Zubné kefky a pasty - Bilka Lifestyle

Prečo je dôležitá zubná kefka

Používanie zubnej kefky s fluoridovou pastou je pre dobré zdravie ústnej dutiny nevyhnutné. Čistenie zubov pomáha nielen predchádzať zubnému kazu, ale tiež pomáha predchádzať ochoreniu ďasien, ktoré je jednou z hlavných príčin straty zubov u dospelých a je spojené s infarktom a mozgovými príhodami. Odstránenie zubných škvŕn a zabránenie zápachu z úst sú ďalšími výhodami čistenia zubov.

Správne používanie zubnej kefky

Potraviny, ktoré konzumujeme, obsahujú cukry a škroby. Keď sa bakteriálny povlak, lepkavá látka, ktorá sa vytvára na zuboch, spojí s týmito cukrami a škrobmi, vytvorí sa kyselina, ktorá napáda zubnú sklovinu a spôsobuje zubný kaz.

Plak môže tiež dráždiť ďasná a viesť k ochoreniu ďasien. Podráždené ďasná môžu byť červené, opuchnuté, jemné a krvácať, čo ľahko spôsobí zápal ďasien, počiatočné štádium ochorenia ďasien. Gingivitída sa dá liečiť a zvrátiť, ak je diagnostikovaná v počiatočných štádiách. Ak sa zubný povlak neodstráni, môžu sa ďasná časom začať oddeľovať od zubov.

Ak k tomu dôjde, môžu sa vytvoriť baktérie a hnisavé vačky a môže sa zničiť kosť, ktorá podporuje zuby. Akonáhle je kosť zničená, zuby sa uvoľnia alebo musia byť odstránené.

Použitím zubnej kefky odstránite zubný povlak z povrchov zubov a niťou odstránite zubný povlak medzi zubami. Odporúča sa, aby ste si zuby čistili najmenej dvakrát denne, asi dve minúty, najlepšie po jedle. Nezabudnite vymeniť svoju kefku na zuby alebo hlavu elektrickej kefky každé tri mesiace alebo skôr, ak sú štetiny opotrebované.

V záujme dodržiavania správnej ústnej hygieny je dôležité čistiť si zuby najmenej dvakrát denne, používať zubnú niť, vyváženú stravu a pravidelne navštevovať zubného lekára.

Umyte si všetky zuby, nielen predné. Uistite sa, že si zuby kefujete po stranách aj vzadu. Každému kefovaniu venujte aspoň 2 alebo 3 minúty. Vždy používajte zubné kefky s mäkkými štetinami a potom ich vymieňajte každé 3 mesiace. 

Prečo je dôležitá zubná pasta

Čistenie zubov zubnou pastou je najbežnejšie používanou metódou domácej starostlivosti o zuby u obyvateľov západného sveta. Tradičná úloha zubnej pasty je primárne kozmetická, pretože pomáha pri čistení zubov a dodáva svieži dych. Dnes však pasty obsahujú zložky, ktoré môžu tiež pomôcť zdraviu ústnej dutiny znížením zubného povlaku a zlepšením zdravia ďasien / paradentózy. 

Zdroj: propdental.es, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov