Zábudlivosť, pamäť, koncentrácia - Dr. Nona
Zábudlivosť
Najčastejšou príčinou našej zábudlivosti je stres. Stres vedie k tomu, že si pripadáme úplne zabednení, máme zablokované myslenie, nedokážeme sa sústrediť a zle si ukladáme informácie. Kreativita a fantázia sú na nule. Ďalšími dôvodmi, prečo sa zhoršuje naša schopnosť premýšľať a pamätať si, sú rutina, stále rovnaké postupy riešenia, jednostranné myslenie ľavou polovicou mozgu, málo pohybu, nedostatok spánku a nevhodná strava. Pokiaľ vám zliháva pamäť a vy ju chcete zlepšiť len pomocou tréningu, chováte sa rovnako ako manažér, ktorý nariadi zamestnancom nadčasy, aby navýšil výrobu, ale nastará sa o to, či majú dobré pracovné podmienky a či nie je potrebné ich zlepšiť.
Hlava len tak nelieta vzduchom, ale je súčasťou vášho tela a je ovplivňovaná vašou dušou. Vytvorte si najprv vhodné podmienky a potom začnite s vlastným tréningom mozgu! Postarajte sa o svoje telesné i duševné zdravie a pokúste sa zbaviť stresu alebo sa mu vyhýbajte.
Koncentrácia
Koncentrácia alebo sústredenosť nie je len maximálna pozornosť, ale tiež schopnosť riešiť úlohy po dlhšiu dobu. Roztržitosť je koncentrácia na niečo iné. Táto veta nie je len útechou pre všetkých tých, ktorí sú často nesústredení, a preto sú so sebou nespokojní, ale zodpovedá naozaj skutočnosti. Sme "roztržití", keď myslíme na viac vecí zároveň. Ak sa naša energia zameriava na starosti alebo určité problémy, ťažko nájdeme silu na iné úlohy. Myšlienky nám utekajú, ľahko sa unavíme a stratíme elán.
Nedostatok koncentrácie sa prejavuje:
- nedostatkom záujmu
- nekľudom
- podráždenosťou
- nízkou frustračnou toleranciou
- rýchlym nástupom vyčerpania
- netrpezlivosťou
- častým striedaním úloh
- častým odkladaním práce
- nedokončenými úlohami
- chybami v nepozornosti
- zábudlivosťou.
Zábudlivosť je spôsobená nedostatkom koncentrácie.
Pokiaľ stále niečo niekam odkladáte alebo hľadáte okuliare či kľúče, príčinou nie je zlá pamäť, ale nedostatok koncentácie. Človek, ktorý pracuje nesústredene, sa nechá rozptýliť i najmenším hlukom, často sa pozerá z okna, neustále prerušuje prácu, vrtí sa nekľudne na stoličke či sa každú chvíľu pohráva s najrôznejšími predmetmi alebo s prstami. Nesústredený človek potrebuje opakovane povzbudzovať k práci a je potrebné ho neustále motivovať, inak ľahko stratí o vec záujem a rad úloh nedokončí vôbec alebo ich dokončí veľmi neskoro.
Každý druh sústredenia vyvoláva psychické i fyzické napätie. Pokiaľ sme celkom uvoľnení a v kľude, môžeme si dovoliť napätie vyplývajúce z koncentrácie. Keď ale niekto napína luk príliš a neprestane, zlomí ho. Človek v strese sa ťažko sústredí.
Problémy s koncentráciou sú spôsobené:
- stresom v podobe preťaženia
- tlaku na výkon alebo časovej tiesne
- nadmerným sledovaním televízie
- nedostatkom pohybu
- chýbajúcim odpočinkom.
Predpokladom dobrej sústredenosti je teda uvoľnenosť.
Pamäť
Jedna z najpodivnejších vecí, ktoré poznáme, je schopnosť zaznamenávať životné skúsenosti a pamäť je sila spomenúť si na ne. Pamäť je pojem, ktorý zahrňuje našu schopnosť niečo si zapamätať a v danej situácii to opäť vyvolať.
Kvalita pamäte sa začína znižovať okolo 25. roku života, pretože sa mozog už prestáva vyvíjať.
Zhoršujúce pamäť je neprehliadnuteľná medzi 50 a 60 rokom života. Typickým príkladom býva hľadanie kľúčov, okuliarov alebo mobilného telefónu.
Vieme, že myslenie, učenie a pamätanie prebieha v koncovom mozgu, ale kde a ako prebieha ukladnie informácií, nebolo zatiaľ s istotou objasnené. Na práci pamäti sa podieľajú takmer všetky časti nášho mozgu.
Výživové doplnky pre zlepšenie pamäti, koncentrácie i zábudlivosti
Hľadáte prírodný produkt zlepšujúce prekrvenie mozgu, pamäť a sústredenie? Sústredenie a koncentrácie sú nevyhnutné pre podávanie vysokých pracovných výkone, pri riadení i pre efektívne učenie. Mozgovú činnosť a koncentráciu posilníte vitamínmy pre zlepšenie pamäti.
Dôležitou látkou je extrakt z Ginkgo biloba, ktorý podporuje prekrvenie organizmu a zlepšuje prísun živín k mozgovým tkanivám. Tým napomáha pri zlepšovaní pamäti, schopnosti sústredenia a ďalších mozgových funkcií.
DMAE predstavuje výživový doplnok pre podporu pamäti a koncentrácie, pokojného spánku a nervového systému. Tento produkt je ideálny pre tých, ktorí si chcú udržať vysokú úroveň koncentrácie po dlhšiu dobu. Funkciou DMAE je zvyšovanie mozgovej aktivity a ochrana buniek.
Gaba predstavuje výživový vegánsky doplnok pôsobiaci ako neurotransmiter v mozgu s upokojujúcimi vlastnosťami na nervovú aktivitu. Gaba sú neesenciálne aminokyseliny, ktoré nájdeme predovšetkým v ľudskom mozgu a očiach. V súčasnosti Gabu označujeme ako “prírodné činidlá upokojujúce mozog”. Účinne inhibuje nervové mozgové procesy a reguluje aktivitu nervových buniek a nervov.
Rozchodnica ružová čiže Rhodiola má silné ochranné účinky na nervový a endokrinný systém a vyznačujú sa celou radou účinkov. Má posilňujúci vplyv na centrálnu nervovú sústavu.
Alfa lipoická kyselina recykluje všetky dôležité antioxidanty (glutatión, koenzým Q 10, vitamíny C a E atď.) a je nepostrádateľná obzvlášť pre zdravie mozgu.
Ako predchádzať problémom s pamäťou?
Pre pamäť je najhoršia nečinnosť. Vyvážená strava zahŕňajúca bielkoviny, sacharidy, tuky, vitamíny a minerály zlepšuje jej funkciu.
Nemali by sme ale zabúdať tiež na pravidelný tréning, napr. formou pamäťových hier, pohybom a odpočinkom.