Ženské problémy - Energy

Ženské pohlavné orgány a hormonálna rovnováha sú veľmi citlivé na vnútorné tak aj vonkajšie podnety. Medzi najčastejšie problémy bez vonkajšieho pričinenia patrí bolestivá menštruácia, predmenštruačný syndróm a všetky nežiadúce sprievodné znaky menopauzy. Z pohľadu ochorení nás trápia najčastejšie mykóza pohlavných orgánov, bakteriálny zápal vagíny, alergia a pohlavné choroby.

Bolestivá menštruácia

Medzi najčastejšie "ženské" problémy patrí bolestivá menštruácia. Základné prvky prevencie tvoria stravovacie návyky vrátane pitného režimu a pravidelný pohyb. Účinné sú aj pravidelné kúpele týždeň pred menštruáciou s pridaním éterických olejov alebo soli MeineBase. Účinná je aj špeciálna liečebná gymnastika na posilnenie panvového dna, ktorá pomáha zmierniť menštruačné bolesti. Pre okamžitý pocit úľavy pomôže cvik "mačací chrbát": kľaknite na štyri ako mačka a hrbte a povoľujte chrbát - zabránite hromadeniu krvi a precvičíte panvu. Potom si kľaknite a oprite sa o päty. Čelom sa dotknite podlahy a ruky natiahnite pred seba. Zatvorte oči. Vydržte v tejto polohe tak dlho, kým nepocítite úľavu. 

Pri stravovaní je vhodné

  • obmedziť príjem rafinovaného cukru
  • znížiť príjem soli
  • zvýšiť príjem zložitých cukrov, polysacharidov, (celozrnné obilniny a zelenina)
  • zvýšiť príjem prirodzených močopudných potravín (artičoky, špalda alebo petržlen)
  • jesť potraviny s obsahom draslíka, ktorý pomáha proti zadržovaniu tekutín v tele - slnečnicové semienka, banány, ďatle, figy, paradajky, broskyne

Anionové menštruačné vložky s hemolytickým účinkom sú určené pre ženy, ktoré v intímnej hygiene potrebujú aj podporu intímneho zdravia. Pôsobia antibakteriálne, proti pliesňam a mykóze. Majú dostatočne veľkú anionovú vrstvu, sú hemolytické (rýchle odvedú a rozložia červené krvinky dovnútra vložky, kde sa menia na bezpečný a nezapáchajúci gel), odstraňujú zápaly a nepríjemný zápach, zlepšujú vnútornú sekréciu. 

Menopauza

Ďalším typickým "ženským" problémom je menopauza. Obdobie v živote žien, ktorému sa nikto nevyhne, avšak existuje mnoho spôsobov ako eliminovať jeho nepríjemné sprievodné znaky (návaly horúčavy, zadržiavanie vody, zvyšovanie telesnej hmotnosti, zhoršovanie kvality pleti, psychická labilita, problémy v sexuálnom živote). Klasická medicína sa opiera o substitučnú liečbu, ktorá sa snaží úbytok hormónov nahradiť a tak zmierniť účinky ich poklesu. Alternatívna medicína sa zameriava skôr na prispôsobenie sa novému stavu a celkovú harmonizáciu ženského tela, ktoré je v tomto období citlivejšie na vonkajšie podnety. Najjednoduchšou "liečbou" je pobyt na čerstvom vzduchu, kontakt s prírodou v lese, prípadne kontakt so zemou v záhrade robí zázraky.

Fyto-sója účinkuje ako prírodný estrogén, keďže sójové izoflavóny sú štrukturálne podobné tomuto ženskému pohlavnému hormónu. Preto sa používajú k alternatívnej pomoci s návalmi horúčavy, potením, búšením srdca, únavou a ďalšími problémami, ktoré spôsobuje obdobie menopauzy.

Vaginálne infekcie

Vaginitída popisuje niekoľko stavov, ktoré môžu spôsobiť infekciu alebo zápal vagíny a ktoré sa prejavuje výtokom, svrbením a bolesťou.

Vaginálne infekcie môžu mať niekoľko príčin, medzi ktoré patria:

  • bakteriálne infekcie - vo vašej vagíne sa bežne vyskytujú určité baktérie, ktorých premnoženie môže spôsobiť bakteriálnu vaginózu.
  • kvasinkové infekcie - infekcie kvasinkami sú zvyčajne spôsobené plesňou zvanou Candida albicans. Mnoho príčin, vrátane antibiotík, môže znížiť počet fungicídnych baktérií vo vagíne. Toto zníženie môže viesť k nadmernému rastu húb a spôsobiť infekciu.
  • trichomoniáza - táto vaginálna infekcia je spôsobená protozoálnym parazitom, ktorý môže byť kontrahovaný pohlavným stykom.
  • vaginálna atrofia - tento stav sa bežne vyskytuje po menopauze. Môže sa tiež rozvíjať v iných obdobiach života, keď klesajú hladiny estrogénu, napríklad počas dojčenia. Znížené hladiny hormónov môžu spôsobiť vaginálnu suchosť, čo môže viesť k vaginálnemu zápalu.
  • dráždidlá - mydlá, výplachy tela, parfumy a vaginálna antikoncepcia môžu dráždiť vašu vagínu a môžu spôsobiť zápal. Tesne priliehajúce oblečenie môže tiež spôsobiť vyrážky, ktoré dráždia vašu vagínu.

V niektorých prípadoch nemusí byť váš lekár schopný zistiť príčinu vaginálnej infekcie. Tento stav je známy ako nešpecifická vulvovaginitída. Môže sa vyskytnúť u žien všetkých vekových skupín, častejšie sa však vyskytuje u mladých dievčat, ktoré ešte nevstúpili do puberty.

Probiotiká pre ženy obsahujú 5 bakteriálnych kmeňov čo je 5 miliárd aktívnych buniek, aby pokryli celý črevný trakt, ale aj vaginálnu oblasť. Obsahujú tiež extrakt brusnice, aby sa zabránilo nezdravým baktériám "držať" sa na stenách močového ústrojenstva. 

Iné výživové doplnky

Vitex jahňací (vitex agnus castus) je rastlina pre ženy na podporu hormonálnej rovnováhy, pravidelnej a bezproblémovej menštruácie, pri predmenštruačnom syndróme i na zmiernenie príznakov menopauzy.

Je dokázané, že Rakytnikový olej dokáže telo zbaviť HPV vírusu, známeho pod názvom papilon vírus. Tento vírus spôsobuje poškodenie sliznice krčka maternice a následne môže vzniknúť rakovina. Pre takéto liečenie je vhodné napustiť tampón olejom a zaviesť na noc. Najlepšie sa osvedčili čípky, ktoré si môžete dať vyrobiť v lekárni z rakytníkového oleja. Vynikajúca kombináciou sú čípky vyrobené z rakytníkového oleja a mumia (cca pol tablety na jeden čípok alebo globulu).