Vitamíny a minerály - Akcia

Rýchle info Akcia -15%
Vitamín C v prášku

Vitamín C v prášku

Počet hviezdičiek je 5 z 5
Momentálne nedostupné
6,38 € 7,50 €

Vitamíny a minerály sú základné živiny, pretože v tele plnia stovky úloh. Medzi príjmom dostatku týchto výživných látok (ktoré sú zdravé) a ich nadmerným príjmom (ktoré vám môžu nakoniec ublížiť) existuje tenká hranica. Zdravá výživa zostáva najlepším spôsobom, ako získať dostatočné množstvo vitamínov a minerálov, ktoré potrebujete.

Základné živiny pre vaše telo

Vaše telo každý deň plne pracuje. Chrlí bohatú červenú krv, ktorá prenáša živiny a kyslík do vzdialených základní, a vysiela nervové signály preskakujúce tisíce kilometrov mozgových a telesných dráh. Tiež formuluje chemických poslov, ktorí prechádzajú z jedného orgánu do druhého, a vydáva pokyny, ktoré vám pomôžu udržať zdravý život.

Aby ste to však všetko zvládli, vaše telo si vyžaduje nejaké "potraviny". Patrí sem najmenej 30 vitamínov, minerálov a zložiek potravy, ktoré vaše telo potrebuje, ale nedokáže si ich samo vyrobiť v dostatočnom množstve.

Vitamíny a minerály sa považujú za základné živiny - pretože pri spoločnom fungovaní plnia v tele stovky úloh. Pomáhajú nahromadiť kosti, liečiť rany a posilniť váš imunitný systém. Tiež premieňajú jedlo na energiu a opravujú poškodenie buniek.

Mikroživiny s veľkou rolou v tele

Vitamíny a minerály sa často nazývajú mikroživiny, pretože vaše telo ich potrebuje len v malom množstve. Ale ak aj tohto malého množstva máte nedostatok, môžu sa objaviť choroby. Tu je niekoľko príkladov chorôb, ktoré môžu byť dôsledkom nedostatku vitamínov:

  • Skorbut - starodávni námorníci, ktorí trávili dlhé mesiace na lodiach bez čerstvého ovocia alebo zeleniny - hlavných zdrojov vitamínu C - trpeli krvácaním ďasien a apatiou.
  • Slepota - v niektorých rozvojových krajinách ľudia stále trpia na nedostatok vitamínu A slepotou.
  • Rachitída - nedostatok vitamínu D môže spôsobiť krivicu, stav poznačený mäkkými a slabými kosťami, ktorý môže viesť k deformáciám kostry. 

Rovnako ako nedostatok kľúčových mikroživín môže spôsobiť značné poškodenie vášho tela, dostatočné množstvo môže poskytnúť značnú výhodu. Niekoľko príkladov týchto výhod:

  • Silné kosti - kombinácia vápnika, vitamínu D, vitamínu K, horčíka a fosforu chráni vaše kosti pred zlomeninami.
  • Zabraňuje vrodeným chybám - užívanie doplnkov kyseliny listovej na začiatku tehotenstva pomáha predchádzať vrodeným chybám mozgu a chrbtice u detí.
  • Zdravé zuby - minerálny fluorid pomáha nielen pri tvorbe kostí, ale tiež udržuje zdravé zuby.

Rozdiel medzi vitamínmi a minerálmi

Aj keď sú obe živiny považované za mikroživiny, vitamíny a minerály sa líšia základnými spôsobmi. Vitamíny sú organické a môžu sa štiepiť teplom, vzduchom alebo kyselinou. Minerály sú anorganické a udržujú si svoju chemickú štruktúru.

Prečo na tom teda záleží? Znamená to, že minerály v pôde a vode si ľahko nájdu cestu do tela prostredníctvom rastlín, rýb, zvierat a tekutín, ktoré konzumujete. Je však ťažšie prenášať vitamíny z potravy a iných zdrojov do tela, pretože varenie, skladovanie a jednoduché vystavenie vzduchu môžu tieto krehkejšie zlúčeniny deaktivovať.

Zdroj: helpguide.org