Tehotenstvo, dojčenie

Tehotenstvo môže byť jedným z najúžasnejších a najšťastnejších zážitkov v živote ženy. Pre niektoré matky to však môže byť aj mätúci a ohromujúci čas.

Internet, časopisy a reklamy zaplavujú ženy radami o tom, ako zostať zdravým počas tehotenstva. Zatiaľ čo väčšina žien vie, že morské plody s vysokým obsahom ortuti, alkohol a cigarety sú počas tehotenstva zakázané, mnohé si neuvedomujú, že by sa mali vyhnúť aj niektorým vitamínom, minerálom a rastlinným doplnkom.

Informácie o tom, ktoré doplnky sú bezpečné a ktoré bezpečné nie sú sa často medzi zdrojmi líši, čo tehotným dosť komplikuje situáciu.

V tomto článku sa uvádza, ktoré doplnky sa považujú za bezpečné užívať počas tehotenstva, a vysvetľuje, prečo je potrebné vyhnúť sa niektorým doplnkom.

Doplnky považované za bezpečné počas tehotenstva

Rovnako ako pri liekoch, aj Váš lekár by mal schvaľovať a dohliadať na všetky doplnky výživy a byliny, aby sa ubezpečil, že sú potrebné a prijímané v bezpečnom množstve.

Prenatálne vitamíny

Prenatálne vitamíny sú multivitamíny, ktoré sú špeciálne vyvinuté tak, aby uspokojili zvýšený dopyt po mikroživinách počas tehotenstva. Sú určené na užívanie pred počatím, počas tehotenstva ale aj počas laktácie. Prenatálne vitamíny nemajú nahradiť zdravú výživu, ale môžu pomôcť predchádzať medzerám vo výžive tým, že poskytujú ďalšie mikroživiny, ktoré sú počas tehotenstva veľmi potrebné.

Kyselina listová

Kyselina listová je vitamín B9, ktorý hrá neoddeliteľnú úlohu pri syntéze DNA, tvorbe červených krviniek, raste a vývoji plodu. Odporúča sa, aby tehotné ženy užívali 600 µg kyseliny listovej denne, aby sa znížilo riziko defektov nervovej trubice a vrodených abnormalít, ako sú rázštep chrbtice a srdcové defekty. Aj keď sa dá dostatočný obsah kyseliny listovej získať prostredníctvom stravy, mnoho žien neje dostatok jedla bohatého na kyselinu listovú, preto je potrebné ju doplniť výživovými doplnkami.

Horčík

Horčík je minerál podieľajúci sa na stovkách chemických reakcií vo vašom tele. Hrá kritickú úlohu v imunitnej, svalovej a nervovej funkcii. Nedostatok tohto minerálu počas tehotenstva môže zvýšiť riziko chronickej hypertenzie a predčasného pôrodu.

Doplnky, ktorým sa treba vyhnúť počas tehotenstva

Vitamín A - zistilo sa, že nadmerné množstvo vitamínu A počas tehotenstva spôsobuje vrodené chyby. Medzi prenatálnymi vitamínmi a stravou by tehotné ženy mali mať dostatok vitamínu A a ďalšie doplnky sa neodporúčajú.

Vitamín E - aj keď je pre zdravie veľmi dôležitý, odporúča sa, aby ho tehotné ženy neužívali. Ukázalo sa, že doplnenie vitamínom E nezlepšuje výsledky ani u matiek, ani u detí, a môže namiesto toho zvýšiť riziko bolesti brucha a predčasného roztrhnutia amniotického vaku.

Ostatné rastlinné doplnky - ktoré sa považujú za nebezpečné počas tehotenstva sú saw palmetto, vratič, červená ďatelina, rebríček, palina.