Obličky a močové cesty - Protexin

K najrozšírenejším civilizačným problémom močových ciest patria inkontinencia moču, rôzne zápaly a obličkové kamene.

Inkontinencia

Inkontinenciu spôsobuje množstvo faktorov, od zmien tkanív po zápalových ochoreniach, po pôrode, operáciách, v menopauze, po úrazoch, ale aj pri ochabnutí svalov v dôsledku nedostatku pohybu. Špecifickou oblasťou sú psychické problémy, ktoré môžu narušiť vedomé ovládanie svalstva mechúra a spôsobiť tým svojvoľný únik moču. Najčastejšou príčinou však ostáva znížená funkcia svalstva zvieračov močového mechúra a močovodu, svalstva maternice, panvového dna u žien alebo zväčšenie prostaty u mužov.

Zápaly močových ciest

Zápaly močových ciest spôsobuje množstvo príčin, medzi ktoré patrí neprimerané zadržiavanie močenia, nedostatočná alebo naopak extrémna hygiena a nakoniec nedostatok tekutín. Problémy hlavne u mladých žien sú spôsobené aj nedostatočným oblečením (nahý driek) alebo nevhodným spodným prádlom. Všetky uvedené nedostatky vedú k oslabeniu imunity alebo k premnoženiu baktérií.

Obličkové kamene

Obličkové kamene sa prejavujú výraznou bolesťou v bedrovej oblasti alebo jej vystreľovaním smerom k pohlavným orgánom. Bolestivý záchvat môže trvať niekoľko minút, hodín alebo s krátkymi prestávkami až niekoľko dní. Jeho začiatok sprevádzajú akútne problémy s trávením (zvracanie, hnačka a plynnatosť) a k obmedzeniu, prípadne úplnej zástave močenia (pokiaľ sú postihnuté obidve obličky).

Najefektívnejším opatrením na prevenciu vzniku problémov močových ciest je dostatok tekutín. Pri väčšom objeme vody v tele je močový mechúr častejšie vyprázdňovaný, čím klesá koncetrácia toxických látok v tele a súčasne aj množstvo baktérií na močovej trubici.

Ďalšie jednoduché rady, ako týmto starostiam predísť sú:

  • harmonický pohlavný život
  • vymočenie pred aj po pohlavnom styku
  • preferovanie voľnej bavlnenenej bielizne
  • primeraná osobná hygiena pohlavných orgánov
  • eliminácia parfumovaných prípravkov, umelých mydiel a prísad do kúpeľa
  • predchádzanie dlhodobému pobytu alebo sedeniu na vlhkých a studených plochách