Štítna žľaza - Spirullis
Prostredníctvom hormónov, ktoré produkuje, ovplyvňuje štítna žľaza takmer všetky metabolické procesy v tele. Poruchy štítnej žľazy sa môžu pohybovať od malej, neškodnej strumy (zväčšená žľaza), ktorá nevyžaduje žiadnu liečbu, až po život ohrozujúcu rakovinu.
Najčastejšie problémy so štítnou žľazou zahŕňajú abnormálnu produkciu hormónov štítnej žľazy. Príliš veľa hormónov štítnej žľazy má za následok stav známy ako hypertyreóza. Nedostatočná tvorba hormónov vedie k hypotyreóze. Aj keď ich príznaky môžu byť nepríjemné, väčšina problémov so štítnou žľazou sa dá dobre zvládnuť, ak sa správne diagnostikujú a liečia.
Čo spôsobuje problémy so štítnou žľazou?
Hypertyreóza
Všetky typy hypertyreózy sú spôsobené nadprodukciou hormónov štítnej žľazy, ale stav sa môže vyskytnúť niekoľkými spôsobmi:
Gravesova choroba - produkcia priveľa hormónu štítnej žľazy.
Toxické adenómy - v štítnej žľaze sa vyvíjajú uzliny a začínajú vylučovať hormóny štítnej žľazy, čím narušujú chemickú rovnováhu tela; niektorí pacienti môžu mať niekoľko z týchto uzlov.
Subakútny zápal štítnej žľazy - ktorý spôsobuje, že žľaza „presakuje“ prebytočné hormóny, čo vedie k dočasnej hypertyreóze, ktorá zvyčajne trvá niekoľko týždňov, ale môže pretrvávať aj mesiace.
Poruchy hypofýzy alebo rakovinový rast v štítnej žľaze - aj keď sú zriedkavé, z týchto príčin sa môže vyvinúť aj hypertyreóza.
Hypotyreóza
Naopak, hypotyreóza pramení z nedostatočnej produkcie hormónov štítnej žľazy. Pretože produkcia energie v tele vyžaduje určité množstvo hormónov štítnej žľazy, pokles produkcie hormónov vedie k nižším úrovniam energie. Medzi príčiny hypotyreózy patrí:
Hashimotova tyreoiditída - pri tejto autoimunitnej poruche telo atakuje tkanivo štítnej žľazy, tkanivo nakoniec zomrie a prestane produkovať hormóny.
Odstránenie štítnej žľazy - štítna žľaza mohla byť chirurgicky odstránená alebo chemicky zničená.
Vystavenie nadmernému množstvu jodidu - lieky na prechladnutie a sínusitídu, liek na srdce, amiodarón alebo určité kontrastné farbivá podané pred niektorými röntgenovými lúčmi, vás môžu vystaviť priveľa jódu. Ak máte problémy so štítnou žľazou, môže byť väčšie riziko rozvoja hypotyreózy.
Lítium - tento liek sa tiež podieľa na hypotyreóze.
Hypotyreóza, ktorá sa nelieči po dlhú dobu, môže spôsobiť kómu myxedému, čo je zriedkavý, ale potenciálne fatálny stav, ktorý si vyžaduje okamžitú hormonálnu liečbu.
Rakovina
Rakovina štítnej žľazy je pomerne zriedkavá a vyskytuje sa u asi 5% uzlín štítnej žľazy. Možno budete mať jeden alebo viac uzlín štítnej žľazy niekoľko rokov predtým, ako sa zistí, že sú rakovinové. Ľudia, ktorí podstúpili ožarovanie hlavy a krku niekedy v minulosti, majú tendenciu mať vyššie ako normálne riziko rozvoja rakoviny štítnej žľazy.
Vo väčšine prípadov sa poruchy štítnej žľazy dajú liečiť a nie sú život ohrozujúce. Niektoré stavy môžu vyžadovať chirurgický zákrok. Vyhliadky pre väčšinu ľudí s rakovinou štítnej žľazy sú tiež dobré, hoci pacienti s rakovinou štítnej žľazy, ktorá sa rozšírila do celého tela, majú horšiu prognózu.
Výživové doplnky na podporu štítnej žľazy
Výživový doplnok Štítna žľaza z radu výrobkov FemmeCalm obsahuje účinnú kombináciu minerálnych látok a rastlinných extraktov, známych svojim priaznivým účinkom na funkciu štítnej žľazy, okrem iného vysokým obsahom vitamínu B5 (kyselina pantoténová), ktorý vplýva na zvýšenie energie a redukciu stresu. Tým, že podporujú zdravý metabolizmus, pomáhajú redukovať náchylnosť na vznik hypotyreózy.
Kelp od spoločnosti Webber natural a Kelp od Now Foods je najbohatším prírodným zdrojom jódu. Je zdrojom morských minerálov, vrátane draslíka, horčíka, vápnika a železa. Kelp je tiež vynikajúcim zdrojom jódu dôležitého pre správnu činnosť štítnej žľazy.
Pre správnu činnosť štítnej žľazy je tiež dôležitý minerál Selén.