Vitamín D - Webber Naturals

Vitamín D sa niekedy nazýva „slnečný vitamín“, pretože sa vytvára vo vašej pokožke ako reakcia na slnečné žiarenie. Je to vitamín rozpustný v tukoch v rodine zlúčenín, ktoré zahŕňajú vitamíny D1, D2 a D3.

Vaše telo produkuje vitamín D prirodzene, keď je priamo vystavené slnečnému žiareniu. Môžete ho tiež získať prostredníctvom určitých potravín a doplnkov, aby ste zaistili dostatočnú hladinu tohto vitamínu v krvi.

Odporúčaný denný príjem vitamínu D je od 5-10 μg, pričom táto norma sa zvyšuje hlavne v zime a to na úroveň 25 μg (čiže 1000 IU). Predávkovanie vitamínom D je veľmi zriedkavé, príliš vysoké dávky môžu spôsobiť stratu chuti do jedla, nevoľnosť či zvýšenú hladinu vápnika v krvi.

Zdravotné účinky vitamínu D

Vitamín D má niekoľko dôležitých funkcií

  • Azda najdôležitejšie sú regulácia absorpcie vápnika a fosforu a uľahčenie normálnej funkcie imunitného systému.
  • Príjem dostatočného množstva vitamínu D je dôležitý pre normálny rast a vývoj kostí a zubov,
  • ako aj pre zlepšenie odolnosti proti niektorým chorobám.
  • Ak vaše telo nemá dostatok vitamínu D, existuje riziko vzniku kostných abnormalít, ako sú mäkké kosti (osteomalácia) alebo krehké kosti (osteoporóza).

Ďalšie zdravotné účinky vitamínu D

Vitamín D bojuje proti chorobe

Podľa štúdie vitamín D znižuje riziko roztrúsenej sklerózy, znižuje šancu na rozvoj srdcových chorôb a podľa výskumu pomáha znižovať pravdepodobnosť vzniku chrípky.

Vitamín D zmierňuje depresie

Výskum ukázal, že vitamín D môže hrať dôležitú úlohu pri regulácii nálady a odvracaní depresie. Ľudia s depresiou, ktorí dostávali doplnky vitamínu D, zaznamenali zlepšenie svojich príznakov.

V štúdii u ľudí s fibromyalgiou vedci zistili, že nedostatok vitamínu D je častejší u tých, ktorí tiež prežívali úzkosť a depresiu.

Vitamín D podporuje chudnutie

Ak sa snažíte schudnúť alebo predchádzať srdcovým chorobám, zvážte, či si do stravy môžete pridať doplnky vitamínu D. 

V jednej štúdii boli ľudia užívajúci denný doplnok vápnika a vitamínu D schopní schudnúť viac ako jedinci užívajúci doplnok placeba. Vedci tvrdia, že vápnik a vitamín D majú potlačujúci apetít.

V inej štúdii sa u ľudí s nadváhou, ktorí užívali doplnok vitamínu D, zlepšili ukazovatele rizika srdcových chorôb.

zdroj: healthline.com, zdravopedia.sk