Osteoporóza - EVALAR

Rednutie kostí (osteoporóza) je porucha látkovej výmeny kostného tkaniva, ktorá spôsobuje ubúdanie hmoty kostí. Výsledkom je oslabenie štruktúry tkanív a zvýšená lámavosť. Osteoporóza postihuje starších ľudí, predovšetkým ženy v prechode. Zlomeniny spôsobené osteoporózou ohrozujú asi každú tretiu ženu a každého šiesteho muža (vo veku nad 50 rokov). Rednutie kostí sa navonok nijako neprejavuje. Za rok sa môže stratiť až 1-3% kostnej hmoty, takže na kritickú hranicu lámavosti je potrebných niekoľko rokov. Choroba vo svojich prvých fázach nebolí, človek je preto zaskočený až prvou zlomeninou.

Prevenciu osteoporózy môžeme rozdeliť do obdobia rastu kostí, kde je cieľom nadobudnúť čo najväčšie množstvo kvalitnej kostnej hmoty. Účinným prostriedkom je primeraná záťaž kostí (chôdza alebo pohyb) a správna výživa (hlavne dostatočný prísun vápnika a vitamínov). Ďalej do obdobia dospelosti a zvlášť u žien do obdobia menopauzy. Cieľom tejto fázy je predovšetkým spomaliť redukciu kostnej hmoty a tým obmedziť lámavosť kostí. Opäť pomôže pohyb na čerstvom vzduchu a výživové doplnky. U žien sa k nim pridáva aj hormonálna substitučná liečba, ktorú doporučí gynekológ. Pokiaľ je už choroba indikovaná, snažíme sa ju eliminovať, takže hovoríme o prevencii proti ďalšiemu zhoršovaniu kvality kostí. Jej hlavným cieľom je zabrániť vzniku zlomenín a odbúravaniu vápnika. 

Okrem zdravej výživy a životného štýlu je vhodné, ako súčasť prevencie, zmiernenie architektonických nástrah, ako napríklad prahy dverí, šnúry spotrebičov, pohyblivé koberce, vlhké a šmykľavé schody a podlahy. Posledné z uvedených opatrení môžu zásadným spôsobom eliminovať množstvo a závažnosť zlomenín.