Alergia

"Alergia je prehnaná, neprimeraná reakcia imunitného systému organizmu na látky, s ktorými sa bežne stretávame v našom prostredí. Je spôsobená nesprávnou aktiváciou protilátok zo skupiny imunoglobulínu E (IgE) vplyvom daného alergénu." - takto alergiu definuje wikipédia. Alternatívna medicína hovorí skôr o porušení rovnováhy vnútorného prostredia alebo o prítomnosti cudzorodých (toxických) látok v organizme. Vplyv na vznik alergie má vývoj v detstve, kde hlavne u kojených detí pravdepodobnosť klesá alebo sa výrazne znižuje. Precitlivelosť sa prejavuje hlavne na kravské mlieko alebo pšeničnú múku. Ďalším faktorom je čistota prostredia, kde dieťa vyrastá. Zlé životné prostredie (znečistený vzduch, vysoká koncentrácia alergénov, vysoká prašnosť) alebo extrémna čistota, môžu byť príčinou prehnaných reakcií organizmu.

Najjednoduchšou prevenciou proti alergii akéhokoľvek druhu je pobyt na horách alebo pri mori, kde predovšetkým klíma a celkovo prírodné podmienky zlepšujú zdravotný stav. Pri existujúcej alergii pomôže eliminovať jej prejavy obmedzenie kontaktu chorého s alergénmi. Prostredie, v ktorom sa chorý pohybuje, by malo byť zbavené hlavne zdroju prachu t.j. byt bez kobercov, záclon a závesov, používať napr. anti-alergické paplóny (nad ránom neotvárať okná, najviac alergénov je v ovzduší ráno, najmä pri veternom počasí). Na prečistenie vzduchu, prípadne na zmiernenie prebiehajúcich alergických reakcií je vhodná aromaterapia, predovšetkým produkty s obsahom čajovníka a levandule. Aplikácia je možná priamo do vzduchu prostredníctvom vonnej lampy alebo do kúpeľa. Na priebeh ochorenia majú výrazný vplyv i psychické faktory, genetické danosti, ale aj životospráva.


Prírodná liečba

Do pozornosti dávame produkty z rady ENERGY, ktoré hramonizujú imunitný systém a súčasne zmierňujú alergické prejavy. Špeciálnym prípravkom proti alergii je PERALGIN, ktorý obsahuje olej z Perily v kombinácii s cordycepsom. Výsledkom je nielen ústup alergických reakcií, ale celkové posilnenie imunitného systému. Ďalšie produkty sú širokospektrálnejšie, harmonizujú komplexne celý organizmus, čo prispieva aj k ústupu alergií. REGALEN podporuje liečbu astmy a iných respiračných alergií, RENOL zase pomáha proti kožným prejavom alergie. Špecifickou kategóriou sú bylinné zmesi, ktoré sa zameriavajú na konkrétne prejavy alergie. Z rady "dúhových elixírov" vyberáme IMUNEX, ktorý už podľa názvu sľubuje riešenie problémov (systémový lupus erythematodes, Addisonova choroba, reumatoidná artritída, tyreoiditída, Sjögrenov syndróm, sarkoidóza, Crohnova choroba a ulcerózna kolitída, celiakia, dermatopolymyozitída, systémová sklerodermia či Raynaudov syndróm) s imunitou.

Bioinformačné mydlá sú špecifickou oblasťou prírodnej medicíny. Na rukách končí veľa energetických dráh a vo väčšine kultúr ruky symbolizujú zmenu alebo prácu na sebe. Preto mydlá môžu mať aj inú ako očistnú funkciu. Proti alergii vyberáme niekoľko produktov z rady výrobcu ENERGY, ktoré harmonizujú organizmus. Celková ponuka obsahuje 5 mydiel, proti alergii vyberáme PROTEKTIN (na regeneráciu kože po ekzémoch), RUTICELIT (na celkovú harmonizáciu tela) a nakoniec špeciálne mydlo na podporu imunity DRAGS IMUN.


Výživa

Výživa predstavuje jeden z najdôležitejších aspekov kvality našej existencie. Pokiaľ neúmerne konzumujeme nezdravé veci, ktoré telo zaťažujú, problémy sú iba otázkou času. Alergia je typická civilizačná choroba, ktorú spôsobuje zlé životné prostredie, minimálny kontakt s prírodou a zlá výživa. Zmenou životosprávy je možné urobiť v boji proti alergii veľké pokroky, dokonca je možné úplné uzdravenie. Najlepšie výsledky sú s výživovými doplnkami založenými na prírodnej báze bez obsahu kravského mlieka a lepku. Výborné sú ovsené, špaldové, pohánkové alebo kukuričné nápoje, ktoré zasýtia a sú ľahko stráviteľné. Plnohodnotnou náhradou kravského mlieka sú výrobky zo sóje, ktorá môže byť spracovaná do formy mlieka alebo rôznych ochutených nápojov. Z kategórie komplexných výživových doplnkov vyberáme produkty spoločnosti P. Jentchura, ktora ponúka raňajkové menu na rôzny spôsob. Zaujímavá alternatíva prichádza z Ruska. Cédrový olej predstavuje širokospektrálny výživový doplnok, ktorý harmonizuje telo a pomáha pri poruchách imunity. Podľa tradičnej Ruskej medicíny je céder zásobárňou kozmickej energie, preto konzumácia tohoto oleja môže alergiu nielen zmierniť, ale ju celkom odstrániť.


Aromaterapia

Pri akejkoľvek alergii môžu byť reakcie organizmu nevyspytateľné, preto pri používaní liečivých látok musíme byť nanajvýš opatrní. Najcitlivejšie sú dýchacie cesty a koža, preto pri inhalácii alebo napríklad pri vonnom kúpeli je potrebné pridávať esenciálne oleje v minimálnych množstvách. Odporúčané množstvo je doporučené dosiahnuť až postupným pridávaním účinnej látky. Vo všeobecnosti platí, že alergia je neprimeraná reakcia organizmu na vonkajšie podnety, preto v tomto prípade uprednostníme vône, ktoré ukľudňujú a harmonizujú. Vyhýbame sa prenikavým zmesiam, ktoré energizujú alebo pôsobia na výkonnosť. Ideálnym prostriedkom prvej pomoci napríklad pri astme alebo sennej nádche je levanduľa v akejkoľvek podobe alebo aplikácii (esenciálny olej pre masáž spánkových kostí alebo sprej na rozprášenie do ovzdušia), ďalšie účinné látky sú napríklad bergamot alebo myrha. Pri sennej nádche pomôže aj eukalyptus, ktorý má najlepšie účinky pri aplikácii s vodnou parou. Pri alergických ochoreniach dýchacieho traktu sa nedoporučuje naparovanie alebo pobyt napríklad v parnej saune, kde vysoká teplota vdychovaných pár môže spôsobiť komplikácie. Pri kožnej alergii je postup podobný. Cieľom je snaha upokojiť organizmus a vyvolať pocit harmónie. V prípade ak sa vyskytnú sekundárne problémy ako napríklad zápal postihnutého tkaniva alebo zlé hojenie rán, ideálnou pomocou je výťažok z čajovníka, ktorý dezinfikuje a súčasne podráždenú pokožku upokojí. Zároveň vytvorí ideálne  podmienky pre rýchle zahojenie rany.


Bylinné čaje

Nástup účinkov bylinných čajov nie je taký rýchly ako napríklad pri aromaterapii. Na druhej strane ich pôsobenie je dlhotrvajúce s možnosťou úplného vyliečenia. Účinné látky v čajoch pôsobia proti alergii rôznorodo. Jedna skupina ukľudňuje organizmus, čím znižuje riziko akútnych prejavov alergie ako napríklad záchvaty kašľa alebo opuch dýchacích ciest. Typickými zástupcami sú čaje z levandule a medovky, ktoré upokojujú, harmonizujú organizmus a celkovo ukľudňujú centrálny nervový systém. Druhou skupinou sú čaje, ktoré pôsobia na možné dôvody vzniku alergií. Účinné látky v použitých bylinách sa snažia telo detoxikovať a vyčistiť napríklad od ťažkých kovov uložených v pečeni a hrubom čreve. Výsledkom môže byť zníženie precitlivenosti organizmu na alergény alebo úplná eliminácia alergických reakcií. Výbornou voľbou sú listy z rastliny Maytenus ilicifolia pochádzajúcej z Brazílie alebo vňať z Fialky trojfarebnej, ktorú nájdeme aj na našich lúkach. Obidva čaje (každý svojim špecifickým spôsobom) eliminujú alergické reakcie a pomáhajú vrátiť zdravie. Pri čajoch, rovnako ako pri aromaterapii, platí, že prvý odvar by mal byť slabý, podávaný v malom množstve. Koncentráciu treba zvyšovať postupne, až k odporúčanej dávke výrobcu.


Kozmetika

Hlavným parametrom kozmetiky, ktorú doporučujeme používať pri akejkoľvek alergii, je neutrálnosť. Ideálne sú prípravky, ktoré obsahujú výlučne prírodné látky. Spôsob výroby je rovnako dôležitý. Napríklad pri olejoch je dobré uprednostniť prípravky lisované za studena s minimom konzervačných látok. Z veľkého množstva dostupných látok vyberáme bio slnečnicové oleje s prímesou vitamínov A,E a Lecitínu. Je dostupný v rôznych úpravách - ako odličovací, masážny, regeneračný a kúpeľový. Pre kožu postihnutú ekzémom alebo inou alergickou reakciou je účinnejšia kombinácia viacerých látok. Ideálna je zmes bio-olejov lisovaných za studena: pupalkovýmarhuľový, slnečnicový a borákový. Výsledkom je rada produktov Atopikderm, ktoré buď ako pleťový masážny olej alebo balzam regeneruje priamo postihnutú pokožku a zmenšuje veľkosť pokožky postihnutej ekzémom alebo psoriázou.

Špeciálnou kategóriou je staroslivosť o dieťa. Vyžaduje veľmi jemné prípravky aj bez akýchkoľvek náznakov alergie. Ak sa potiaže objavia, potom je výber vhodnej kozmetiky a prípravkov na ošetrovanie bábätka ešte dôležitejší. Utierky, plienky, krémy alebo akékoľvek iné veci, ktoré sa dotknú pokožky by nemali byť parfumované, farbené umelými farbivami alebo inak chemicky upravované. Ideálna je jemná impregnácia bylinnými výťažkami napríklad z harmančeka alebo levandule, ktoré upokojujú a zároveň liečia poškodenú pokožku. Komplexná antialergická rada výrobkov pre matku a dieťa je od spoločnosti Topfer ktorá obsahuje detský púder, balzam na suchú pokožku, vlasový a telový šampón a krém na zapareniny.


Technické pomôcky

Väčšina technických pomôcok pri liečbe alergie alebo jej prejavov je zameraná na aromaterapiu a prípravu liečivých olejov. Vyberáme viacero produktov, ktoré pomôžu pripraviť tú správnu vôňu alebo namiešať masážny olej presne podľa Vašich predstáv. Praktickým pomocníkom je keramická kocka, ktorá diskrétne zabezpečí šírenie príjemných vôní. Alergia môže mať rôzne príčiny, jednou z nich sú aj psychické bloky alebo stresové situácie, ktoré sme prežili a nespracovali. Výsledkom môžu byť reakcie tela, ktoré sú veľmi podobné alergii, ako napríklad precitlivelosť na kvitnúce kvety, ekzémy alebo vyrážky. Riešením môže byť návšteva psychológa alebo samoliečenie, ktoré sprostredkujú terapeutické karty s motívmi anjelov. Balenie obsahuje podrobný návod ako s kartami narábať, aby sa dostavili požadované účinky.

Účinnou pomôckou pri riešení problémov s alergiou je aj konvička Rhino Horn na vyplachovanie nosa, ktorá odstraňuje z nosa prach a peľ a tak zmierňuje príznaky pri alergii.

Uprednostňovaná strava a doplnky výživy
ľahšia strava so zameraním na zvýšený prísun zeleniny
produkty s obsahom ŠPALDY, POHÁNKY a RYŽE

Pitný režim
2,5 - 3,5 l denne ideálne čistá neperlivá voda 
čajoviny : čaj UNCARIA TOMENTOSA

potrebné obmedziť
alkohol, fajčenie, drogy, údeniny, káva, čokoláda, čierny čaj
ZEMIAKY, MLIEČNE VÝROBKY (náhrady kravského mlieka.)