Sprchové oleje a šampóny - BIOTA Botanical Laboratories GmbH

Je rozdiel medzi šampónom a sprchovým gélom?

Je pravda, že väčšina šampónov môže pôsobiť ako adekvátny sprchový gél, ale väčšina sprchovacích gélov nebude účinne fungovať ako šampóny. Oba produkty sú založené na povrchovo aktívnych látkach, ktoré sa po pridaní do vody penia a odstraňujú oleje a nečistoty z pokožky a vlasov. Šampóny ale obsahujú aj špecifické upravujúce molekuly. Jedná sa o kladne nabité chemikálie, ktoré sú priťahované k vlasu. Prilepia sa k vlasom, vďaka čomu sú hladšie a ľahšie sa rozčesávajú.

Existujú určité mierne rozdiely. Najdôležitejšie je, že šampón obsahuje nižšie hladiny povrchovo aktívnych látok ako sprchový gél. To znamená, že odstraňuje menej vašich prírodných olejov ako sprchový gél, čo umožňuje vlasom zostať zdravšie a menej suché. Výsledkom je, že na umývanie tela môžete použiť šampón - možno sa budete musieť viac drhnúť, aby ste odstránili nečistoty - mali by ste sa však vyhnúť použitiu sprchového gélu na vlasy.

Pri pohľade na obrovskú škálu šampónov a sprchových gélov v supermarketoch sa zdá, že oba produkty majú rovnaké hlavné zložky: povrchovo aktívne látky a voda. Neexistuje nijaké univerzálne rozlíšenie a na niektorých výrobkoch je uvedené, že účinkujú ako šampón aj ako sprchový šampón.