Reumatizmus - Ihrich

Reumatické choroby môžu ovplyvniť väčšinu častí tela vrátane orgánov, svalov a kostí, ako aj vaše kĺby. Tieto typy chorôb môžu dokonca ovplyvniť vašu pokožku a oči.

Reumatické ochorenia sú svojou povahou zápalové a mnohé sú tiež autoimunitné. To znamená, že váš imunitný systém si mylne myslí, že vaše zdravé tkanivo je hrozbou a útočí naň. Môže to spôsobiť bolesť, opuch, poškodenie tkaniva a ďalšie komplikácie.

Aj keď presná príčina mnohých reumatických chorôb nie je známa, je to pravdepodobne výsledok komplexnej zmesi genetiky, environmentálnych faktorov a základných podmienok.

Ak sa domnievate, že máte reumatické ochorenie, dohodnite si termín u svojho lekára. Včasná liečba je nevyhnutná na prevenciu ďalších poškodení alebo závažnejších komplikácií.

Ako sa reumatoidné choroby prejavujú?

Medzi najbežnejšie príznaky reumatoidných chorôb patria:

  • bolesť, často, ale nie vždy, postihujúce vaše kĺby
  • opuch, ktorý môže byť v kĺboch ​​alebo okolo nich
  • stuhnutosť alebo obmedzený rozsah pohybu
  • pocity únavy 
  • nevoľnosť alebo všeobecné pocity nevoľnosti
  • horúčka
  • strata váhy

Každý typ reumatického ochorenia môže ovplyvniť rôzne časti tela a môže mať jedinečné príznaky. Autoimunitné ochorenia majú nielen spoločné postihnutie, ale môžu ovplyvniť aj mnohé systémy tela.

Aké sú najčastejšie reumatoidné ochorenia?

Reumatoidná artritída - je autoimunitné ochorenie, pri ktorom váš imunitný systém útočí na vaše kĺby. Naraz môže byť postihnutých viac kĺbov. Najbežnejšie postihnutými sú kĺby v rukách, zápästiach a kolenách.

Lupus - je chronické autoimunitné ochorenie, ktoré môže spôsobiť zápal v celom tele. Pri tejto chorobe je váš imunitný systém zodpovedný za napadnutie a ovplyvnenie orgánov a tkanív, ako napríklad: kĺby, srdce, koža, obličky, mozog, krv, pečeň, pľúca, vlasy i oči.

Sklerodermia - pokožka a ďalšie spojovacie tkanivá tela stvrdnú. Stáva sa to, keď sa produkuje príliš veľa kolagénu (druh bielkoviny), čo spôsobuje jej hromadenie v tele. Predpokladá sa, že v tom zohráva úlohu imunitný systém. U niektorých ľudí má sklerodermia vplyv iba na pokožku. U ostatných však môže mať vplyv aj na krvné cievy, vnútorné orgány a tráviaci trakt. V rámci sklerodermie sa môže objaviť aj Raynaudova choroba - pri ktorej sú prsty na rukách alebo na nohách znecitlivené alebo bolestivé kvôli stresu alebo nízkym teplotám.

Sjogrenov syndróm - je autoimunitné ochorenie, pri ktorom váš imunitný systém útočí na žľazy, ktoré produkujú sliny a slzy. Hlavnými príznakmi sú sucho v ústach a suché oči. Sjogrenov syndróm môže ovplyvniť aj ďalšie časti tela vrátane kĺbov, kože a nervov. V takomto prípade si môžete všimnúť bolesť kĺbov alebo svalov, suchú pokožku, vyrážky a neuropatiu.

Ankylozujúca spondylitída - je typ zápalovej artritídy, ktorá spôsobuje bolesť a stuhnutosť v dolnej časti chrbta a panve, môže spôsobiť zápal aj v ďalších veľkých kĺboch, ako sú boky, plecia a rebrá. Hlavným indikátorom postihnutia je zápal sakroiliakálnych kĺbov.

Dna - vzniká, keď sa v tele hromadí kyselina močová. Ak máte príliš veľa kyseliny močovej, môže tvoriť kryštály v určitých častiach tela, najmä v koži a kĺboch. Ľudia s dnou zažívajú bolesť, začervenanie a opuch kĺbov, ktorý ovplyvňuje palce, ale môže mať vplyv aj na ďalšie kĺby.

Psoriatická artritída - môže postihnúť ľudí, ktorí majú psoriázu, autoimunitné ochorenie postihujúce pokožku. Tento stav sa často vyvíja po niekoľkých rokoch života so psoriázou. Čo ju spôsobuje nie je známe.

Infekčná artritída - sa zvyčajne vyskytuje iba v jednom kĺbe. Tento stav často postihuje veľký kĺb, ako je bedro, koleno alebo rameno. Zvyčajne sa vyskytuje u detí, starších dospelých a ľudí, ktorí zneužívajú drogy.

Juvenilná idiopatická artritída - je typ artritídy, ktorá sa vyskytuje u detí. Podobne ako v RA je to spôsobené tým, že imunitný systém útočí na kĺby a okolité tkanivá. Najčastejšie spôsobuje bolesti kĺbov, stuhnutosť a teplé, opuchnuté kĺby.

Reaktívna artritída - na základe svojho názvu, reaktívna artritída nastane, keď vaše telo reaguje na infekciu kdekoľvek v tele. Tento stav sa často vyvíja po infekciách baktériami, ako je Salmonella, Chlamydia alebo Campylobacter. Táto reakcia spôsobuje zápal kĺbov, zvyčajne v dolnej časti tela a chrbtice, pri postihnutí sakroiliakálnych kĺbov. V postihnutých kĺboch ​​si môžete všimnúť opuch, sčervenanie a bolesť. Medzi ďalšie príznaky patrí zápal spojiviek a zápal močových ciest.

Polymyalgia rheumatica - je zápalový stav, ktorý vedie k bolesti alebo stuhnutosti ramien, krku a bokov. Symptómy sú často horšie ráno. Môžete mať aj príznaky podobné chrípke vrátane horúčky a slabosti. Príčina tohto stavu nie je známa.

Systémová vaskulitída - je stav, pri ktorom sa zapália steny krvných ciev. Ak sa jedná o viac ciev a orgánových systémov, nazýva sa to systémová vaskulitída. Zápal vaskulitídy môže spôsobiť zúženie stien krvných ciev, čo zase môže obmedziť prietok krvi. Ak určité tkanivá v tele nedostanú dostatok krvi, môže to spôsobiť, že tkanivo odumrie. S bolesťou kĺbov a svalov je spojených veľa typov vaskulitídy.

Výživové doplnky na reumatické choroby

Výživový doplnok Flex Care Vám ponúka komplex účinných látok na všestrannú podporu pohybového systému. Posilňuje kĺby, chrupavky, kosti, podporuje pružnosť šliach a svalov pohybového systému, zmierňuje fyzickú, psychickú únavu a vyčerpanie.

Huba Cordyceps sinensis sa používa ako liek na zabránenie rozvoja rôznych chorobných zmien v organizme, na upevnenie zdravia viac ako 1200 rokov. Na genetickej úrovni pomáha naprávať poruchy, ktoré sú príčinou rôznych autoimúnnych ochorení ako napr. ružienka, reumatoidné artritídy, reuma a pod.

Osteo predstavuje výživový doplnok vhodný na dnu, reumu a artritídu. Oslobodenie od bolesti prinášajú výťažky z kurkumy, zeleru, hroznového semena, sladkého koncentrátu z čerešne, vitamínu C a zmesi ovocia z InflamEase. Inovatívna rastlinná formulácia ponúka prirodzenú cestu na zmiernenie bolesti. 

Na uvoľnenie bolesti svalov, kĺbov a pri reumatických ťažkostiach pomáha relaxačný prípravok ICE z Kanady, ktorý vytvára studeno-horúci efekt na boľavých miestach.

Tipy uvedené nižšie vám pomôžu vyrovnať sa s chronickou bolesťou a únavou kĺbov.

Spánkom nešetrite - spánok nie je luxus - je nevyhnutný pre vašu fyzickú a duševnú pohodu. Keď spíte, vaše telo má ťažkú ​​prácu, pretože sa regeneruje a opravuje. Keď však máte niektoré z reumatických ochorení, môže byť ťažké zaspať a zotrvať v spánku. Aby ste sa dostali do zdravého rytmu spánku, stanovte si harmonogram spánku: každý deň choďte spať a zobúdzajte sa v rovnakom čase. Snažte sa spať 8 hodín každú noc. Ak máte problémy so zaspaním, doprajte si kúpeľ, zhlboka dýchajte alebo meditujte, aby ste svoje telo upokojili.

Jedzte protizápalovú stravu - zakladať si stravu na ovocí, zelenine a celých zrnách je dôležité, ale to nestačí. Okrem konzumácie týchto zdravých potravín skúste pridať aj potraviny, ktoré obsahujú omega-3, ako napríklad losos (Lososový olej od Webber naturals) a olivový olej. Tieto potraviny majú protizápalový účinok - ich konzumácia môže znížiť celkovú hladinu zápalu v tele. Pokúste sa obmedziť vysoko spracované potraviny a rýchle občerstvenie, pretože tieto potraviny môžu zhoršiť príznaky reumatoidnej artritídy. 

Naučte sa zvládať stres - stres môže zhoršiť príznaky reumatických chorôb, preto musíte nájsť spôsoby, ako ich zvládnuť. Existuje mnoho techník zvládania stresu. Niektoré bežné sú hlboké dýchanie a meditácia. Každý deň sa nejaký čas venujte tomu, čo sa vám naozaj páči: môže to byť maľovanie alebo čítanie. Urobte všetko, čo je potrebné na zmiernenie stresu zdravým spôsobom.

Urobte si priestor na mierne cvičenie - pravidelné cvičenie s nízkou záťažou môže významne zmierniť príznaky reumatických chorôb. Cvičenie tiež zvyšuje vašu energiu, uvoľňuje endorfíny, posilňuje svaly a kĺby a zvyšuje rozsah pohybu. Zahrňte kombináciu troch druhov cvičenia - aeróbneho, posilňovacieho a flexibilného - do cvičebného postupu. Nezabudnite počúvať svoje telo a rešpektujte, čo vám hovorí. Nemusíte cvičiť dlhé hodiny - len robte, čo môžete.