Vitamín C - Akcia

Rýchle info Akcia -15%
Vitamín C v prášku

Vitamín C v prášku

Počet hviezdičiek je 5 z 5
Momentálne nedostupné
6,38 € 7,50 €

Vitamín C je základný vitamín, čo znamená, že si ho vaše telo nedokáže vyrobiť. Napriek tomu má veľa rolí a bol spojený s pôsobivými prínosmi pre zdravie.

Je rozpustný vo vode a nachádza sa v mnohých druhoch ovocia a zeleniny, vrátane pomarančov, jahôd, kivi, papriky, brokolice, kelu a špenátu.

Odporúčaný denný príjem vitamínu C je 75 mg pre ženy a 90 mg pre mužov. Samozrejme v období choroby sa táto odporúčaná dávka zvyšuje. Chorý organizmus potrebuje často aj 20krát viac tejto látky. Podávaním zvýšených dávok tohoto vitamínu dôjde k skráteniu ochorenia. Podobne ako chorým ľuďom nestačí bežných 60 až 80 mg na deň, aj športovci by mali svoj príjem zvýšiť. Dávky sú závislé od charakteru športovej aktivity, intenzity a od faktu, či je vykonávaná v telocvični, alebo pod otvoreným nebom.

Pri výživových doplnkoch, ktoré obsahujú 1000 IU a viac vitamínu C sa nemusíte obávať predávkovania, pretože vitamín C má nízku toxicitu a nespôsobuje vážne nepriaznivé účinky pri vysokom príjme. Pri premrštenom užívaní sa však môžu objaviť problémy so zažívaním, ktoré však po odplavení prebytočného „céčka“ zmiznú.

Zdravotné účinky vitamínu C

  • Vitamín C je nevyhnutný pre tvorbu kolagénu, čo je jednoduchá bielkovina potrebná pre naše kosti, chrupavky, kožu, ďasná a zuby - kolagén sa nachádza predovšetkým v koži, šľachách a vo väzive, ktorých pomáha udržiavať štruktúru a pevnosť. Je taktiež veľmi dôležitý pri hojení rán – napr. po operáciách. Vitamín C je tak prostredníctvom kolagénu zodpovedný za zdravie kostí, zubov, ďasien, väziva a ciev.
  • Vitamín C spomaľuje proces starnutia - je významným antioxidantom.
  • Je potrebný pre vstrebávanie železa.
  • Je nevyhnutný pre zvýšenie imunity organizmu. Zvyšuje odolnosť organizmu proti infekciám tým, že posiľňuje účinnosť bielych krviniek.
  • Znižuje hladinu krvného cholesterolu a pomáha s jeho premenou na žlčovú kyselinu.
  • Prospieva syntéze neurotransmiterov, biochemických látok zodpovedných za prenos signálu z nervovej bunky na inú nervovú bunku.
  • Prospieva syntéze niektorých steroidných hormónov a karnitínu.
  • Má podiel na metabolizme vitamínu B9 - kyseliny listovej.
  • Vitamín C pomáha v odolnosti proti alergiám a zbavuje telo škodlivých látok. Vylučovanie ťažkých kovov je uskutočňované schopnosťou kyseliny askorbovej viazať niektoré látky a v tejto forme opúšťať telo prirodzenými cestami.

zdroj: healthline.com, zdravopedia.sk