Mastná pokožka - Novinka

Mastná pokožka je výsledkom nadmernej produkcie mazu z mazových žliaz. Tieto žľazy sa nachádzajú pod povrchom kože.

Kožný maz je mastná látka produkovaná tukmi. Kožný maz nie je úplne zlý, pretože pomáha chrániť a zvlhčovať pokožku a udržiavať vaše vlasy lesklé a zdravé. Príliš veľa kožného mazu však môže viesť k mastnej pokožke, čo môže viesť k upchatiu pórov a akné.

Genetika, hormonálne zmeny alebo dokonca stres môžu zvýšiť produkciu kožného mazu.

Mastná pokožka a akné sú náročnejšie na zvládnutie. Domáca starostlivosť napriek tomu často zmierňuje príznaky bez použitia liekov.

Čo môžete urobiť s mastnou pokožkou?

Umývajte si tvár každý deň

Zdá sa to zrejmé, ale veľa ľudí s mastnou pokožkou si neumýva tvár každý deň. Ak je vaša pokožka mastná, mali by ste si tvár umývať dvakrát denne - ale nepreháňajte to. Nepoužívajte tvrdé mydlá ani saponáty. Namiesto toho používajte jemné mydlo, napríklad čistiace čierne mydlo.

Používajte bahennú masku

Pleťová bahenná maska Dr. Nona zlepšuje prekrvenie a vyživuje pokožku tváre, napomáha regenerácii buniek, zvyšuje pružnosť tkaniva a pokožky. Táto pleťová maska je výborná tiež na mastnú pokožku nielen tváre ale aj tela.

Med

Med je jedným z najuznávanejších prostriedkov na pleť od prírody. Vďaka svojim antibakteriálnym a antiseptickým schopnostiam môže prospievať mastnej a aknóznej pokožke. Med je tiež prírodným zvlhčovadlom, takže pomáha udržiavať pokožku vlhkú, ale nie mastnú. Je to tak preto, lebo zvlhčovače odvádzajú vlhkosť z pokožky bez toho, aby ju museli vysúšali. Ak chcete na akné a mastnú pleť použiť med, naneste si na tvár tenkú vrstvu; nechajte asi 10 minút pôsobiť a dôkladne opláchnite teplou vodou.

Kozmetický íl

Kozmetické íly, ktoré sa tiež nazývajú liečivé hliny, sa používajú na pomoc pri vstrebávaní kožného oleja a liečbe mnohých stavov pokožky. Francúzsky zelený íl je populárne ošetrenie mastnej pokožky a akné, pretože je vysoko absorpčný. Francúzsky zelený íl sa dodáva vo forme prášku. Vyrobite si francúzsku zelenú masku:

  • pridajte filtrovanú vodu alebo ružovú vodu do približne čajovej lyžičky ílu, až kým sa nevytvorí pudingová konzistencia
  • naneste si ílovú zmes na tvár a nechajte ju pôsobiť až kým nevyschne
  • íl odstráňte teplou vodou a osušte. Ílové masky odstránené vodou sú k pokožke oveľa šetrnejšie ako odlupovacie masky.

Aloe vera

Aloe vera je známa pre upokojenie popálenín a iných kožných ochorení. Existujú dobré vedecké dôkazy o tom, že pomáha liečiť šupinatú pokožku spôsobenú mastnými škvrnami. Mnoho ľudí používa Aloe Vera gél na ošetrenie mastnej pokožky. Pred spaním si môžete na tvár naniesť tenkú vrstvu a nechať ju pôsobiť až do rána. Je známe, že aloe vera spôsobuje na citlivej pokožke alergické reakcie. Ak ste doteraz aloe vera nepoužívali, vyskúšajte si jej malé množstvo na predlaktí. Ak sa do 24 až 48 hodín neobjaví žiadna reakcia, mala by byť bezpečná.

Jojobový olej

Aj keď sa zdá, že myšlienka nanášať olej na mastnú pleť je kontraproduktívna, jojobový olej je ľudovým liekom na ošetrenie mastnej pleti, akné a iných kožných problémov. Existuje názor, že jojobový olej napodobňuje maz na pokožke, aby „nalákal“ mazové žľazy na produkciu menej mazu a tak pomáha udržiavať hladinu oleja vyváženú. Neexistuje však žiadny vedecký výskum, ktorý by túto teóriu podporoval. Štúdia z roku 2012 napriek tomu zistila, že aplikácia masky z liečivého ílu a jojobového oleja dvakrát až trikrát týždenne pomohla liečiť kožné lézie a mierne akné. Pozor si však treba dávať na množstvo použitého oleja. Keď ho použijete príliš veľa môže mastnú pleť ešte zhoršiť. Vyskúšajte preto kombináciu bio olejov - jojobový, borákový, šípkový v produkte Regeneračný pleťový olej Argan Revital, ktorý pokožku zvláčňuje, revitalizuje a dodáva jej pestovaný vzhľad.

Ako zabrániť vzniku mastnej pleti

Ak je mastná pokožka spôsobená genetikou alebo hormónmi, je ťažké tomu zabrániť. Pomôcť môže vytrvalá starostlivosť o pokožku a vyhýbanie sa nezdravým potravinám, ako sú vyprážané jedlá, potraviny s vysokým obsahom cukru a polotovary.

Je lákavé používať ​​kozmetiku na zakrytie účinkov mastnej pokožky, ale to môže stav ešte zhoršiť. Keď mastná pokožka pôsobí zvrchu, obmedzte použitie make-upu, najmä podkladového. Vyberte si výrobky na báze vody namiesto na báze oleja. Hľadajte výrobky označené ako nekomedogénne, u ktorých je menšia pravdepodobnosť upchatia pórov.

Zdroj: healthline.com