Čo robiť v prípade ožiarenie radiáciou?

Choroba z ožiarenia je závažné ochorenie, ktoré sa vyskytuje po vystavení vysokým dávkam prenikajúcich rádioaktívnych materiálov. Keďže tieto udalosti sú zriedkavé, existuje len niekoľko spôsobov liečby, ktoré sa ukázali ako účinné. Dekontaminácia je najdôležitejším krokom po expozícii. Väčšina liečebných postupov je dostupná v nemocničnom zariadení. V situáciách radiačnej kontaminácie by sa všetky rozhodnutia o liečbe mali robiť po konzultácii s lekárom.

Hoci choroba z ožiarenia je vážna a často smrteľná, je zriedkavá. Od atómových bombových útokov na Hirošimu a Nagasaki v Japonsku počas druhej svetovej vojny sa väčšina prípadov chorôb z ožiarenia vyskytla po jadrových priemyselných haváriách, ako bol výbuch a požiar v roku 1986, ktorý poškodil jadrovú elektráreň v Černobyle na Ukrajine.

Príznaky ožiarenia

Závažnosť príznakov choroby z ožiarenia závisí od toho, koľko žiarenia ste absorbovali. To, koľko absorbujete, závisí od sily vyžarovanej energie, času expozícií a vzdialenosti medzi vami a zdrojom žiarenia.

Príznaky sú tiež ovplyvnené typom expozície - ako je celkové alebo čiastočné telo. Závažnosť choroby z ožiarenia závisí aj od citlivosti postihnutého tkaniva. Napríklad gastrointestinálny systém a kostná dreň sú vysoko citlivé na žiarenie.

Počiatočné príznaky

Počiatočné príznaky choroby z ožiarenia sú zvyčajne nevoľnosť a vracanie. Množstvo času medzi expozíciou a vznikom týchto príznakov je kľúčom k tomu, koľko žiarenia ste absorbovali.

Po prvom kole príznakov môžete mať s chorobou z ožiarenia krátke obdobie bez zjavného ochorenia, po ktorom nasleduje nástup nových, závažnejších symptómov. Ak ste mali miernu expozíciu, môže trvať hodiny až týždne, kým sa začnú prejavovať akékoľvek príznaky. Ale pri silnej expozícii môžu príznaky začať niekoľko minút až dní po expozícii.

Choroba z ožiarenia postihuje predovšetkým kožu, žalúdok a črevá a kostnú dreň. Kostná dreň je hubovitá vnútorná časť kosti zodpovedná za produkciu červených krviniek, bielych krviniek bojujúcich proti infekcii a krvných doštičiek, ktoré pomáhajú zrážať sa.

Ak sú postihnuté srdce a mozog, potom bude choroba z ožiarenia smrteľná. U tých, ktorí prežijú prvých pár hodín, môže pokožka vyzerať ako spálenie od slnka a pľuzgiere.

Medzi príznaky ožiarenia patria aj:

  • nevoľnosť, vracanie a hnačka v dôsledku poškodenia žalúdka a čriev
  • znížená chuť do jedla
  • bolesť halvy
  • horúčka
  • závraty a dezorientácia
  • nedostatok energie, slabosť a únava
  • krvavé zvratky a stolica z vnútorného krvácania
  • infekcie
  • nízky krvný tlak

Prvá pomoc

Mali by ste si byť tiež istí, že riešite všetky fyzické zranenia, ktorým ste mohli čeliť počas radiačnej udalosti. Ľahké poranenia ošetrujte základným zdravotníckym materiálom a obväzmi. Po umytí pokožky mydlom a vodou ošetrite popáleninu ako akékoľvek iné popáleniny. Použite studenú vodu alebo studený obklad, naneste vazelínu, aloe vera alebo antibiotickú masť a prikryte nepriľnavým obväzom. Vyhľadajte lekársku pomoc ak ste utrpeli ťažké popáleniny.

Kedy navštíviť lekára

Nehoda alebo útok, ktorý spôsobí chorobu z ožiarenia, by nepochybne vyvolali veľkú pozornosť a znepokojenie verejnosti. Ak dôjde k takejto udalosti, sledujte rozhlasové, televízne alebo online správy, aby ste sa dozvedeli o núdzových pokynoch pre vašu oblasť.

Ak viete, že ste boli nadmerne vystavení žiareniu, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Diagnostika choroby z ožiarenia môže byť náročná v závislosti od času medzi udalosťou a časom, kedy ste vyhľadali lekársku pomoc.

Diagnóza

Keď ste zažili známe alebo pravdepodobné vystavenie vysokej dávke žiarenia pri nehode alebo útoku, zdravotnícky personál podnikne niekoľko krokov na určenie absorbovanej dávky žiarenia. Tieto informácie sú nevyhnutné na určenie toho, aké závažné ochorenie bude, akú liečbu použiť a či to prežijete.

Informácie dôležité na určenie absorbovanej dávky zahŕňajú:

  • Známa expozícia - podrobnosti o vzdialenosti od zdroja žiarenia a trvaní expozície môžu pomôcť poskytnúť hrubý odhad závažnosti choroby z ožiarenia.
  • Zvracanie a iné príznaky - čas medzi vystavením žiareniu a začiatkom zvracania je pomerne presným skríningovým nástrojom na odhad absorbovanej dávky žiarenia. Čím kratší čas pred objavením sa tohto príznaku, tým vyššia dávka. Závažnosť a načasovanie iných príznakov môže tiež pomôcť zdravotníckemu personálu určiť absorbovanú dávku.
  • Krvné testy - časté krvné testy počas niekoľkých dní umožňujú zdravotníckemu personálu hľadať poklesy bielych krviniek bojujúcich proti chorobe a abnormálne zmeny v DNA krviniek. Tieto faktory naznačujú stupeň poškodenia kostnej drene, ktorý je určený úrovňou absorbovanej dávky.
  • Dozimeter - prístroj nazývaný dozimeter dokáže merať absorbovanú dávku žiarenia, ale iba ak bol vystavený rovnakej radiačnej udalosti ako postihnutá osoba.
  • Prieskumný merač - zariadenie, ako je Geigerov počítač, možno použiť na prieskum ľudí s cieľom určiť polohu tela rádioaktívnych častíc.
  • Druh žiarenia - súčasťou rozsiahlejšej núdzovej reakcie na rádioaktívnu haváriu alebo útok by bola identifikácia typu ožiarenia. Tieto informácie by mohli viesť k niektorým rozhodnutiam o liečbe ľudí s chorobou z ožiarenia.

Liečba

Cieľom liečby choroby z ožiarenia je zabrániť ďalšej rádioaktívnej kontaminácii; liečiť život ohrozujúce zranenia, ako sú popáleniny a traumy; znížiť príznaky; a zvládať bolesť.

Dekontaminácia prostredia

Najdôležitejším okamžitým opatrením po radiačnej udalosti je opustiť prostredie, aby sa znížila ďalšia expozícia. Dekontaminácia vyžaduje odstránenie akýchkoľvek nečistôt z vášho tela a prostredia.

To zahŕňa vykonanie nasledujúcich akcií: 

  • Opustite kontaminované prostredie, pretože môžete vdýchnuť rádioaktívny materiál. 
  • Odstráňte a zlikvidujte svoje oblečenie.
  • Umyte si telo mydlom v teplej sprche.
  • Umyte si vlasy veľkým množstvom vody a bežným mydlom. Nepoužívajte kondicionér, pretože umožňuje, aby sa rádioaktívny materiál prilepil na vlasy.

Ak sa zdržiavate v spádovej oblasti (oblasť, kde sa vo vetre a vzduchu vznášajú rádioaktívne častice), vyhľadajte úkryt, aby ste obmedzili ďalšie vystavenie rádioaktívnemu žiareniu.

Nemocničná liečba

Po významnej radiačnej udalosti budete vyžadovať ďalšie vyšetrenie v nemocnici alebo u poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, aby sa určil rozsah vašich zranení.

Lieky, ktoré sa podávajú ako protiopatrenia:

  • blokujú účinky rádioaktívneho materiálu na konkrétne orgánové systém
  • urýchľujú odstraňovanie rádioaktívneho materiálu
  • pomôžu telu zotaviť sa z vplyvu žiarenia, najmä z účinkov na kostnú dreň

Liečba poškodenej kostnej drene

Proteín nazývaný faktor stimulujúci kolónie granulocytov, ktorý podporuje rast bielych krviniek, môže pôsobiť proti účinku choroby z ožiarenia na kostnú dreň. Liečba týmto liekom na báze bielkovín, ktorý zahŕňa filgrastim (Neupogen), sargramostim (Leukine) a pegfilgrastim (Neulasta), môže zvýšiť produkciu bielych krviniek a pomôcť predchádzať následným infekciám.

Ak máte vážne poškodenie kostnej drene, môžete dostať aj transfúziu červených krviniek alebo krvných doštičiek.

Voľnopredajná liečba

Jodid draselný je najbežnejšie používaný liek, ktorý pôsobí proti niektorým účinkom významného vystavenia žiareniu. Všetky ostatné odporúčané voľnopredajné liečby kontrolujú symptómy spojené s vystavením žiareniu, ako sú popáleniny a bolesť kostí.

Jodid draselný 

Štítna žľaza je najviac náchylná na poranenie po ožiarení. Jodid draselný je tableta soli, ktorá pomáha blokovať absorpciu rádioaktívneho jódu štítnou žľazou. Štítna žľaza potrebuje jód na produkciu hormónov, ktoré regulujú metabolizmus tela. Jód sa nachádza v strave a štítna žľaza absorbuje jód z krvného obehu (napríklad jodizovaná soľ).

Väčšina jadrových havárií uvoľňuje rádioaktívny jód, ktorý sa absorbuje do tela. Štítna žľaza pravidelne používa jód na vyrovnanie metabolizmu v tele a je veľmi citlivá na rádioaktívny materiál. Jodid draselný nebráni vstupu rádioaktívneho jódu do tela. Blokuje iba štítnu žľazu v používaní rádioaktívneho jódu. Jodid draselný chráni štítnu žľazu, ale žiadne iné časti tela. Navyše, jodid draselný vás nechráni pred inými rádioaktívnymi prvkami. Potraviny a kuchynská soľ bohaté na jód neobsahujú dostatok jodidu draselného na blokovanie vstupu rádioaktívneho jódu do štítnej žľazy. Nepoužívajte kuchynskú soľ ako náhradu za jodid draselný.

Jodid draselný je voľne predajný, ale mal by sa používať iba na základe odporúčania lekára. Odporúča sa najmä pre dojčatá a deti, pretože sú vystavení vyššiemu riziku budúcej rakoviny štítnej žľazy po významnej radiačnej udalosti. Je bezpečný aj pre tehotné. Dojčatá a tehotné osoby by mali užívať iba jednu dávku jodidu draselného, ​​pretože na ochranu štítnej žľazy zvyčajne stačí jednorazová dávka v odporúčanej hladine. Viac liekov neponúka ďalšiu ochranu a príliš veľa jodidu draselného môže viesť k problémom s normálnym vývojom.

Lieky na zmiernenie bolesti

Lieky proti bolesti pomáhajú liečiť bolesti hlavy, boľavé svaly, artritídu alebo iné bolesti. Existuje niekoľko rôznych voľne predajných liekov a každý z nich má určité výhody aj nevýhody. Každí môže mať mierne odlišné reakcie na rôzne liečby. Dve hlavné kategórie liekov proti bolesti sú acetaminofén a nesteroidné protizápalové lieky (NSAID).

Pokiaľ absorbujete veľmi veľké dávky žiarenia, máte žiaľ malú šancu na zotavenie. V závislosti od závažnosti ochorenia môže smrť nastať do dvoch dní alebo dvoch týždňov. So smrteľnou dávkou žiarenia dostanete lieky na kontrolu bolesti, nevoľnosti, vracania a hnačky. Pomôcť vám môže aj psychologická alebo pastoračná starostlivosť.

Prevencia

V prípade radiačnej núdze si nechajte zapnuté rádio alebo televíziu, aby ste počuli, aké ochranné opatrenia odporúčajú miestne alebo štátne orgány. Odporúčané kroky budú závisieť od situácie, ale bude vám povedané, aby ste buď zostali na mieste, alebo evakuovali svoju oblasť.

Ak vám odporúčajú, aby ste zostali tam, kde ste, či už ste doma, v práci alebo inde, postupujte takto:

  • Zatvorte a uzamknite všetky dvere a okná.
  • Vypnite ventilátory, klimatizácie a vykurovacie jednotky, ktoré privádzajú vzduch zvonku.
  • Zatvorte krbové klapky.
  • Priveďte domáce zvieratá do interiéru.
  • Presuňte sa do vnútornej miestnosti alebo suterénu.
  • Zostaňte naladení na svoju sieť núdzovej reakcie alebo miestne správy.
  • Zostaňte na mieste aspoň 24 hodín.

Ak sa vám odporúčajú evakuovať, postupujte podľa pokynov miestnych úradov. Snažte sa zostať pokojní a pohybovať sa rýchlo a usporiadane. Okrem toho cestujte naľahko, ale vezmite si zásoby:

  • baterku
  • prenosné rádio
  • batérie
  • lekárničku
  • potrebné lieky
  • uzavreté potraviny, ako sú konzervované potraviny a balená voda
  • manuálny otvárač na konzervy
  • hotovosť a kreditné karty
  • oblečenie

zdroj: verywellhealth.com, mayoclinic.org

zdroj obrázky: emedihealth.com, healthjade.net, cdc.gov, blackburnnews.com