Vitamín A - NOW Foods

Vitamín A je vitamín rozpustný v tukoch, ktorý v tele pôsobí aj ako silný antioxidant. Hrá rozhodujúcu úlohu pri udržiavaní zdravia zraku, neurologických funkcií, zdravej pokožky a ďalších. Rovnako ako všetky antioxidanty, aj tento sa podieľa na znižovaní zápalu prostredníctvom boja proti poškodeniu voľnými radikálmi.

Vitamín A sa nachádza v dvoch základných formách: aktívny vitamín A (tiež nazývaný retinol, ktorého výsledkom sú retinylestery) a betakarotén. Retinol pochádza z potravín živočíšneho pôvodu a je to typ „vopred vytvoreného“ vitamínu A, ktorý môže telo využiť priamo. Druhý typ, ktorý sa získava z farebného ovocia a zeleniny, je vo forme provitamínových karotenoidov. Betakarotén a ďalšie druhy karotenoidov, ktoré sa nachádzajú v rastlinných produktoch, sa musia najskôr premeniť na retinol, aktívnu formu vitamínu A, aby ich telo využilo. Ďalšou formou vitamínu A je palmitát, ktorý sa zvyčajne dodáva vo forme kapsúl.

Na čo je teda vitamín A dobrý? Štúdie opakovane ukázali, že antioxidanty ako vitamín A sú životne dôležité pre dobré zdravie a dlhovekosť. Prospievajú zdraviu očí, posilňujú imunitu a podporujú rast buniek. Odborníci na výživu a lekári odporúčajú získavať antioxidanty predovšetkým konzumáciou dobre vyváženej stravy s vysokým obsahom ovocia, zeleniny a celozrnných potravín, kedykoľvek je to možné, a nie doplnkovými vitamínmi, aby sa maximalizovali potenciálne prínosy pre zdravie.

zdroj: draxe.com