Ženské problémy

Ženské pohlavné orgány a hormonálna rovnováha sú veľmi citlivé na vnútorné tak aj vonkajšie podnety. Medzi najčastejšie problémy bez vonkajšieho pričinenia patrí bolestivá menštruácia, predmenštruačný syndróm a všetky nežiadúce sprievodné znaky menopauzy. Z pohľadu ochorení nás trápia najčastejšie mykóza pohlavných orgánov, bakteriálny zápal vagíny, alergia a pohlavné choroby.

Medzi najčastejšie "ženské" problémy patrí bolestivá menštruácia. Základné prvky prevencie tvoria stravovacie návyky vrátane pitného režimu a pravidelný pohyb. Účinné sú aj pravidelné kúpele týždeň pred menštruáciou s pridaním éterických olejov alebo soli Meine Base. Účinná je aj špeciálna liečebná gymnastika na posilnenie panvového dna, ktorá pomáha zmierniť menštruačné bolesti. Pre okamžitý pocit úľavy pomôže cvik "mačací chrbát": kľaknite na štyri ako mačka a hrbte a povoľujte chrbát - zabránite hromadeniu krvi a precvičíte panvu. Potom si kľaknite a oprite sa o päty. Čelom sa dotknite podlahy a ruky natiahnite pred seba. Zatvorte oči. Vydržte v tejto polohe tak dlho, kým nepocítite úľavu. 

Pri stravovaní je vhodné:

  • obmedziť príjem rafinovaného cukru
  • znížiť príjem soli
  • zvýšiť príjem zložitých cukrov, polysacharidov, (celozrnné obilniny a zelenina)
  • zvýšiť príjem prirodzených močopudných potravín (artičoky, špalda alebo petržlen)
  • jesť potraviny s obsahom draslíka, ktorý pomáha proti zadržovaniu tekutín v tele - slnečnicové semienka, banány, ďatle, figy, paradajky, broskyne

Ďalším typickým "ženským" problémom je menopauza. Obdobie v živote žien, ktorému sa nikto nevyhne, avšak existuje mnoho spôsobov ako eliminovať jeho nepríjemné sprievodné znaky (návaly horúčavy, zadržiavanie vody, zvyšovanie telesnej hmotnosti, zhoršovanie kvality pleti, psychická labilita, problémy v sexuálnom živote). Klasická medicína sa opiera o substitučnú liečbu, ktorá sa snaží úbytok hormónov nahradiť a tak zmierniť účinky ich poklesu. Alternatívna medicína sa zameriava skôr na prispôsobenie sa novému stavu a celkovú harmonizáciu ženského tela, ktoré je v tomto období citlivejšie na vonkajšie podnety. Najjednoduchšou "liečbou" je pobyt na čerstvom vzduchu, kontakt s prírodou v lese prípadne so zemou v záhrade robí zázraky.

Uprednostňovaná strava a doplnky výživy

pestrá strava s vysokým obsahom surovej zeleniny a ovocia
OBMEDZIŤ MLIEČNE VÝROBKY A ČERVENÉ MÄSO

Pitný režim

2,5 - 3,5 l denne, ideálne čistá neperlivá voda
čajoviny: čaj CHANCA PIEDRA, arjuvédska káva SHATAWARI

potrebné obmedziť
alkohol, fajčenie, drogy, údeniny, káva, čokoláda, čierny čaj

KOFEIN v akejkoľvek podobe