Vitamín K - Skladom
Lipozomálny vitamín D3+K2
Vitamín K2 + D3 120 mcg/1000 IU
Fyllochinón, tiež známy ako vitamín K1, sa nachádza v rastlinách. Keď ho ľudia zjedia, baktérie v hrubom čreve ho premenia na zásobnú formu, vitamín K2. Vstrebáva sa v tenkom čreve a ukladá sa v tukovom tkanive a pečeni.
Bez vitamínu K nemôže telo produkovať protrombín, faktor zrážania, ktorý je nevyhnutný pre zrážanie krvi a metabolizmus kostí.
Väčšina ľudí nie je vystavená riziku nedostatku vitamínu K. S najväčšou pravdepodobnosťou postihuje novorodencov a ľudí s malapsorpčným problémom, napríklad kvôli syndrómu krátkeho čreva, cystickej fibróze, celiakii alebo ulceróznej kolitíde.
Novorodenci zvyčajne dostávajú injekciu vitamínu K, ktorá ich chráni pred krvácaním do lebky, ktoré môže byť smrteľné.
Odporúčaný dostatočný príjem vitamínu K závisí od veku a pohlavia. Ženy vo veku od 19 rokov by mali konzumovať 90 mikrogramov (mcg) denne a muži by mali užívať 120 mcg.
Zdravotné účinky vitamínu K
Vitamín K pomáha pri hojení rán
Vitamín K je nevyhnutný pre zrážanie krvi.
Nie všetky krvné zrazeniny sú zlé. Napríklad vždy, keď sa škrabnete, porežete alebo vám vznikne modrina, určité bielkoviny v krvi, ktoré sa spoliehajú na správne fungovanie vitamínu K, spôsobujú zrážanie krvi a zastavenie krvácania.
Vitamín K pomáha premeniť krv z kvapaliny na lepkavú gélovú konzistenciu, ktorá potom stuhne v chrastu. Bez zrážania krvi by akékoľvek zranenie spôsobilo vykrvácanie.
Ľudia s ochorením krvi, ako je hemofília, ako aj ľudia, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi, môžu mať ťažkosti so zrážaním krvi. Je dôležité udržiavať primeraný a stabilný príjem vitamínu K, najlepšie stravou alebo doplnkom výživy.
Keď si dáte liek na riedenie krvi, v zásade pracujete v rozpore s vitamínom K. To neznamená, že musíte brať doplnok vitamínu K. Ak užívate liek na riedenie krvi, ako je warfarín, mali by ste sa porozprávať so svojím lekárom skôr, ako začnete užívať doplnok, aby ste nezrušili účinky tohto lieku.
Vitamín K hrá úlohu v zdraví kostí
Rovnako ako každý orgán a tkanivo v našom tele, aj kostné bunky neustále odumierajú a sú nahradzované. Vitamín K hrá rozhodujúcu úlohu v tomto procese premeny buniek, podporuje cyklus rastu a výmeny buniek, ktorý udržuje vašu pevnosť kostí a udržuje ich odolné voči lámaniu.
Na druhej strane je nedostatok vitamínu K spojený s osteoporózou a vyšším rizikom zlomenín.
Štúdia zverejnená v PLoS Medicine z roku 2009 so 440 postmenopauzálnymi ženami s osteopéniou zistila, že vitamín K znížil riziko zlomenín kostí. Polovica účastníčiek užívala štyri miligramy vitamínu K denne počas štyroch rokov, zatiaľ čo druhá polovica užívala placebo.
Štúdia zistila, že u tých, ktorí užívali vitamín K, nedošlo k zlepšeniu hustoty kostnej hmoty súvisiacej s vekom - pretože úbytok kostnej hmoty je nevyhnutný po menopauze - došlo však k menšiemu počtu zlomenín v porovnaní s placebom.
Vitamín K môže predchádzať srdcovým chorobám
Riziko vzniku srdcových chorôb môže súvisieť aj s tým, koľko vitamínu K konzumujete v strave.
Štúdia publikovaná v roku 2009 v časopise American Journal of Clinical Nutrition s 388 účastníkmi vo veku 60 až 80 rokov zistila, že vitamín K spomalil progresiu kalcifikácie koronárnych artérií (KKO). KKO je stav, keď sa vápnik vo vašich tepnách vytvrdzuje a obmedzuje prietok krvi. Je to jeden z hlavných prediktorov srdcových chorôb.
Účastníci s významnou už existujúcou úrovňou KKO, ktorí užívali 500 mikrogramov vitamínu K plus multivitamín každý deň po dobu troch rokov, zaznamenali o 6% pomalšiu progresiu KKO ako tí, ktorí užívali len multivitamín.
Doplnky vitamínu K
Ak máte obavy o hladinu vitamínu K, požiadajte svojho lekára o krvný test. Ak máte dostatok vitamínu K, pravdepodobne nemusíte užívať doplnok výživy.
Nedostatok vitamínu K u dospelých je zriedkavý. Môže sa však vyskytnúť u ľudí s:
- ochorením pečene
- Cirhózou (zjazvenie pečene)
- Crohnovou chorobou, celiakiou alebo u tých, ktorí podstúpili bariatrickú operáciu
Predtým, ako začnete užívať akýkoľvek doplnok, obráťte sa na svojho lekára, ktorý vám môže pomôcť určiť správne dávkovanie.
zdroj: medicalnewstoday.com, insider.com