Ajurvédska medicína

Ľudia žijúci v Indii sa po stáročia spoliehajú na tradičnú ajurvédsku medicínu, ktorá im pomáha liečiť všetko od neplodnosti až po tráviace problémy. Našťastie, v posledných rokoch – keď sa doplnkové a alternatívne zdravotné praktiky stali na celom svete čoraz populárnejšie – sa ajurvéda teší veľkému celosvetovému oživeniu.

Hlavným cieľom ajurvédskej medicíny je pomáhať ľuďom žiť dlhý, zdravý a vyrovnaný život bez toho, aby potrebovali lieky na predpis, komplikované operácie alebo trpeli bolestivými chorobami. Samotné slovo ajurvéda znamená v sanskrite niečo podobné ako „životnosť postavená na vedomostiach“ alebo „veda o živote“.

Čo to ajurvéda je?

Ajurvéda je 5000 rokov starý systém prírodného liečenia, ktorý skutočne obstál v skúške časom. Pochádza z védskej kultúry Indie a mnohí ju považujú za najstaršiu liečiteľskú vedu, aká existuje.

Ajurvédska medicína je systém založený na predpoklade, že existujú tri dóše (energie):

  • Vata
  • Pitta
  • Kapha

Ďalšou základnou vierou ajurvédy je, že choroba pochádza z nerovnováhy týchto troch energií a odpojenia od prírody.

Typ postavy podľa dóš závisí to od viacerých faktorov, ako je napríklad zloženie vášho tela, metabolizmus, trávenie a ďalšie. Podľa správy medicínskeho centra môže ajurvédska medicína a vhodná ajurvédska strava pomôcť pri liečbe zápalových, hormonálnych, tráviacich a autoimunitných problémov, ako:

Ajurvédske bylinky, postupy a odporúčania sa tiež ukázali ako užitočné pri:

Ako ajurvédska medicína funguje?

Jedným zo základných princípov ajurvédy, a to, čím sa odlišuje od západnej medicíny, je to, že berie do úvahy „bio-individualitu“ a spojenie celého tela, mysle a ducha pacienta. Namiesto liečenia symptómov liekmi a ignorovania základných problémov sa tento systém zameriava na základné príčiny chorôb a na to, ako súvisia s myšlienkami, presvedčeniami a životným štýlom človeka – inými slovami, s „životnou energiou“ človeka.

Čo je obzvlášť zaujímavé pre výskumníkov, ktorí študujú tradičné liečebné symptómy, ako je ajurvéda, je sila mysle a jej spojenie s telom. Keďže rôzne štúdie potvrdili, že presvedčenia majú schopnosť zmeniť niečí zdravotný stav, dokonca aj po kontrole placeba, nové modely zdravia sa začínajú viac zameriavať na zahrnutie mysle a jej interakcie s telom ako primárnej páky pri liečení chorôb.

Podľa západného medicínskeho hľadiska sa zdá, že lepšia kontrola stresu je jednou z hlavných výhod ajurvédy. Vieme, že chronický stres môže zničiť kvalitu vášho života a nižšia úroveň stresu súvisí s lepším zdravím, dlhovekosťou, reguláciou hmotnosti a celkovým šťastím.

Ďalšie faktory, ktoré zohrávajú úlohu pri liečení pomocou ajurvédskej medicíny, zahŕňajú výživu, prírodné bylinky, lepší spánok, masáž i cvičenie.

Ajurvédske dóše

Ajurvédski praktizujúci používajú dobre vyváženú stravu, zmeny životného štýlu, úľavu od stresu a rôzne bylinné prípravky na liečenie najrôznejších ochorení tým, že pomáhajú priviesť telo späť do rovnováhy. Vo všeobecnosti sa verí, že choroba a utrpenie sú výsledkom nerovnováhy v troch dóšách, čo sú spôsoby kategorizácie troch základných energetických typov tela: Vata, Pitta a Kapha.

Podľa ajurvédskej medicíny je každý jedinečný, pokiaľ ide o jeho individuálnu rovnováhu medzi týmito tromi energetickými (alebo osobnostnými) typmi. Každý má k svojej osobnosti nejakú Vátu, Pittu a Kaphu, ale zvyčajne jedna alebo dve z dóš sú u konkrétnej osoby dominantnejšie – a to v konečnom dôsledku riadi typ tela, chuť do jedla, hladinu energie, nálady. Na rozdiel od univerzálneho prístupu k západnej lekárskej liečbe, ktorý nedokáže riešiť obrovskú rôznorodosť medzi pacientmi, ajurvéda berie do úvahy individualitu pri predpisovaní holistických liečebných postupov.

Centrum pre reumatické choroby so sídlom v Prune v Indii to opisuje ako:

"Každé stvorenie vrátane ľudskej bytosti je modelom vesmíru. V tomto modeli základná hmota a dynamické sily (dóša) prírody určujú zdravie a chorobu a liečivú hodnotu akejkoľvek látky (rastlinnej a minerálnej). Ajurvédske praktiky (predovšetkým diéta, životný štýl a Panchkarama) majú za cieľ udržať rovnováhu dóš ... terapia je prispôsobená konštitúcii jednotlivca (známa ako Prakruti)."

Ajurvédske typy tela

Vata — energia, často sa hovorí, že je ako vietor. Primárne má na starosti pohyblivosť, pohyb, obeh, dýchanie a ďalšie základné telesné funkcie. O typoch Vata je známe, že sú kreatívne a energické, keď sú v rovnováhe, ale ustráchané, vystresované a „rozhádzané“, keď v rovnováhe nie sú. Fyzicky sú typy Vata zvyčajne chudé, majú menšie kosti a nemajú tendenciu ľahko priberať. Tiež im môže byť veľa času zima, majú jemné tráviace ústrojenstvo a suchú a citlivú pokožku.

Pitta – je energetická sila, ktorá riadi väčšinu metabolických aktivít, vrátane trávenia, vstrebávania živín, telesnej teploty a výdaja energie. Typy Pitta majú tendenciu byť inteligentné, pracovité a hnané (dokonca aj súťaživé), keď sú v rovnováhe, ale môžu byť príliš nahnevané a agresívne, keď v rovnováhe nie sú. Majú tendenciu mať strednú postavu, pokiaľ ide o priberanie na váhe alebo svalovú hmotu.

Kapha — riadi rast v tele a je považovaná za výživnú dóšu. Dodáva hydratáciu bunkám a orgánom a pomáha udržiavať silný imunitný systém. Kaphy typy sú známe tým, že sú uzemnené, podporujú, milujú a odpúšťajú, keď sú v rovnováhe – takmer ako materinský typ. Môžu však byť aj lenivé, neisté, závistlivé a smutné, keď nie sú v rovnováhe.

Najdôležitejšie aspekty obnovenia rovnováhy dóš v ajurvéde sú:

  • nedovoľte, aby sa jeden typ stal príliš dominantným a iný ignorovaný
  • nalaďte sa na prirodzené rytmy vášho tela
  • zosúlaďte svoj životný štýl s prírodou a jej cyklickými vzormi. To zahŕňa usporiadanie úrovne vašej aktivity, výberu jedla, spánku atď. podľa dennej doby, ročného obdobia a pre ženy dokonca aj podľa menštruačného cyklu.
  • obnovte zdravý cirkadiánny rytmus (známy ako vaše „vnútorné hodiny“), ktorý prospieva všetkému, od hormónov až po chuť do jedla

7 výhod ajurvédskej medicíny

Pomáha znižovať stres a úzkosť

Pretože stres súvisí s takmer každým aspektom celkového zdravia, lekár ajurvédskej medicíny môže vyžadovať množstvo rôznych techník používaných na prirodzenú liečbu symptómov úzkosti a depresie, zníženie hladín kortizolu a podporu rovnováhy telesných hormónov alebo „energie“.

Techniky na zmiernenie stresu môžu zahŕňať meditáciu, cvičenie jogy, dychové cvičenia, bylinnú liečbu, kefovanie pokožky, vizualizácie a opakovanie inšpiratívnych mantier.

Štúdie zistili, že transcendentálna meditácia, súčasť jednej vetvy ajurvédy nazývanej Maharishi, pomáha znižovať príznaky úzkosti pravidelným cvičením. Pranayama, séria rôznych cielených dychových cvičení, tiež pomáha upokojiť nervy a má za následok lepšiu energiu, pokojnejší spánok a zlepšenie hormonálnych funkcií.

Aj keď joga nie je vždy nevyhnutne zahrnutá v pláne obnovy, ponúka aj dobre zdokumentované výhody na zníženie stresu a úzkosti. Počas posledných niekoľkých desaťročí prebiehalo úsilie o pomoc pri hľadaní nefarmakologických terapií na zmiernenie stresu a úzkosti. Ajurvédska joga sa pre mnohých ľudí ukázala ako jednoduchá, lacná a efektívna možnosť. Jeden rozsiahly prehľad zahŕňajúci zistenia z 25 štúdií ukázal významné zlepšenie príznakov a symptómov stresu a úzkosti. Niektorí vedci sa domnievajú, že ajurvéda môže podporovať neuroadaptabilitu, čo je schopnosť nervového systému meniť v priebehu času schopnosť reagovať na opakujúce sa stresory a podnety. Iný výskum ukazuje, že pravidelné cvičenie jogy môže zlepšiť autonómne nervové funkcie spustením neuro-hormonálnych mechanizmov a potlačením aktivity sympatiku, ktorá sa tiež nazýva reakcia tela „bojuj alebo uteč“. Niekoľko správ dokonca naznačuje, že jemné cvičenie a strečing sú prospešné pre fyzické zdravie pacientov s rakovinou a môžu účinne bojovať proti poškodeniu voľnými radikálmi.

Znižuje krvný tlak a cholesterol

Štúdie ukázali, že ajurvédsky stravovací plán a relaxačné techniky môžu znížiť hypertenziu, zápaly a pomôcť znížiť hromadenie plaku, dokonca zvrátiť zhrubnutie stien tepien známe ako ateroskleróza u zdravých dospelých aj u ľudí s vyšším rizikom srdcových chorôb.

Ajurvédsky stravovací plán zahŕňa množstvo potravín, ktoré podporujú zdravie srdca, ako je zelenina, strukoviny, bylinky a koreniny. Ateroskleróza je pomalé, komplexné ochorenie, pri ktorom sa cholesterol, tuky a iné látky hromadia vo vnútornej výstelke tepny a vytvárajú plaky, ktoré môžu viesť k infarktu alebo mŕtvici. Našťastie ajurvédske techniky prirodzene znižujú cholesterol a prirodzene znižujú krvný tlak.

Pomáha pri zotavovaní sa zo zranení a chorôb

Výskum podporuje myšlienku ajurvédskeho konceptu imunitnej modulácie a liečenia. Zameraním sa na zápal, ktorý je koreňom väčšiny chorôb, môže ajurvédska medicína pomôcť znížiť bolesť a opuch, zlepšiť prietok krvi a bojovať proti zápalovým stavom, ako je artritída a fibromyalgia. Štúdia z roku 2011 zistila, že po porovnaní klasickej ajurvédy, medikamentóznej liečby metotrexátom a ich kombináciou, boli všetky skupiny porovnateľné z hľadiska liečenia symptómov reumatoidnej artritídy u dospelých nad 36-týždňové obdobie. Nepriaznivých účinkov bolo tiež menej v skupine, ktorá dodržiavala zásady ajurvédy a zaznamenala výrazné zlepšenie a žiadne vedľajšie účinky alebo liekové interakcie.

Ajurvéda je obzvlášť nápomocná pri detoxikácii organizmu pomocou rôznych bylín, čajov, zdravých potravín a dostatku odpočinku. Niektoré praktiky tiež zvyšujú krvný obeh a funkciu pečene – napríklad Abhyanga je prax potierania pokožky bylinnými alebo esenciálnymi olejmi na zvýšenie prietoku krvi a pomoc pri vyťahovaní toxínov. Ajurvédski praktizujúci môžu tiež predpisovať rôzne bylinky, ktoré pomáhajú znižovať kortizol, ako je napríklad bazalka posvätná alebo ashwagandha. Niektoré výskumy navyše naznačujú, že ajurvédska medicína môže podporovať imunitnú funkciu spôsobom, ktorý pomáha ľuďom prekonať vírusy a infekcie, prípadne aj vážne choroby.

Podporuje stravu bohatú na živiny a antioxidanty

Ajurvédska medicína podporuje prevažne rastlinnú stravu plnú rôznych skutočných, plnohodnotných potravín. Zatiaľ čo stravovací plán každého človeka závisí od typu tela a potrieb, ajurvédske diéty pre tri rôzne typy dóš zahŕňajú čerstvé bylinky, koreniny, čaje, zeleninu, zdravé tuky, potraviny s vysokým obsahom antioxidantov a bielkoviny.

Všeobecné stravovacie pokyny ajurvédy zdôrazňujú konzumáciu čerstvých, teplých a ľahko stráviteľných potravín, pričom zohľadňujú niekoľko variácií, ktoré závisia od pôvodu, zvykov a tradícií. Napríklad ajurvédski praktizujúci berú do úvahy sociálne, geografické a klimatické premenné pri predpisovaní stravovacieho plánu na vyváženie dóš. V pobrežných oblastiach sú bežné ochladzujúce a detoxikačné fermentované potraviny. Predpisujú sa napríklad nakladané potraviny bohaté na probiotiká, ktoré pomáhajú pri trávení a regulácii teploty. V iných regiónoch a počas chladnejších častí roka sa viac zdôrazňujú zdravé tuky a teplé jedlá, ktoré pomáhajú zahriať telo a podporujú lepšiu cirkuláciu.

Môže pomôcť pri chudnutí alebo udržiavaní hmotnosti

Aj keď rýchle chudnutie nie je nevyhnutne primárnym cieľom, ajurvédska medicína môže niekomu pomôcť zhodiť nadbytočné kilogramy prirodzeným spôsobom pomocou redukcie stresu, zahrnutím určitých potravín a dokonca aj esenciálnych olejov na chudnutie.

Štúdia z roku 2009 zistila, že prispôsobenie zdravej stravy niekoho tak, aby zohľadňovalo individuálne preferencie potravín a potreby potravín, pomohla účastníkom efektívne schudnúť. Je to pravdepodobne preto, že ajurvéda podporuje dodržiavanie pravidiel a verí, že strava by mala byť vyvážená, praktická a ľahko dodržiavateľná. Spomedzi 200 subjektov bolo 27,5% Vatta so štíhlymi typmi tela, 41,5% boli Pitta so strednými typmi tela a 31% bolo dominantných Kapha s väčšími typmi tela. Po troch mesiacoch terapie najviac schudla skupina Pitta. Strava založená na ajurvédskej konštitúcii sa ukázala ako užitočná pri podpore chudnutia pre tých, ktorí to potrebovali.

Znižuje zápal

Ajurvédska medicína vychádza z predpokladu, že kombinácia zlého výberu potravín, zlého trávenia, nedostatočného odpočinku alebo spánku a nedostatočného vdychovania vzduchu (vaayu) spôsobuje oxidačný stres a zápal. To má za následok nerovnováhu v metabolizme — inými slovami v troch dóšach.

Ťažisko ájurvédskeho liečenia sa zameriava na využitie rôznych spôsobov znižovania zápalu s nádejou na reguláciu srdca a obehového systému, tráviaceho traktu a prostriedkov na odstraňovanie odpadových látok. Ľuďom sa predpisuje kombinácia bylinných kúr, antioxidantov, cvičenia, ktoré je jemné, no podporuje metabolizmus a krvný obeh, a kombinácia fytochemikálií z prírodných bylín. Ovplyvnením mnohých faktorov, vrátane stresu, individuálnej potravinovej intolerancie, nadmernej stimulácie a nedostatku živín, mnohí ľudia pociťujú nižšie úrovne zápalu a zvýšenú energiu a hojenie. Štúdie tiež ukazujú, že ajurvéda môže podporovať metabolické zdravie a nižší výskyt cukrovky 2.

Vedci zistili, že jednou z výhod ajurvédy je presvedčenie, že jedna bylina alebo jedna droga samotná nedokáže vyliečiť nerovnováhu dóš u každého. Preto vo väčšine prípadov ajurvédski praktizujúci odporúčajú kombináciu bylín a rastlín alebo základných potravín na rôzne zápalové liečby. Dobrým príkladom je starodávne odporúčanie na bylinkovú formuláciu blahodarnej kurkumy v kombinácii s čiernym korením. Štúdie zistili, že táto zmes spolu zvyšuje biologickú dostupnosť prospešných zlúčenín, znižuje toxicitu spojenú s akumuláciou ťažkých kovov a urýchľuje hojenie.

Pomáha s hormonálnou rovnováhou

Ľudia sa obrátili na ajurvédu, aby prirodzene vyvážili hormóny, otehotneli a mali zdravé, prirodzené tehotenstvo alebo menštruačný cyklus po tisíce rokov. Štúdie dokonca ukázali, že rôzne terapeutické účinky ajurvédy boli účinné pri liečbe subfertility spôsobenej syndrómom polycystických ovárií (PCOS), bežnou endokrinnou poruchou u žien v reprodukčnom veku, ktorá je výsledkom inzulínovej rezistencie a hormonálnej nerovnováhy. Jedna zistila, že používanie esenciálnych olejov na vyváženie hormónov, bylinné liečby a zmeny životného štýlu denne počas šiestich mesiacov viedlo k tomu, že 85% pacientok úspešne prekonalo PCOS a 75% pacientok bolo schopných prirodzene otehotnieť.

Ajurvédske liečebné režimy tiež pomáhali ženám po stáročia prekonať:

  • absenciu menštruácie (amenorea) alebo zriedkavú menštruáciu
  • nepravidelnú menštruáciu
  • zriedkaúá alebo žiadnu ovuláciu
  • viacnásobné nezrelé folikuly
  • zvýšené hladiny mužských hormónov
  • rednutie vlasov
  • nadmerný rast ochlpenia na tvári a tele
  • rôzne príznaky PMS vrátane akné

zdroj: draxe.com

zdroj obrázky: timesofindia.indiatimes.com, boldsky.com, stock.adobe.com, paleogrubs.com