Selén

Selén je stopový minerál, ktorý musíme prijímať prostredníctvom stravy alebo doplnkov výživy.

Tento minerál je nevyhnutný pre zdravie štítnej žľazy a funkčný metabolizmus.

Selén je tiež silným antioxidantom a môže znižovať oxidačný stres, ktorý je spájaný s mnohými chronickými chorobami, od cukrovky typu 2 po niektoré typy rakoviny.Aj keď existujú dôkazy, že selén môže mať určitý ochranný účinok proti niektorým rakovinám, je v tejto oblasti potrebné vykonať ďalší výskum.

Brazílske (para) orechy sú najsilnejším zdrojom selénu, mäso, morské plody a mliečne výrobky sú dobrým zdrojom tohto minerálu.

Zdravotné účinky selénu

Selén chráni pred srdcovými chorobami

Metaanalýza 25 štúdií zistila, že zvýšenie koncentrácií selénu o 50% znížilo riziko srdcových ochorení o 24%. Vedci sa domnievajú, že veľa z toho súvisí s protizápalovými účinkami tohto minerálu. Zápal je rizikovým faktorom pre srdcové choroby. A ďalšia metaanalýza 16 klinických štúdií zistila, že suplementácia selénom úspešne znížila sérový C-reaktívny proteín (CRP), marker zápalu. Rovnaké preskúmanie zistilo, že tento esenciálny minerál súčasne zvyšoval hladiny silného antioxidantu nazývaného glutatiónperoxidáza.

Selén teda môže nielen znižovať markery zápalu, ale tiež zmierňovať oxidačný stres, čo je stav, v ktorom sú voľné radikály a antioxidanty v tele nevyvážené, čo vedie k poškodeniu buniek. Oxidačné poškodenie je tiež spojené s niekoľkými chronickými chorobami, vrátane kardiovaskulárnych chorôb (KVCH).

Selén posilňuje imunitný systém

Schopnosť selénu znižovať oxidačné poškodenie však neznamená iba zlepšenie zdravia vášho srdca. Zníženie oxidačného stresu v skutočnosti znižuje zápal a posilňuje váš imunitný systém. Máme typy imunitných reakcií: typ Th1 na vírusy a intracelulárne baktérie a typ Th2 na parazitické červy a extracelulárne parazity. Selén môže zvýšiť imunitnú odpoveď typu Th1 viac ako typ Th2. Štúdie však zdôrazňujú, že základný minerál selén je schopný posilniť imunitnú odpoveď a že nedostatok selénu môže spomaliť reakciu imunitných buniek. Suplementácia selénom tiež zvyšuje počet bielych krviniek a môže tiež zvýšiť funkciu T-buniek, špecifického typu bielych krviniek.

Selén zabraňuje poškodeniu voľnými radikálmi

Už sme spomínali antioxidačné vlastnosti selénu. Tento stopový minerál, ktorý pôsobí ako antioxidant, dokáže vyvážiť voľné radikály v tele a zabrániť im v poškodení buniek spojenom s oxidačným stresom. Stojí za zmienku, že voľné radikály sú prírodnými vedľajšími produktmi niektorých základných procesov vo vašom tele, napríklad metabolizmu. Vonkajšie zdroje však môžu tiež produkovať voľné radikály, ako sú znečistenie a cigaretový dym.

Selén môže podporovať kognitívne funkcie

Alzheimerova choroba nie je jediným neurologickým stavom, s ktorým je spojený oxidačný stres. Súvisí tiež s Parkinsonovou chorobou a sklerózou multiplex. Takže selén môže znížiť oxidačné poškodenie, a tým znížiť riziko Alzheimerovej choroby a chrániť kognitívne zdravie. A zistilo sa, že pacienti s Alzheimerovou chorobou majú nízku hladinu selénu a tiež ďalších živín, ako sú vitamín C a vitamín E.

Aj keď sa zdá, že antioxidanty si zachovávajú kognitívne schopnosti, táto výhoda selénu sa netýka iba ľudí s Alzheimerovou chorobou. Jedna štúdia zistila, že dospelí, ktorým bola podaná zmes antioxidantov, ktoré obsahovali selén, mali na konci výskumu lepšie skóre v epizodickej pamäti, výkonnom fungovaní a verbálnej pamäti - hoci zlepšenie poslednej zručnosti bolo viditeľné iba v prípade, že účastník bol nefajčiar alebo mal nízke základné hladiny vitamínu C. Ale aj v prípadoch zahŕňajúcich neurologické stavy môže selén pomôcť. Ďalšia štúdia dala účastníkom, ktorí už mali mierne kognitívne poruchy, jeden para oriešok denne (najsilnejší potravinový zdroj tohto minerálu) na šesť mesiacov na zvýšenie selénu v krvi. V porovnaní s kontrolnou skupinou dosiahli tí, ktorí konzumovali para orechy, na konci pokusu lepšie výsledky vo verbálnej plynulosti a v konštrukčnej praxi.

Selén je dôležitý pre zdravie štítnej žľazy

Nakoniec sa dostaneme k štítnej žľaze a metabolizmu. Táto malá, ale výkonná časť tela má najvyššiu koncentráciu selénu zo všetkých tkanív. Štítna žľaza viac ako reguluje metabolizmus prostredníctvom uvoľňovania hormónu štítnej žľazy. Táto žľaza v tvare motýľa na prednej strane krku tiež pomáha pri správnom raste. Nízka hladina selénu však bola spojená s ochorením štítnej žľazy, zistila epidemiologická štúdia. A nielen hypotyreózou (nedostatočná činnosť štítnej žľazy), ale aj Hashimotovou tyroiditídou (autoimunitný stav, pri ktorom telo napáda štítnu žľazu).

Zvýšený príjem selénu môže byť prospešný pre ľudí s ktoroukoľvek formou ochorenia štítnej žľazy. Tri mesiace suplementácie selénom v jednej štúdii úspešne znížili protilátky u účastníkov s Hashimotovou tyroiditídou. Ďalšia štúdia zistila, že dve najvyššie miery spotreby selénu v potravinách súviseli s nižším rizikom vzniku subklinickej hypotyreózy, čo je stav, keď je štítna žľaza nedostatočne aktívna, ale nie do takej miery, aby poskytovatelia zdravotnej starostlivosti predpisovali náhradu hormónov štítnej žľazy. Zatiaľ čo selén môže pomôcť pacientom s ochorením štítnej žľazy, suplementácia by mala byť doplnkom, nie náhradou za lekárske ošetrenie.

Ako získať dostatok selénu

Väčšina ľudí prijíma dostatočné množstvo selénu z potravín. Pre zvýšenie nízkej hladiny selénu sa nevyžaduje, aby ste každý deň jedli potravinové zdroje tohto minerálu. Bežné jedlá ako mäso, morské plody a mliečne výrobky sú kvalitným zdrojom selénu, ale aj vegáni môžu ľahko získať kvalitné množstvo selénu iba tým, že jedia para orechy niekoľkokrát týždenne.

Pre niektorých ľudí však môže byť potrebné užívanie doplnkov výživy, aby sa zlepšili alebo udržali normálne hladiny selénu. Doplnky môžu obsahovať rôzne formy selénu, ako je seleničitan sodný, selenometionín alebo dokonca oboje. Aj keď na odstránenie nedostatku selénu môžu byť potrebné krátkodobé vysoké dávky, malo by nad nimi vždy dohliadať lekár, pretože toxicita selénu môže byť nebezpečná.

zdroj: getroman.com