Ako si správne urobiť klystír

Zápcha je stav, pri ktorom sa prirodzený pohyb vašej stolice spomaľuje, takže je tvrdá, suchá a ťažko sa z tela vylučuje. Pre mnohých ľudí to môže byť chronický problém, ktorý si vyžaduje zásah za použitia klystíru - alebo preháňadlo urobené rektálne.

Čo je klystír?

Klystír je postup, pri ktorom sa tekutý roztok vkladá do hrubého čreva pomocou trubice cez konečník. Kvapalina zmäkčuje stolicu v hrubom čreve a môže stimulovať svalové kontrakcie, ktoré vylučujú stolicu z hrubého čreva. V závislosti na zložkách, ktoré používate v klystírovej súprave, môžete detoxikovať ťažké kovy, zvrátiť ochorenie čriev a posilniť imunitný systém.

Medzi obľúbené klystírové roztoky patria: vodné a kávové klystíry.

Najčastejšie sa používajú na liečbu zápchy alebo na vyčistenie čriev pred lekárskym zákrokom.

Niektorí zástancovia klystíru tvrdia, že keď sa odpad hromadí vo vašom hrubom čreve, môže to viesť k ochoreniam, ako sú depresia, únava, bolesti hlavy, alergie a podráždenosť, a používanie klystíru môže priniesť úľavu.

Aj keď je pravda, že veľa ľudí s chronickou zápchou trpí depresiou a inými psychologickými symptómami, chýbajú dôkazy o tom, že hromadenie odpadu vedie k iným vyššie uvedeným ochoreniam. 

Čo na klystír budete potrebovať?

  • klystírová súprava - môžete si kúpiť nádobu na klystír z nehrdzavejúcej ocele alebo priehľadnú nádobu na klystír so silikónovými hadicami. 
  • 1 liter filtrovanej vody
  • ingrediencie z nižšie uvedených receptov (káva, bylinky, soľ)
  • stredná panvica
  • jemné sitko a tenká sieťovina
  • uteráky, podložka na jogu, vankúš, čokoľvek, čo potrebujete, aby ste mohli pohodlne ležať na zemi. Klystír si môžete robiť aj vo vani.
  • lubrikant ako je organický nerafinovaný surový kokosový olej

Ako klystír urobiť?

Najlepší čas na vykonanie klystýru je ráno po prvom pohybe čriev.

  • Pripravte si roztok a nechajte ho vychladnúť (37-40 °C). Uistite sa, že roztok bol dobre prefiltrovaný s použitím sitka a plátna.
  • Pripravte si klystírovú súpravu podľa pokynov, ktoré sú na balení.
  • Nalejte roztok do klystírového vaku alebo vedra a pred naliatím skontrolujte, či je svorka zatvorená.
  • Vedro alebo nádoba by mali byť umiestnené vyššie ako vaše telo, napríklad na stoličke alebo stole vedľa vás, alebo môžete vedro či nádobu nechať visieť zo sprchovej tyče.
  • Pripravte si priestor, kde budete ležať, a potom si ľahnite na svoju pravú stranu do polohy plodu (schúlená poloha).
  • Opatrne odistite klystírovú svorku, aby kvapalina mohla naplniť hadičku, potom ju pevne pritiahnite.
  • Namažte špičku hadičky pomocou kokosového oleja a jemne ju vložte do konečníka. Pomôcť vám môže, keď pravú nohu udržíte rovno a ľavú nohu ohnete smerom k hrudníku, aby sa uľahčilo zavádzanie.
  • Odomknite svorku a nechajte klyzmovať roztok. Ak máte nejaké nepríjemné pocity, môžete svorku stlačiť a spomaliť prítok roztoku.
  • Keď začnete vidieť v hadičke vzduchové bubliny, zavrite svorku.
  • Ležte v tejto polohe tak dlho, ako je to možné. Môžete začať postupne od 2 až do 15 minút v závislosti od typu klystíru, ktorý vykonávate.
  • Posaďte sa na záchod a vyprázdnite sa.

Formy klystíru

Vodný klystír

Vodné klystíry sú najjednoduchšou formou, ktorú môžete použiť. Pomáhajú čistiť hrubé črevo a zjemňovať stolicu. Vodné klystíry sa často používajú v nemocniciach, kde sa vykonávajú CT snímky na sledovanie toho, čo sa v brušnej dutine deje.

Štúdie vodného klystíru a inkontinencie stolice u detí a dospelých preukázali neoceniteľné výsledky pri znižovaní zápchy. Použitie klystírových aditív, ako je olej alebo rastlinný glycerín, významne zvyšuje rýchlosť kontinencie.

Ak práve začínate používať klystír, je to najlepšia forma, akou začať pred vyskúšaním ďalších prísad. Je dôležité používať filtrovanú vodu, pretože chlór môže zničiť črevnú flóru.

Ako postupovať

Potrebujete iba 1 liter vody.

Vodu priveďte k varu, po zovretí odstráňte z tepla a nechajte vychladnúť na vlažnú teplotu (teplotu tela). Je to dôležité, preto tento krok nevynechajte.

Kávový klystír

Kávové klystíry sa už desaťročia používajú na detoxikáciu tela a boj proti rakovine; sú neoddeliteľnou súčasťou Gersonovej terapie pre pacientov s rakovinou a ich popularita sa zvyšuje. Ukázalo sa, že kofeín v káve otvára žlčové kanály, čo zvyšuje produkciu a tok žlče. Káva tiež stimuluje produkciu glutatiónu v pečeni až o 600-700% nad normálne hodnoty. Glutatión je „hlavný antioxidant“ tela a je nevyhnutný pre detoxikáciu. Pomáha tiež podporovať energiu, posilňovať imunitné funkcie a prináša duševnú čistotu. Glutatión pomáha neutralizovať voľné radikály, ktoré sa rozpúšťajú v žlči a vylučujú sa z tela.

Zatiaľ čo držíte klystír po dobu 10-15 minút, krv cirkuluje priamo pečeňou 4-5 krát!

Podľa Wendy Meyersovej (diagnostická odborníčka na výživu) by sa ľudia s toxicitou ťažkých kovov mali čistiť kávovým klystírom 2 až 3-krát týždenne. Častejšie čistenie by už mohlo spôsobiť vyčerpanie minerálov v tele. Ak ste zdraví, odporúča sa jedenkrát týždenne. Ľudia s chronickým ochorením robili kávový klystír denne alebo viackrát za deň.

Ako postupovať

Pre kávové klystíry je nevyhnutné, aby ste používali kvalitné organické kávové zrná a nie tu najlacnejšiu verziu kávy.

Uvarte 1 l vody, do ktorej pridajte 2 polievkové lyžice mletej kávy. Povarte 5 minút a potom kávu sceďte. Nechajte vychladnúť na teplotu tela.

Harmančekový klystír

Bylinné klystíry sú absorbované črevnými stenami a idú priamo do krvného riečišťa na podporu hojenia a detoxikácie. Existuje mnoho rôznych bylín, ktoré môžete použiť pre toto klystírové riešenie, v závislosti od výhod, ktoré hľadáte. Bylinkový klystír považujte za účinnejší a silnejší bylinný čaj.

Jedným z najbežnejších bylinkových klystírov, ktoré môžete vyskúšať, je z harmančeka. Harmanček je známy svojimi upokojujúcimi a relaxačnými vlastnosťami. Pri použití harmančeka sa uvoľňuje hrubé črevo, čo môže znížiť črevné kŕče a kŕče spôsobené zápalom čriev. Môže tiež zmierniť úzkosť a ak sa používa pred spaním, pomôže vám rýchlejšie zaspať. Ľudia veria, že harmančekové klystíry tiež pomáhajú s hemoroidmi.

Ako postupovať

Postup je rovnaký ako pri kávovom klystíre, ale namiesto kávy použijete buď harmančekové kvety alebo harmančekové čajové vrecúška. Necháte opať vychladnúť na teplotu tela a aplikujete.

Soľný klystír

Soľný klystír je podobný tomu vodnému, ale môže poskytnúť užitočnejšie výsledky na čistenie hrubého čreva a zníženie zápchy. Soľ čerpá viac vody z čreva do hrubého čreva, čo pomáha uvoľňovať črevné svaly. Je to spôsobené vysokým obsahom horčíka. Síran horečnatý tiež pomáha pri detoxikácii pečene.

Ako postupovať

Táto metóda je rýchla a ľahká. Do jedného litra teplej prefiltrovanej vody pridajte iba 4 polievkové lyžice soli MeineBase. Uistite sa, že nie je príliš horúca. Nepoužívajte nadmerné množstvo tohto klystíru, pretože odčerpáva viac vody a to môže spôsobiť dehydratáciu.

Pri príprave akéhokoľvek klystírového roztoku nezabudnite piť dostatok tekutín, aby ste zostali hydratovaný.

Ako často klystír vykonávať?

Ak trpíte chronickým ochorením, poraďte sa so svojím lekárom o tom, ako často môžete bezpečne robiť klystír. Často sa odporúča raz denne, u niektorých až štyrikrát denne.

Ale ak nemáte chronické problémy a len sa snažíte, aby vaše črevá fungovali hladko, raz týždenne vám vykonanie klystíru úplne stačí.

Buďte opatrný

  • Ak máte závažné ochorenie, pred vykonaním klystíru sa poraďte so svojím lekárom.
  • Pravidelné vykonávanie klystírov by mohlo spôsobiť nerovnováhu elektrolytov. Uistite sa, že ste dostatočne hydratovaní, pretože dehydratácia a strata minerálov môže byť vedľajším účinkom používania klystírov.
  • Pred vykonaním klystíru je dôležité zaistiť, aby ste kvapalinu ochladili na teplotu tela. Ak je horúca, môže spáliť konečník a hrubé črevo, čo si môže vyžadovať chirurgický zákrok. 
  • Ak máte zápchu, nenúťte sa udržať roztok klystíru a opakujte postup keď sa vyprázdnite. 

Zdroj: healthline.com, blog.daveasprey.com