vyvinutý pre dokonalú starostlivosť o citlivú pokožku hlavy a zníženie tvorby lupín. Reguluje činnosť mazových žliaz, obnovuje štruktúru vlasov, odstraňuje lupiny a zabraňuje vypadávaniu vlasov.

Brezový decht v Čiernom šampóne babičky Agáty proti lupinám je známy svojím liečivým účinkom na pokožku hlavy, kde bráni tvorbe lupín a upokojuje ju.

Keď máte lupiny pod kontrolou, možno budete musieť šampón používať len občas, aby ste dosiahli dobrý účinok.

Zvlhčite pokožku hlavy

Suchá pokožka hlavy má tendenciu sa šupinkovať a svrbieť, ale zvyčajne sú vločky, ktoré zažijete pri suchej pokožke, menšie a menej mastné. Obnovenie pokožky hlavy môže pomôcť pri svrbení.

Najlepší zvlhčovač už môže sedieť na vašej kuchynskej poličke. Kokosový olej má zvlhčovacie a antibakteriálne vlastnosti, čo z neho robí skvelú prírodnú voľbu v boji proti suchej pokožke.

Dodržujte správnu hygienu a prestaňte sa škrabať!

Šampónovanie dostatočne často môže udržať maz na uzde a pomôcť tak pri prejavoch lupín. Keď už ste pri tom, pokúste sa odolať nutkaniu poškriabať si pokožku hlavy. Svrbenie je spočiatku spôsobené podráždením lupinami, ale poškriabanie zvýši podráždenie a povedie k začarovanému kruhu.

Ak použijete príliš veľa produktov na ošetrenie vlasov, môže to podráždiť pokožku hlavy a viesť k ďalšiemu svrbeniu. Skúste sa vylúčiť zo svojej rutiny osobnej starostlivosti čokoľvek navyše a pomaly ich pridávajte, aby ste zistili, ktoré gély, spreje a ďalšie produkty zhoršujú vaše príznaky.

Musíte sa uvoľniť

Stres môže u niektorých jedincov lupiny zhoršiť. Aj keď malasseziu do pokožky hlavy neprenáša stres, môže prosperovať, ak je narušený váš imunitný systém, čo presne stres spôsobuje vášmu telu.

Doprajte svojej pokožke hlavy láskavosť a relaxujte. Doprajte si regeneračnú prechádzku alebo cvičte jogu. Možno vám bude dokonca užitočné viesť záznam o stresujúcich udalostiach. Týmto spôsobom sa môžete pokúsiť vyhnúť sa možným spúšťačom v budúcnosti.

Zdroj: healthline.com