Problémy s pečeňou - Novinka

Pečeň je najväčším orgánom brušnej dutiny, pretože váži v priemere 1,5 kg. Nachádza sa tesne pod vašou rebrovou klenbou na pravej strane brucha. Pečeň je nevyhnutná na trávenie potravy a zbavenie tela toxických látok.

Ochorenie pečene môže byť zdedené (genetické). Problémy s pečeňou môžu byť tiež spôsobené rôznymi faktormi, ktoré poškodzujú pečeň, ako sú vírusy, požívanie alkoholu či obezita.

Časom môžu stavy, ktoré poškodzujú pečeň, viesť k jazvám (cirhóza), ktoré zas vedú k zlyhaniu pečene, čo je život ohrozujúci stav. Ale včasná liečba môže poskytnúť pečeni čas na uzdravenie.

Aké sú príznaky ochorenia pečene?

Ochorenie pečene nie vždy spôsobuje viditeľné príznaky. Ak sa vyskytnú príznaky ochorenia pečene, môžu zahŕňať:

  • žltkastá pokožka a oči (žltačka)
  • bolesť brucha a opuch
  • opuchy nôh a členkov
  • svrbivá pokožka
  • tmavá farba moču
  • bledá farba stolice
  • chronická únava
  • nevoľnosť alebo zvracanie
  • strata chuti do jedla
  • tendencia ľahko vytváraných modrín

Výživové doplnky zamerané na zdravie pečene

Ostropestrec mariánsky s vysokým obsahom aktívnej zložky silymarín, ktorý je známy vďaka svojim detoxifikačným účinkom a blahodarnému pôsobeniu na pečeňové tkanivo. Obsahuje flavonoidy, pomáha udržiavať správnu hladinu sacharidov, podporuje detoxikáciu organizmu a zvyšuje jeho odolnosť voči faktorom okolitého prostredia.

Nízke hladiny glutatiónu spôsobujú poškodenie pečene a výživový doplnok NAC je rozhodujúci pre produkciu glutatiónu. Sám o sebe účinne odstraňuje jedy a ťažké kovy a je tiež silným antioxidantom.

K správnej činnosti pečene prispieva Lecitín, ktorý je vyrobený z prírodného sójového oleja a bylinný prípravok Milona 10.

Ako zabrániť ochoreniu pečene?

Pite alkohol s mierou - pre zdravých dospelých to znamená jeden nápoj denne pre ženy a dva nápoje denne pre mužov. Ťažké alebo vysoko rizikové pitie je definované viac ako osem nápojov týždenne pre ženy a viac ako 15 nápojov týždenne pre mužov.

Vyhnite sa riskantnému správaniu - počas pohlavného styku používajte kondóm. Ak sa rozhodnete pre tetovanie alebo piercing, pri výbere obchodu buďte opatrní pri čistote a bezpečnosti. 

Zaočkujte sa - ak máte zvýšené riziko nákazy hepatitídou alebo ak ste už boli infikovaní akoukoľvek formou vírusu hepatitídy, porozprávajte sa so svojím lekárom o očkovaní proti hepatitíde A a proti hepatitíde B.

Lieky užívajte rozumne - lieky na predpis a voľnopredajné lieky berte iba v prípade potreby a iba v odporúčaných dávkach. Nemiešajte lieky s alkoholom. Pred zmiešaním rastlinných doplnkov, liekov na predpis alebo voľnopredajných liekov sa poraďte so svojím lekárom.

Vyvarujte sa kontaktu s krvou a telesnými tekutinami iných ľudí - vírusy hepatitídy sa môžu šíriť náhodným kontaktom alebo nesprávnou manipuláciou s krvou alebo telesnými tekutinami.

Chráňte svoje jedlo - pred jedlom alebo prípravou jedla si dôkladne umyte ruky. Ak cestujete do rozvojovej krajiny, na pitie použite balenú vodu, v ktorej si umyte ruky a vyčistite zuby.

Dávajte pozor na aerosólové spreje - používajte tieto výrobky na dobre vetranom mieste a pri striekaní insekticídov, fungicídov, farieb a iných toxických chemikálií použite masku. Vždy dodržiavajte pokyny výrobcu.

Chráňte svoju pokožku - pri používaní insekticídov a iných toxických chemikálií noste rukavice, dlhé rukávy, klobúk a masku, aby sa chemikálie neabsorbovali pokožkou.

Udržiavajte si zdravú váhu - obezita môže spôsobiť nealkoholické stukovatenie pečene.