Únava, nedostatok energie - BIOLIK

Únava je pomenovanie, ktoré sa používa na opis celkového pocitu únavy alebo nedostatku energie. Nie je to to isté, ako sa cítiť ospalý. Keď ste unavení, nemáte motiváciu ani energiu. Ospalosť môže byť príznakom únavy, ale to nie je to isté.

Únava je častým príznakom mnohých zdravotných stavov, ktorých závažnosť sa pohybuje od miernej po vážnu. Je to tiež prirodzený výsledok životného štýlu, ako je nedostatok pohybu alebo nesprávna strava.

Ak vašu únava nevyrieši správny odpočinok a výživa, alebo ak máte podozrenie, že je spôsobená základným stavom fyzického alebo duševného zdravia, navštívte svojho lekára. Môže pomôcť diagnostikovať príčinu únavy a môže s vami spolupracovať na jej liečbe.

Čo môže spôsobiť únavu?

Existuje veľa potenciálnych príčin únavy. Dajú sa rozdeliť do troch všeobecných kategórií:

 • faktory životného štýlu - ak trpíte únavou, môžu byť hlavnou príčinou vaše činnosti alebo pocity, ako napríklad fyzická námaha alebo naopak nedostatok fyzickej aktivity, nedostatok spánku, nadváha, obdobia emočného stresu, nuda, smútok, pravidelné užívanie alkoholu, množstva kofeínu či drog, nevyvážená strava.
 • fyzické zdravotné podmienky - únavu môžu spôsobiť zdravotné problémy ako napríklad anémia, artritída, infekcie (chrípka, prechladnutie), ochorenie štítnej žľazy, autoimunitné poruchy, rakovina, cukrovka, ochorenie obličiek či pečene, chronická obštrukčná choroba pľúc.
 • problémy duševného zdravia - únava je častým príznakom úzkosti, depresie a sezónnej afektívnej poruchy.

Výživové doplnky na únavu a doplnenie energie

  Gotu Kola je bylinka pupkovník ázijský, ktorý pozitívnym účinkom pomáha pri duševnej i telesnej únave, priaznivo ovplyvňuje fyzické a psychické schopnosti ľudského organizmu.

  Kombinácia koreňa Maca a Ženšenu podporuje vytrvalosť, energiu, prispieva k zmierneniu stresu a navyše priaznivo ovplyvňuje sexuálne funkcie. Pôsobí taktiež pri duševnej vyčerpanosti, strese a posilňuje psychickú odolnosť.

  Ľubovník bodkovaný pomáha pri zlepšovaní nálady a znižovaní pocitu smútku a beznádeje a často po jeho užití dochádza aj k lepšiemu spánku.

  Železo je dôležitá minerálna látka, ktorú náš organizmus potrebuje pre zachovanie zdravia. Podieľa sa na výrobe energie a znižovaní vyčerpania a únavy. Je dôležité ho dopĺňať v prípade, ak trpíte anémiou. 

  Rhodiola, čiže rozchodnica ružová či zlatý koreň pomáha odstrániť únavu i vyčerpanie a podieľa sa na tvorbe hormónu šťastia.

  Pre doplnenie minerálnych látok a stopových prvkov je určený WurzelKraft, ktorý dodá vášmu vyčerpanému organizmu energiu.

  Aké zmeny životného štýlu vám pomôžu znížiť únavu?

  Mnohé opatrenia môžu pomôcť zmierniť únavu spôsobenú každodennými činnosťami. Zvýšiť hladinu energie a celkové zdravie pomáha:

  • pitie dostatok tekutín, aby telo zostalo hydratované
  • zdravé stravovacie návyky
  • pravidelné cvičenie
  • dostatok spánku
  • vyhýbanie sa známym stresorom
  • vyhýbanie sa príliš náročnému pracovnému alebo spoločenskému tempu
  • zúčastňovanie sa relaxačných aktivít, ako je napríklad joga
  • zdržiavanie sa alkoholu, tabaku a iných nezákonných drog

  Tieto zmeny životného štýlu môžu pomôcť zmierniť únavu. Pri diagnostikovaných zdravotných stavoch je tiež dôležité riadiť sa liečebným plánom odporúčaným lekárom. Ak sa únava nelieči, môže si vyberať daň na vašej fyzickej a emočnej pohode.