Športový výkon a regenerácia - Vianutra

Odpočinok a zotavenie sú nevyhnutnou súčasťou každého tréningového postupu. Regenerácia po cvičení má veľký vplyv na vaše svaly a športový výkon a umožňuje vám trénovať oveľa efektívnejšie. Bohužiaľ, väčšina ľudí nemá plán regenerácie po cvičení. Tu je niekoľko tipov, ako si naplánovať plány po tréningu.

Prečo je regenerácia po športovom výkone dôležitá?

Regenerácia po cvičení je nevyhnutná pre opravu svalov a tkanív a na budovanie sily. Ešte dôležitejšie je to po tréningu s vysokou hmotnosťou.

Sval potrebuje na opravu a prestavbu oddych kdekoľvek od 24 do 48 hodín a prílišné opätovné cvičenie vedie k rozpadu tkaniva namiesto jeho posilnenia.

Pri rutinných silových tréningoch to znamená, že by ste nikdy nemali cvičiť rovnaké svalové skupiny dva dni po sebe.

Existuje niekoľko spôsobov zotavenia:

Dopĺňajte stratené tekutiny - počas cvičenia strácate veľa tekutín a v ideálnom prípade by ste ich mali dopĺňať počas cvičenia, ale doplnenie po cvičení je jednoduchý spôsob, ako zvýšiť svoje zotavenie. Voda podporuje všetky metabolické funkcie a prenos živín v tele. Adekvátna výmena tekutín je ešte dôležitejšia pre vytrvalostných atlétov, ktorí počas hodín potenia strácajú veľké množstvo vody.

Jedzte zdravé regeneračné potraviny - po vyčerpaní zásob energie je potrebné doplniť palivo, aby sa vaše telo zotavilo, opravilo tkanivá a bude pripravené na ďalšiu výzvu. Ak vykonávate vytrvalostné cvičenie deň čo deň alebo sa snažíte vybudovať svalovú hmotu je to ešte dôležitejšie. V ideálnom prípade by ste sa mali pokúsiť jesť do 60 minút od ukončenia tréningu a uistite sa, že ste do stravy zahrnuli kvalitné bielkoviny a sacharidy.

Odpočinok a relax - čas je jedným z najlepších spôsobov, ako sa zotaviť (alebo uzdraviť) z takmer akejkoľvek choroby alebo zranenia, a to tiež funguje po náročnom tréningu. Vaše telo má úžasnú schopnosť postarať sa o seba, ak mu doprajete nejaký čas. Odpočinok po náročnom tréningu umožňuje procesu opravy a obnovy prirodzeným tempom. Nie je to jediná vec, ktorú môžete alebo by ste mali urobiť na podporu obnovy, ale niekedy neurobíte nič najjednoduchšie.

Strečing - po náročnom tréningu sa jemne natiahnite. Je to jednoduchý a rýchly spôsob, ako pomôcť vašim svalom zotaviť sa.

Vykonajte aktívne obnovenie - ľahký, jemný pohyb (napríklad svižná chôdza alebo jazda na bicykli) zlepšuje obeh, čo pomáha podporovať prepravu živín a odpadových produktov v tele. Teoreticky to pomáha svalom rýchlejšie opravovať a doplňovať palivo.

Doprajte si masáž - masáž zlepšuje krvný obeh a zároveň vám umožňuje úplne sa uvoľniť. Môžete tiež vyskúšať samomasážne a penové valčekové cvičenia na zmiernenie napätých svalov.

Doprajte si ľadový kúpeľ - niektorí športovci nedajú dopustiť na ľadový kúpeľ, ľadovú masáž alebo terapiou kontrastnou vodou (striedajú sa teplé a studené sprchy), aby sa zotavili rýchlejšie, znížili bolestivosť svalov a zabránili zraneniu. Teória tejto metódy spočíva v tom, že opakovaným zužovaním a rozširovaním krvných ciev pomáha odstraňovať odpadové produkty v tkanivách.

Doprajte si viac spánku - počas spánku sa vo vašom tele odohrávajú úžasné veci. Optimálny spánok je nevyhnutný pre každého, kto pravidelne cvičí. Počas spánku vaše telo produkuje rastový hormón, ktorý je z veľkej časti zodpovedný za rast a opravu tkanív.

Vyhnite sa pretrénovaniu - jedným jednoduchým spôsobom, ako sa rýchlejšie zotaviť, je v prvom rade navrhnúť rutinné cvičenie. Nadmerné cvičenie, ťažký tréning alebo nedostatok dní odpočinku obmedzia vaše fyzické sily a oslabia vaše úsilie o regeneráciu.

Výživové doplnky podporujúce športový výkon a regeneráciu

Orthomol sport dodáva dôležité stopové prvky a vitamíny, ktoré sú dôležité pre správnu funkciu 

svalov, imunitného systému počas záťaže a udržiava zdravé a pevné kosti. Ďalej:

  • zlepšuje výkonnosť a vytrvalosť
  • zvyšuje zásobovanie svalov kyslíkom
  • znižuje únavu svalov a skracuje dobu zotavenia
  • podporuje spaľovanie tukov a tvorbu bielkovín
  • zlepšuje krvný obeh a činnosť srdca.

Pre zvýšenie výkonnosti a budovanie svalov vyskúšajte Sport Complexktorý je špeciálne pripravený a určený aktívnym športovcom (vrcholovým aj rekreačným), ale aj všetkým, ktorí milujú pohybové aktivity a pravidelne sa im venujú.

Energy boost zas zlepšuje fyzický a psychický výkon, zvyšuje spaľovanie tukov, pomáha pri redukcii hmotnosti, zlepšuje krvný obeh a spomaľuje starnutie. Poskytuje postupný nástup energie s dlhotrvajúcim účinkom.
Kolagén+Lyzín+Vitamín C podporuje tvorbu kolagénu a spojivových tkanív. Kolagén pôsobí spoločne s aminokyselinou lyzín a vitamínom C a zlepšuje zdravie svalov a kostí, pomáha bojovať s osteoporózou a inými ochoreniami kostí. Silnejšie kosti a kĺby sú odolnejšie voči zrazeniam spôsobených každodenným zaťažovaním a opotrebovaním, zo športových úrazov a pádov.
MSM je prirodzeným zdrojom síry, ktorá je potrebná pre dobrý stav všetkých tkanív. Je obsiahnutá v koži, vlasoch, nechtoch, šľachách, väzoch, svaloch, dokonca aj v aminokyselinách a vitamínoch. Bez MSM naše telo nie je schopné vytvárať zdravé bunky. Síra v MSM napomáha tvorbe keratínu (proteín pre pokožku, rast vlasov a nechtov) a kolagénu (proteín, ktorý pomáha udržiavať pokožku a kĺby zdravé a pružné).

Glukosamín+chondroitín+MSM je prírodný extrakt na zachovanie zdravia, predovšetkým pohybového aparátu a spojivového tkaniva. Pomáha predĺžiť zdravie, vitalitu a silu kĺbov, kostí a chrupaviek ohrozených námahou, nadmernou aktivitou, poraneniami a rastúcim vekom.