Železo - Adelle Davis
Lipozomálne železo
Železo je jedným z najdôležitejších minerálov pre ľudské zdravie. Aj keď všetky ľudské bunky obsahujú železo, väčšinou sa nachádzajú v červených krvinkách. Medzi zdravotné výhody riadenia hladiny železa patrí eliminácia únavy a mnohých jej zdrojov. Železo tiež hrá dôležitú úlohu vo funkcii imunitného systému, pri liečbe anémie, zvyšovaní hladiny hemoglobínu a v mnohých ďalších veciach.
Predávkovanie železom je zriedkavé. Ak je v tele viac železa, ako je potrebné, telo si ho väčšinou ušetrí pre ďalšie použitie. Väčšina ľudí prijíma zo svojej stravy všetko potrebné železo, ale pri niektorých chorobách je nevyhnutné užívať doplnky železa.
Príznaky nízkej hladiny železa
Nízka hladina železa je častá, najmä v určitých podskupinách populácie. Ak nebudú liečené, môže sa z nich vyvinúť vážnejší stav známy ako anémia z nedostatku železa (AND).
AND je stav, pri ktorom vaša krv neobsahuje dostatok zdravých červených krviniek prenášajúcich kyslík.
Môžu sa vyskytnúť nasledujúce príznaky:
- únava
- nedostatok energie
- lapanie po dychu
- ťažkosti so sústredením
- častejšie záchvaty chorôb
- ťažkosti s reguláciou telesnej teploty alebo často pocit chladu
- bledá koža
- búšenie srdca
- bolesti hlavy
- počujete zvonenie, syčanie alebo bzučanie vo vašej hlave
- svrbenie
- boľavý jazyk alebo ťažkosti s prehĺtaním
- zmeny v chuti potravín
- strata vlasov
- chute na nepotravinové predmety, ako je ľad
- bolestivé otvorené rany v kútikoch úst
- nechty v tvare lyžice
- nekontrolovateľné nutkanie hýbať nohami - známe tiež ako syndróm nepokojných nôh
Ak sa u vás vyskytne niektorý z týchto príznakov, zvážte diskusiu o možnostiach diagnostického testovania so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, aby ste zistili alebo vylúčili nízku hladinu železa alebo AND.
Majte na pamäti, že tieto príznaky sú zvyčajne najviac viditeľné, keď nízka hladina železa prechádza do AND. Preto môžete mať nízku hladinu železa bez toho, aby ste mali niektorý z týchto príznakov, najmä v počiatočných štádiách vyčerpania železa.
Pravidelné testovanie hladín železa môže byť skvelým spôsobom, ako identifikovať a liečiť nízke hladiny železa skôr, ako sa potenciálne vyvinú do AND.
Zdravotné účinky železa
Železo pomáha liečiť anémiu
Železo je užitočné pri liečbe anémie, ktorá je jedným z najbežnejších výživových nedostatkov na svete. Anémia vzniká, keď je hemoglobín pod normálnym rozsahom. Medzi príznaky anémie patrí únava, závrat, dýchavičnosť, rýchly srdcový rytmus a celkový pocit choroby a slabosti.
Železo pomáha zvyšovať hemoglobín
Hlavnou funkciou železa je tvorba hemoglobínu, proteínu červených krviniek, ktorého hlavným účelom je transport kyslíka v krvi. Dodatočný hemoglobín je dôležitý, pretože človek stratí krv mnohými spôsobmi, najmä pri úrazoch. Ženy strácajú krv každý mesiac počas svojich menštruačných cyklov, čo je jeden z dôvodov, prečo môžu mať ženy vyššiu pravdepodobnosť, že budú trpieť anémiou
Železo pomáha znížiť únavu
Železo môže pomôcť zvládnuť nevysvetliteľnú únavu, ktorá môže postihnúť mužov aj ženy. Aj u niekoho, kto nie je anemický, môže málo železa stále znižovať hladinu energie. Toto je obzvlášť bežné u žien počas reprodukčných rokov.
Únava z nedostatku železa nezahŕňa iba bežnú úroveň ospalosti. Spôsobuje únavu, ktorá narúša každodenné rutiny človeka, a činnosti sa môžu cítiť vyčerpávajúce a menej príjemné.
Ľudia s nízkym obsahom železa pociťujú únavu trvajúcu niekoľko týždňov alebo dlhšie. Potraviny a doplnky bohaté na železo môžu pomôcť zvýšiť hladinu železa a eliminovať pocity únavy a vyčerpania.
Železo pomáha zlepšiť vytrvalosť svalov
Svalový metabolizmus a nízke hladiny železa sú spojené. Dostatočné množstvo železa pomáha dodávať potrebný kyslík pre kontrakciu a vytrvalosť svalov. (Svalová slabosť je jedným z najbežnejších príznakov anémie.)
Nízky obsah železa tiež uľahčuje únavu svalov. Nedostatok železa zanechá svalové tkanivá zapálené a spôsobí bolesť. Hemoglobín bohatý na železo pomáha znižovať bolesť, pretože lieči postihnuté tkanivá.
Železo pomáha zvyšovať imunitu
Železo hrá dôležitú úlohu pri posilňovaní imunitného systému. Podporuje hemoglobín, ktorý dodáva kyslík poškodeným bunkám, tkanivám a orgánom a je nevyhnutný pre schopnosť tela bojovať proti chorobám a infekciám. Nízke hodnoty železa môžu preto narušiť imunitné funkcie a proces hojenia
Železo pomáha zlepšovať koncentráciu
Výskum ukazuje, že kognitívne hladiny klesajú s nedostatkom železa. Keď hladina železa v krvi poklesne, koncentrácia a pozornosť sú ovplyvnené takmer okamžite. Obnovenie normálneho rozsahu hladiny železa môže zlepšiť koncentráciu a zvýšiť kognitívny výkon.
Železo pomáha znižovať tvorbu modrín
Ľudia, ktorým sa ľahko tvoria modriny, môžu trpieť nedostatkom železa. Je to preto, že hemoglobín ovplyvňuje produkciu a funkciu krvných doštičiek, ktoré regulujú zrážanie krvi. Časté podliatiny naznačujú, že vnútorné zrážanie nefunguje tak, ako by malo. Ak je nedostatok železa príčinou ľahkých a častých podliatin, môže pomôcť doplnenie železa.
Železo pomáha zmierniť problémy so spánkom
Výskum publikovaný v roku 2015 ukazuje súvislosť medzi nízkym obsahom železa a problémami so spánkom vrátane nepokojného spánku, spánkového apnoe a nespavosti. Výskum z roku 2007 zistil, že nepokojný spánok u autistických detí je možné zlepšiť terapiou železom.
Kedy môžu byť užitočné doplnky železa
Doplnky železa môžu pomôcť zvrátiť nízku hladinu železa alebo liečiť anémiu z nedostatku železa. Môžu priniesť výsledky rýchlejšie ako zásahy do stravy a často sa považujú za liečebnú metódu.
Tieto doplnky môžu byť obzvlášť užitočné u ľudí, ktorí sú náchylní na nízku hladinu železa, najmä ak si nedokážu udržať dobrý stav železa iba pomocou stravy, ako napríklad:
- tehotné ženy
- dojčatá a malé deti
- ľudia prežívajúci ťažké obdobia
- častý darcovia krvi
- ľudia s rakovinou
- ľudia s gastrointestinálnymi poruchami, ako je celiakia, ulcerózna kolitída alebo Crohnova choroba
- tí, ktorí podstúpili operáciu žalúdka
- ľudia so srdcovým zlyhaním
- tí, ktorí užívajú lieky znižujúce hladinu železa, napríklad tie, ktoré sa používajú na zníženie žalúdočnej kyseliny
- tí, ktorí sa pravidelne zúčastňujú ťažkého cvičenia
- tí, ktorí dodržiavajú vegetariánsku alebo vegánsku stravu
- ľudia s poruchami krvi, ako je talasémia alebo kosáčikovitá anémia
- ľudia s alkoholizmom
Je dôležité si uvedomiť, že užívanie doplnkov železa, ak nie sú potrebné, by mohlo poškodiť vaše zdravie, čiastočne preto, že zvyčajne obsahujú vysoké dávky železa, čo môže spôsobiť zažívacie ťažkosti a znížiť absorpciu ďalších živín vo vašom čreve.
Zbytočné užívanie týchto doplnkov môže tiež spôsobiť poškodenie buniek a v závažných prípadoch môže mať za následok zlyhanie orgánov, kómu alebo smrť. Negatívne vedľajšie účinky sa môžu vyskytnúť u každého, ale obzvlášť fatálne u detí.
Predtým, ako začnete užívať doplnky výživy so železom, poraďte sa so svojím lekárom o tom, či si chcete nechať skontrolovať stav železa u svojho dieťaťa, a vždy sa riaďte odporúčaniami svojho lekára v oblasti dávkovania.
Testovanie na nedostatok železa
Testovanie krvi je jedným z najlepších spôsobov diagnostiky nízkej hladiny železa alebo AND, pretože diagnostika ochorení môže byť zložitá iba na základe príznakov.
Jedným z prístupov je zvážiť, aké sú vaše stravovacie a doplnkové dávky železa v porovnaní s odporúčaným príjmom železa.
Aby sme pochopili dôležitosť vyžiadania si určitých krvných testov nad ostatnými, môže byť užitočné pochopiť tri hlavné stupne nedostatku železa.
Fázy nedostatku železa
Nízka hladina železa zvyčajne postupuje k AND v týchto štádiách:
- Mierny nedostatok železa - tento stav spočíva v nízkych zásobách železa s hladinami feritínu medzi 10–30 mcg / l, ako aj v normálnom počte červených krviniek s hemoglobínom nad 12 g / dl a hematokritom nad 36% u žien a 41% u mužov.
- Mierny funkčný nedostatok železa - tento stav spočíva v deplécii zásob železa s hladinami feritínu nižšími ako 10 μg / l, ale v normálnom počte červených krviniek s hemoglobínom nad 12 g / dl a hematokritom nad 36% u žien a 41% u mužov.
- Anémia z nedostatku železa (AND) - tento stav pozostáva z ochudobnených zásob železa s hladinami feritínu nižších ako 10 mcg / l a plus počtu červených krviniek pod normálnym rozsahom s hemoglobínom pod 12 g / dl a hematokritom pod 36% u žien a 41% u mužov.
Možné vedľajšie účinky doplnkov železa
Podráždený žalúdok je najbežnejším vedľajším účinkom doplnkov železa. Zápcha je ďalším veľmi častým vedľajším účinkom pri niektorých formách železa. Riziko predávkovania železom v strave je u väčšiny zdravých dospelých ľudí nízke. Ľudia s určitými genetickými poruchami sú vystavení riziku predávkovania železom, ak ich podmienky spôsobujú, že absorbujú viac železa z potravy.
Predávkovanie železom môže spôsobiť nahromadenie železa v pečeni a ďalších orgánoch, ako aj tvorbu voľných radikálov, ktoré poškodzujú bunky a tkanivá. To zvyšuje riziko niektorých druhov rakoviny.
Užívanie vysokých dávok doplnkov železa môže spôsobiť:
- nevoľnosť
- zvracanie
- bolesti žalúdka
Existujú veľmi zriedkavé prípady predávkovania železom, ktoré vedú:
- k vnútornému krvácaniu,
- záchvatom
- kóme alebo dokonca k smrti
Doplnky železa môžu znižovať účinky niektorých liekov, vrátane liekov na liečbu syndrómu nepokojných nôh a problémov so štítnou žľazou. Lieky proti refluxnej chorobe môžu znížiť množstvo železa, ktoré telo absorbuje z potravy a doplnkov. Vždy je dôležité prekonzultovať s lekárom, či máte užívať doplnok železa, najmä ak užívate akékoľvek lieky na predpis.
Odporúčaná denná dávka železa
Odporúčané dávky na perorálne doplnenie železa pre väčšinu dospelých sú v rozmedzí od 8 mg do 27 mg. Vyššie dávky sa zvyčajne vzťahujú na tehotné ženy a ľudí s nedostatkom železa. Doplnky železa by sa mali užívať s jedlom.
zdroj: verywellhealth.com, healthline.com