Výživové doplnky - Planet Ayurveda

Naše telá závisia od stabilného prísunu vitamínov, minerálov a ďalších živín pre dobré zdravie po celý život. Napriek tomu môže byť náročné získať všetky základné živiny, ktoré potrebujeme, iba z potravy.

Aj keď doplnky výživy nemôžu nahradiť vyváženú stravu, pri zodpovednom používaní poskytujú adekvátne množstvo základných živín.

Doplnky výživy môžu hrať zásadnú úlohu v zdravom životnom štýle.

Čo sú doplnky výživy?

Doplnky výživy sú výrobky, ktoré obsahujú vitamíny, minerály, rastlinné alebo bylinné zložky, aminokyseliny (stavebné prvky bielkovín) a enzýmy (zložité bielkoviny, ktoré urýchľujú biochemické reakcie). Bežne sa predávajú v rôznych formách, vrátane tabliet, kapsúl, práškov a tekutín.

Doplnky výživy nie sú lieky a neliečia choroby. Výrobcovia zaručujú, že ich výrobky sú bezpečné a spĺňajú konkrétne normy kvality stanovené Úradom pre kontrolu potravín a liečiv (FDA). Kto má úžitok z doplnkov výživy?

Ľudia užívajú doplnky výživy z mnohých dôvodov:

  • udržiavajú si všeobecné zdravie
  • podporujú duševný a športový výkon
  • poskytujú podporu imunitného systému

Niektorí jednotlivci ich môžu potrebovať, pretože sú to:

  • tehotné ženy alebo ženy, ktoré môžu otehotnieť - ženy, ktoré môžu otehotnieť, by mali na ochranu pred vrodenými vadami denne konzumovať 400 mikrogramov kyseliny listovej z potravy alebo doplnkov. Kyselina listová je vitamín B, potrebný na výrobu genetických materiálov vrátane DNA. Je k dispozícii v prenatálnych vitamínoch, ktoré môžu obsahovať aj užitočné hladiny železa a vápnika.
  • starší ľudia - s pribúdajúcim vekom môžu potrebovať niektoré vitamíny a minerály viac ako mladší ľudia. Môžu to byť vápnik a vitamín D, ktoré sú dôležité pre pevnosť kostí, vitamín B6, ktorý pomáha vytvárať červené krvinky, a vitamín B12, ktorý pomáha udržiavať nervy a červené krvinky.
  • ľudia s potravinovými alergiami alebo obmedzenou stravou - ak ste vegán, máte potravinové alergie alebo intoleranciu laktózy alebo máte ťažkosti s trávením alebo vstrebávaním živín, doplnky výživy vám môžu poskytnúť dôležité výhody.

Zdroj: knowyourotcs.org